Srpsko društvo Crvenog krsta osnovano je 6. februara 1876. godine u Beogradu, na inicijativu dr Vladana Đorđevića, uglednog vojnog lekara. Prvi predsednik društva bio je mitropolit Mihailo Jovanović. Upravu su činili istaknuti građani tadašnje Srbije.
Dr Vladan Đorđević, kao ključna figura, već je ranije izražavao potrebu za humanitarnim delovanjem u Srbiji. Godine 1871. napisao je knjižicu koja je objašnjavala važnost organizovane pomoći tokom ratova i predložio osnivanje humanitarnih institucija.
U periodu pre osnivanja Društva, Đorđević je održao predavanja i aktivno radio na popularizaciji ideje o Crvenom krstu, posebno u kontekstu Bosansko-hercegovačkog ustanka koji je bio u punom jeku.
![Dr Vladan Đorđević](https://kompasinfo.rs/wp-content/uploads/2025/02/900x600_djordjevic-top.webp)
Primanje u članstvo Međunarodnog komiteta Crvenog krsta
Iste godine, 24. marta, Kneževina Srbija je, na inicijativu Srpskog društva Crvenog krsta, potpisala prvu Ženevsku konvenciju, čime je postala deo međunarodnog humanitarnog prava. Dana 11. juna 1876. godine, Srpsko društvo Crvenog krsta je primljeno u članstvo Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, čime je postalo deo globalne mreže humanitarnih organizacija.
U prvoj godini postojanja, društvo je okupilo oko 2.000 članova
U prvoj godini postojanja, društvo je osnovalo 35 pododbora širom zemlje i okupilo oko 2.000 članova. Prvi zadatak novoosnovanog društva bio je zbrinjavanje izbeglica koje su dolazile u Srbiju zbog Bosansko-hercegovačkog ustanka.
Tokom Srpsko-bugarskog rata 1885. godine, Srpsko društvo Crvenog krsta je, uz odobrenje Vrhovnog komandanta kralja Milana, omogućilo transport pomoći evropskih društava Crvenog krsta preko Srbije za stanovništvo Bugarske, sa kojom je tada bila u ratu.
Jedinstven primer humanosti
Ovaj jedinstven primer humanosti i poštovanja Ženevskih konvencija zabeležen je u istoriji Međunarodnog pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumeseca.
Danas, Crveni krst Srbije deluje kao humanitarna, nezavisna i dobrovoljna organizacija, sa mrežom od 183 lokalne organizacije i dve pokrajinske organizacije. U realizaciju programa uključeno je više od 69.000 volontera, od kojih 60% čine mladi.
Akcije Crvenog krsta su mnogobrojne
Neke od akcija Crvenog krsta su: Akcija dobrovoljnog davanja krvi širom naše zemlje, „Trka za srećnije detinjstvo“, akcija plana evakuacije radi smanjenja rizika od katastrofa, obuke u vezi prve pomoći, „Mrazijada“ na Adi Ciganliji, donacije higijenskih paketa i pomoć ugroženima, nabavka hrane i lekova za naše najstarije sugrađane, prisustvo volontera i zaposlenih na mnogim događajima i takmičenjima kao vid pomoći u slučaju nekih nezgoda, predan rad tokom „Nedelje solidarnosti“, podizanje svesti o dijabetesu, HIV-u /AIDS-u i mnoge druge humanitarne delatnosti tokom cele godine.
Kroz svoju istoriju, Crveni krst Srbije je delovao poštujući osnovne principe Međunarodnog pokreta Crvenog krsta i Crvenog polumeseca: humanost, nepristrasnost, neutralnost, nezavisnost, dobrovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.