Početna » Društvo » Zimske gume – ključ bezbednosti i efikasnosti vozila u zimskim uslovima

Značaj i obaveza

Zimske gume – ključ bezbednosti i efikasnosti vozila u zimskim uslovima

Zimske gume su ključna komponenta bezbednosti vozila u hladnim mesecima i obavezne su na putevima u Srbiji od 1. novembra do 1. aprila, ali samo ako je na kolovozu sneg, led ili poledica. Prema preporukama Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS), sva vozila u ovom periodu moraju imati zimske gume na sva četiri točka, kako bi se obezbedilo optimalno prianjanje na hladnim i klizavim putevima.

Pored zakonske obaveze, preporučuje se da vozači na vreme pripreme vozilo za zimske uslove. Priprema podrazumeva proveru dubine gazećeg sloja zimskih guma, koji mora biti minimum 4 mm za optimalno prianjanje. Ipak, zamena guma preporučuje se i ranije, posebno ako je primetno habanje, jer samo ispravne i kvalitetne gume mogu u punoj meri obezbediti bezbednost vozača i putnika.

Važan aspekt upotrebe zimskih guma je i njihova starost. Gume starije od pet godina treba redovno pregledati, najbolje jednom godišnje prilikom sezonske zamene guma. Primena zimskih guma ima konkretne pozitivne efekte na smanjenje saobraćajnih nezgoda, jer tokom prošlogodišnjeg zimskog perioda zabeleženo je 189 nesreća sa vozilima koja su imala letnje gume, što pokazuje koliki je rizik od klizanja i duže putanje zaustavljanja sa letnjim pneumaticima.

Kada se vozi izvan naseljenih mesta, pored zimskih guma, obavezno je i posedovanje lanaca ili drugog sredstva za povećanje prianjanja u prtljažniku. Lanci se montiraju na pogonske točkove, i to na deonicama gde je njihova upotreba obavezna, što je obično na planinskim usponima i prilazima turističkim centrima. Za gradske uslove, ova mera nije neophodna, ali za teretna vozila i autobuse u zimskoj opremi obavezna je i lopata. Upravo zbog specifičnog sastava i dizajna, zimske gume su nezaobilazni element prilagođavanja vozila za zimu. One su izrađene od materijala koji ostaje elastičan i na ekstremno niskim temperaturama, što im omogućava da zadrže dobro prianjanje na kolovozu čak i kada su uslovi na putu nepovoljni. Ova fleksibilnost čini zimske gume otpornijim na pucanje i oštećenja tokom hladnih dana, što je značajno za dužu trajnost i uštedu vozača.

Osim elastičnosti, još jedan važan aspekt je oblik i dubina šara. Zimske gume poseduju posebne lamele i duboke kanale koji se lakše probijaju kroz sneg i blato, čime sprečavaju zadržavanje vode i snega na površini guma. To omogućava vozilu bolju upravljivost i stabilnost, a samim tim i veći nivo bezbednosti tokom kretanja. Važno je napomenuti da čak i pri suvim zimskim uslovima, na temperaturama ispod 7 stepeni Celzijusa, zimske gume pokazuju superiorne performanse u odnosu na letnje.
Pored bezbednosnih prednosti, upotreba zimskih guma ima i ekološki značaj, jer vozila sa odgovarajućom zimskom opremom imaju manju potrošnju goriva na snežnim i ledenim putevima. Kada su gume prilagođene uslovima, motor radi optimalno i ne troši dodatnu snagu na savladavanje trenja i lošeg prianjanja. To dovodi i do smanjenja emisije štetnih gasova, što je značajno u današnjem kontekstu brige o životnoj sredini.

Redovno održavanje i pregled zimskih guma još je jedan bitan faktor koji doprinosi njihovoj efikasnosti. Preporučuje se da vozači proveravaju pritisak u gumama najmanje jednom mesečno tokom zimskih meseci, jer niske temperature mogu da utiču na pad pritiska, što dalje može uticati na stabilnost vozila i povećanu potrošnju goriva. Takođe, nakon većih snežnih padavina, korisno je očistiti gume od nakupljenog snega ili blata kako bi zadržale optimalno prianjanje.

Na kraju, iako neke zemlje u regionu imaju različite propise i trajanje obaveze za zimske gume, u Srbiji se zakon primenjuje isključivo u periodu kada je sneg, led ili poledica na putu. Ovo je važan aspekt, jer vozači ne bi trebalo da odlažu prelazak na zimske gume u nadi da će izbeći obavezu, već bi trebalo da shvate značaj pripreme vozila kao ličnu odgovornost za sopstvenu bezbednost i bezbednost drugih učesnika u saobraćaju.

Razlika između letnjih i zimskih guma se ogleda u materijalu i dubini šare. Zimske gume su napravljene od materijala koji je prilagođen niskim temperaturama i ostaje fleksibilan čak i kada temperatura padne ispod 7 stepeni Celzijusa. Letnje gume, sa druge strane, na niskim temperaturama gube svoje ključne karakteristike, uključujući prianjanje, što dovodi do dužeg puta zaustavljanja – u pojedinim slučajevima i do dva puta dužeg u odnosu na zimske gume.

Još jedna prednost zimskih guma je dubina i oblik šare. Ove gume imaju dublje kanale koji sprečavaju zadržavanje snega i omogućavaju bolje prianjanje, čak i na suvim kolovozima pri niskim temperaturama. Metalna konstrukcija zimskih guma je takođe jača i otpornija na udare, što pruža dodatnu sigurnost tokom vožnje u težim uslovima.

Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima obavezuje vozače da poštuju propise o zimskoj opremi, uključujući posedovanje i pravilnu upotrebu zimskih guma, lanaca i druge opreme u određenim situacijama. Nepoštovanje ovih obaveza može rezultirati novčanim kaznama, ali najvažnije od svega je to što zimske gume znatno doprinose bezbednosti svih učesnika u saobraćaju i smanjenju broja saobraćajnih nezgoda u toku zimskih meseci.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.