Početna » Sport » Za bolji status žena u sportu

Za bolji status žena u sportu

Dolaskom na čelo Međunarodnog olimpijskog komiteta, Kirsti Koventri se suočava s više izazova, među kojima je i onaj koji se tiče statusa transrodnih sportista.Mnoge je iznenadila pobeda Kirsti Koventri (41) na nedavnim izborima za predsednika Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) u Grčkoj, ali ne i one koji stvari poznaju „iznutra”. Ova osvajačica sedam olimpijskih medalja u plivanju, bila je favorit dosadašnjeg predsednika MOK-a Tomasa Baha koji će joj zvanično ustupiti to mesto 23. juna.

Ovi izbori ušli su u istoriju po tome što je prvi put, za 130 godina postojanja MOK-a, jedna žena došla na njegovo čelo, i što prvi put tu prestižnu funkciju obavlja neko iz Afrike.

Koventrijeva, rođena u Harareu 1983, ujedno je i najmlađa svih vremena u toj ulozi. Pobedila je šest snažnih muških autoriteta, među kojima su se isticali Huan Antonio Samaran Mlađi i Sebastjan Kou. Sve je odlučeno već u prvoj rundi, kada je dobila 49 glasova (od ukupno 97, tačno za jedan glas do apsolutne većine), ispred Samarana (28), sina nekadašnjeg predsednika MOK-a; i Koua (8), dvostrukog olimpijskog šampiona, koji vodi Svetsku atletsku federaciju.

– Imali smo neverovatne žene koje su bile pre nas. Imala sam neverovatne žene oko sebe čitavog svog života, kojima sam veoma zahvalna što su mi pokazale kako da nikada ne odustanem od svojih snova… Mi nemamo odgovornost samo prema sebi, već i prema sledećoj generaciji – naglasila je Kirsti Koventri koja ima dve ćerke, koja se i dalje nalazi u ulozi ministra sporta Zimbabvea.

Njen prvi intervjuu posle izbora bio je snažno obojen željom da se poboljša status žena u sportu, ne samo na sportskim borilištima, već i u raznim drugim ulogama.

Rekla bih svojim ćerkama i bilo kojoj drugoj mladoj dami, koje žele da postignu stvari za koje misle da su teške, da prigrle žene oko sebe i da se oslone na njih. Iskoristite svaku priliku kada sretnete ženu koja je bila uspešna u bilo kom sektoru i samo je pitajte kako je to uspela. Razgovarajte. Stvarno se radi o tome da ovo radimo zajedno i za budućnost.

Dvostruka uzastopna olimpijska šampionka na 200 m leđno (Atina 2004, Peking 2008) preuzima kormilo MOK-a u vrlo zahtevnom trenutku, koji traži i dosta političke mudrosti, ma koliko znali da – prema Povelji MOK-a – sport i olimpizam moraju da budu nezavisni od političkih uticaja. Danas, kada se u ko zna čije sve ime propagiraju razne vrste jednakosti, MOK će morati da zauzme konkretan stav prema transrodnim sportistima. Ono što smo videli na otvaranju Olimpijskih igara u Parizu prošlog leta (slogan „Sjedinjeni u različitosti”), kada je lepota francuske tradicije začinjena raznim „začinima novog vremena”, delovalo je kao poruka da MOK još nije načisto sa tim kako da se odnosi prema svim tim različitostima. Normalno, jedna stvar je poštovati svačije pravo na izbor i želju da bude različit, a druga kada iste te različitosti stavite na isti teren i kažete da je to u duhu fer-pleja…

I upravo je to jedna od stvari na kojima insistira Koventrijeva, koja je uoči izbora, rekla i ovo:

– Želim da osiguram da, pre svega, štitimo žensku konkurenciju. Moj stav je da transrodne sportistkinje ne bi trebalo da se takmiče na Olimpijskim igrama u ženskoj konkurenciji. Smatram da svako ima pravo da se bavi sportom, sto posto, ali kada je reč o Olimpijskim igrama… Kao bivša sportistkinja i majka dve devojčice, želim da osiguram da je ta kategorija zaštićena…

Imajući u vidu da su naredne Letnje olimpijske igre u Los Anđelesu (2028) i da je američki predsednik Donald Tramp nedavno objavio „rat” transrodnim sportistima, jasno je da će Koventrijeva u startu imati jednog vrlo moćnog saveznika. Tramp je pre dva meseca potpisao dekret kojim se „zaustavlja seksualno sakaćenje dece i obznanjuje da postoji samo muški i ženski pol”, a direktorki za unutrašnju bezbednost Kristi Noem naložio da uoči Olimpijskih igara „odbije sve zahteve za vizu koje podnesu muškarci koji pokušavaju na prevaru da uđu u SAD, predstavljajući se kao sportistkinje“.

Drugo, ništa manje vruće pitanje, tiče se povratka ruskih sportista na olimpijsku scenu. I to je tema koju je pre svih stavio na sto Tramp koji je, kako navode neki strani mediji, razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o tome da bi sport mogao da pomogne u popravljanju ukupnih odnosa sa „Rusijom”. U prethodnom olimpijskom ciklusu Bah nije uspeo da se izbori sa političkim pritiscima, a najveću cenu platili su ruski i beloruski sportisti kojima je od izbijanja sukoba u Ukrajini zabranjeno da se takmiče na najvećim sportskim takmičenjima. U Rusiji očekuju da će Koventrijeva biti u stanju da to promeni.

– Očekujemo da će u eri novog lidera olimpijski pokret postati jači… i da će se Rusija vratiti na olimpijsku pozornicu – preneo je „Skaj sport” izjavu Mihaila Degtjarova, predsednika Olimpijskog komiteta Rusije i ministar sporta te zemlje.

U izjavi za isti medij, Koventrijeva je istakla da je za „olimpijski pokret najvažnije da svi sportisti budu predstavljeni na Igrama”, što ukazuje na to da će se stvari odvijati u povoljnom smeru za ruski sport.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.