Početna » Nauka » MethaneSAT je satelit koji detektuje metan iz nafte i gasa

Metan više utiče na globalno zagrevanje od ugljen-dioksida

MethaneSAT je satelit koji detektuje metan iz nafte i gasa

MethaneSAT je satelit koji je izgrađen da detektuje metan. To je gas koji u kratkom roku ima još veći efekat zagrevanja planete od ugljen-dioksida.

MethaneSAT ima ciljani fokus: da otkrije metan iz industrije nafte i gasa, koji cure na različitim mestima u procesu proizvodnje fosilnih goriva. Ponekad naftne kompanije namerno spaljuju metanski gas ako ga ne mogu negde transportovati.

Smanjenje zagađenja metanom

Smanjenje zagađenja metanom može pomoći svetu da ispuni svoje klimatske ciljeve, ali godinama istraživači nisu imali mnogo razumevanja odakle tačno dolaze curenja metana. Nedavni projekti su pomogli da se stvori jasnija slika, ali podaci nisu uvek bili javni, niti precizni – posebno iz naftnih polja, kaže Stiven Hamburg, glavni naučnik u „Environmental Defense Fund“  koji je vodio projekat MethaneSAT.

Cilj MethaneSAT-a je da ima detaljnu sliku o tome odakle tačno dolazi metan u naftnoj i gasnoj industriji širom sveta, na mestima poput Teksasa, Rusije i Nigerije. „Prvi put ćemo imati visokokvalitetne empirijske podatke za ceo sektor širom sveta,“ kaže Hamburg.

Industrija nafte i gasa istorijski je imala kulturu poverljivosti, kaže Antoan Half, glavni analitičar u „Kayrrosu“, firmi za analizu klime. „Vole da čuvaju svoje podatke privatno,“ kaže on. „Postoji, mislim, kulturna nelagodnost sa transparentnošću koju pruža nezavisno praćenje.“

Foto: NPR / Julia Simon

Podaci će biti besplatni za javnost

Kada ovaj satelit bude potpuno operativan u narednim mesecima, pružiće podatke koji će biti besplatni za javnost. To će omogućiti vladama, istraživačima i drugima da imaju nepristrasan pogled iz svemira na većinu operacija nafte i gasa, kaže Adam Brandt, profesor na Odeljenju za energetsku nauku i inženjering na Univerzitetu Stenford koji nije bio uključen u projekat.

„Čar MethaneSAT-a,“ kaže Brandt, „je u tome što ne moramo lepo da tražimo dozvolu [naftnim kompanijama] da dođemo na teren i napravimo merenja, zar ne?“

Odluka o posmatranju zagađenja iz nafte i gasa

Oko 30% globalnog zagrevanja potiče od ljudskog uzrokovanog zagađenja metanom. Mark Braunštajn, viši potpredsednik u EDF-u, kaže da je pitanje dugo vremena bilo koliko metana dolazi iz sektora nafte i gasa?

Iz drugih sektora takođe dolazi zagađenje metanom. Poljoprivreda – navodno krave koje ispuštaju gasove i stajnjak koji emituje gas – najveći je izvor metana u Sjedinjenim Američkim Državama, prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine (EPA).

Fokus je na sektor nafte

Ali fokusiranje na sektor nafte i gasa bilo je strategijski, kaže Hamburg. Nafta i gas imaju koncentrisan broj igrača, sa većim budžetima za čišćenje svojih operacija. „Mogućnost remedijacije je mnogo veća i ekonomičnija,“ kaže on.

U proteklih šest godina, EDF je okupio tim – uključujući naučnike sa Harvarda i druge grupe – da izgradi satelit i dobije bolju sliku o naftnoj industriji.

Satelit ima senzore specijalno dizajnirane da detektuju otisak prsta molekula metana. Senzori koji sada kruže u svemiru će onda slati podatke nazad na Zemlju u narednim mesecima.

Nada je da će regulatori koristiti ove podatke, kaže Hamburg. „Postoji interes. Razgovori su, ne samo sa Američkom agencijom za zaštitu životne sredine (EPA), već i sa drugim vladama i drugim regulatorima,“ kaže on.

Krajem prošle godine, EPA je donela novu uredbu koja prvi put zahteva od operatera nafte i gasa da nadgledaju, detektuju i popravljaju curenja metana.

Foto: TIME

Nova uredba EPA

Portparolka EPA je rekla u e-mail saopštenju da nova uredba EPA „ima mehanizam za sertifikaciju trećih strana koje koriste odobrene tehnologije daljinskog snimanja kako bi bile sertifikovane – omogućavajući im da obaveste EPA o događajima super-emitera metana.“ Super-emiteri događaja se dešavaju kada se oslobodi velika količina metana. „EDF, zajedno sa drugim vlasnicima tehnologija daljjinskog snimanja, može aplicirati za sertifikaciju,“ rekla je EPA.

Eron Padilja, potpredsednik korporativne politike Američkog instituta za naftu i gas, najvećeg lobija nafte i gasa u zemlji, kaže da naša industrija ima mnogo godina iskustva u korišćenju svojih satelita i tehnologija za identifikaciju, a potom i smanjenje emisija metana.

„Iskustvo naše industrije pokazuje da zaista treba koristiti niz tehnologija koje rade zajedno, uzimajući u obzir njihove prednosti i mane, kako bi se dobila zaista tačna slika gde imate emisije metana,“ kaže Padilja.

Konačno, Hamburg kaže da se nada da će podaci dobijeni od MethaneSAT-a motivisati više kompanija iz sektora nafte i gasa da smanje zagađenje metanom.

„Ovo je industrija koja shvata da joj je reputacija tržišta ugrožena,“ kaže Hamburg. „Dakle, ako se takmičite u svetu u kojem je tražnja opadajuća, želite da dokažete da ste bolji igrač.“

 

Izvor: npr.org, euronews.com, International Methane Emissions Observatory

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.