Kiseli kupus ima mnogo prednosti kada je zdravlje u pitanju. Mi izdvajamo pet najznačajnijih, zbog kojih ćete ga sigurno jesti češće.
Kiseli kupus je namirnica za koju se veruje da je otkrivena u Kini još prije 2.000 godina. Procesom fermentacije dolazi do rasta korisnih probiotskih bakterija. To ga čini izuzetno zdravom namirnicom. Potrudite se da nabavite domaći proizvod. Ali ukoliko niste u mogućnosti, pri kupovini birajte kupus koji nije pasterizovan, kako ne bi bile uništene pomenute korisne bakterije. Kiseli kupus je mnogima neizostavna zimska namirnica zahvaljujući svojim zdravstvenim prednostima.
1. Izvor je korisnih hranjivih materija
Kiseli kupus je dobar izvor vlakana, vitamina i minerala. Fermentisani prozvodi su lakši za varenje: enzimi kiselog kupusa pomažu tijelu da razgradi hranu na manje, lakše svarljive molekule. Na taj način, apsorbovaće se više hranljivih materija, što će pozitivno uticati na energiju i vitalnost.
2. Može da ojača imunitet
Većina imunih ćelija organizma smeštena je u crevima i zato se ona smatraju centrom imunog sistema. Supstance iz kiselog kupusa mogu da pomognu u održavanju zdravog digestivnog trakta, kao i da podstaknu postojeća antitijela da se bore sa štetnim supstancama. Na taj način, smanjuje se rizik od infekcija. Pored toga što sadrži korisne bakterije i služi kao prirodni probiotik, kiseli kupus je dobar izvor vitamina C i gvožđa, hranljivih materija koje su poznate po svom pozitivnom uticaju na imunitet i zdravlje.
3. Utiče na zdravlje srca
Kiseli kupus može da bude koristan za balansiranje nivoa holesterola zahvaljujući visokom sadržaju vlakana i probiotskih bakterija. On je, takođe, dobar izvor kalijuma. To može da utiče na snižavanje krvnog pritiska. Vitamin K2, koji se nalazi u ovoj namirnici, može da spreči taloženje kalcijuma u arterijama i da, na taj način, preventivno deluje na arterosklerozu i probleme sa srcem.
4. Može da popravi raspoloženje
Fermentisana hrana, ponovo preko creva, može pozitivno da utiče na raspoloženje. Određeni sojevi probiotskih bakterija koje pronalazimo u kiselom kupusu, mogu da ublaže nervozu. U crevima se stvara zdravija ravnoteža, a pojedine masne kiseilne imaju blagotvoran uticaj na upalne procese u telu. Takođe, u ovoj namirnici se nalaze magnezijum i cink, mikronutrijenti koji balansiraju stanje u crevima i tako pozitivno utiču na raspoloženje.
5. Pomaže kod viška kilograma
Kao i većina salata, kiseli kupus nema mnogo kalorija. Idealan je ako poželite nešto da gricnete čak i kada ste na dijeti. U 100 grama ove moćne namirnice nalazi se samo 20-ak kalorija, što možete veoma brzo da potrošite. Takođe, kiselost može da pomogne razlaganju masnoće nakon obilnijeg obroka. Zato nije slučajno što se često baš kiseli kupus servira na prazničnom stolu uz mesne specijalitete.
Da li je kiseli kupus bezbedan za sve?
Ova salata je preporučljiva većini ljudi. Ali zbog visokog sadržaja histamina (biohemijske supstance nepohodne za funkcionisanje brojnih organa) kod ljudi sa alelrgijom na ovu supstancu mogu da se jave neželjeni efekti nakon konzumiranja kiselog kupusa. U ovoj namirnici se, takođe, može da se nalazi visok nivo tiramina. Zato pacijenti koji uzimaju terapiju poput inhibitora monoaminske oksidaze (MAO inhibitora) treba da budu oprezni kada je uvode u ishranu. Pored toga, ljudima koji pate od hroničnih bolesti preporučuje se da se posavetuju sa lekarom pre konzumiranja ove namirnice.
Kada sami kiselite kupus, trudite se da koristite sterilne posude i da pratite provereni recept. Posebno obratite pažnju na vrijeme fermentacije i temperaturu, kao i količinu soli. Ukoliko, ipak, presolite kupus, ne očajavajte, postoje trikovi koji vam mogu pomoći da postignete pravi ukus!