U poslednje vreme, uzgoj prepelica postaje sve popularniji izbor u poljoprivredi zbog relativne jednostavnosti, brze reprodukcije i visoke konverzije hrane u jaja, piše pupoljak.rs.
Ulaganja u kaveze, opremu i početni inventar prepelica predstavljaju osnovne početne troškove. Uključujući i troškove rada i stočne hrane, početna investicija može varirati, ali se često brzo amortizuje jer se držanjem preplika brzo vraća uloženi novac.
Prepeličja jaja su vrlo popularna u Srbiji, ali ih je teško naći na tržištu. Ako ste zainteresovani za pokretanje proizvodnje i prodaje ovog zdravog i ukusnog proizvoda, evo nekih koraka koje treba da pratite:
Izaberite odgovarajuću rasu prepelica. Postoje različite rase prepelica, ali najčešće su japanske, kineske i tibetanske. One se razlikuju po veličini, boji, proizvodnosti i otpornosti na bolesti. Za početak, preporučujemo da izaberete japanske prepelice, jer su najproduktivnije i najlakše za održavanje. Nabavite neophodnu opremu i hranu. Za proizvodnju prepeličjih jaja potrebno vam je: kokošarnik ili kavez za prepelice, svetlo za grenje i osvetljenje, poilka i hranilica, hrana za prepelice (možete kupiti gotovu ili napraviti svoju mešavinu od žitarica, semena i dodataka), voda, dezinfekciona sredstva i legla (slama, stirupor ili papir).
Kupite ili izvedite prepelice. Možete kupiti več izvedene prepelice od nekog odgajivača ili poručiti njihova jaja i izvesti ih samostalno u inkubatoru. Ako se odlučite za drugu opciju, trebate znati da su prepeličja jaja mala i osetljiva, pa im treba obezbediti stabilnu temperaturu od 37-38 stepeni Celzijusa i vlažnost od 60-70%. Takođe, trebate ih okretati na svakih 4-6 sati. Prepelice se izlažu nakon 16-18 dana. Održavajte dobro stanje prepelica. Prepelicama treba obezbediti čist i suv kokošarnik ili kavez, dovoljno prostora (najmanje 100 kvadratnih centimetara po životinji), dovoljno svetla (14-16 sati dnevno), dovoljno hrane i vode (prosečno 20-25 grama hrane i 30-40 mililitara vode po životinji dnevno), redovno češljanje i vakcinaciju protiv bolesti.
Berite i pakujte jaja. Prepelice počinju da nose jaja sa 6-8 nedelja starosti, a dostižu punu zrelost sa 12 nedelja. Jedna prepelica može da nosi 250-300 jaja godišnje. Jaja treba brati svakodnevno, pre nego što se zagreju ili isprljaju. Jaja treba čuvati u hladnjaku na temperaturi od 4-8 stepeni Celzijusa i relativnoj vlažnosti od 75-85%. Jaja treba pakovati u kartonske ili plastične kutije, sa oznakom datuma legla, roka trajanja i težine. Prodajte jaja. Prepeličja jaja imaju visoku hranljivu vrednost i lekovito dejstvo, pa su tražena na tržištu. Možete ih prodavati na pijaci, u prodavnicama zdrave hrane, u apotekama, u restoranima ili preko interneta. Cena prepeličjih jaja zavisi od kvaliteta, ponude i potražnje, ali se kreće od 10 do 20 dinara po komadu.
Prepelice se brzo razmnožavaju, a inkubacija jaja traje samo 17-18 dana. Ovo omogućava brzu reprodukciju i povećanje stada. Prepeličja jaja su manja od kokošijih, ali su tražena zbog svoje hranljive vrednosti. Svaka prepelica može proizvesti oko 250 jaja godišnje, tako da možete prilagoditi broj prepelica koje biste u početku držali.
Hranjenje prepelica i održavanje higijene kaveza su osnovni troškovi. U poređenju sa drugim pticama, prepelicama je potrebno manje prostora i manje hrane.
Osim jaja, profitu može doprineti i prodaja mladih prepelica. Neki uzgajivači nude i parove za uzgoj ili gotove proizvode od prepelice.
Direktna prodaja prepeličjih jaja lokalnim potrošačima može biti unosna opcija. Potražnja za ovim jajima raste zbog njihove nutritivne vrednosti i specifičnog ukusa. Uzgajivači prepelica mogu uspostaviti saradnju sa restoranima i hotelima koji za svoje specijalitete traže kvalitetna i estetski privlačna jaja prepelica. Ali morate imati na umu da takvi kupci traže ujednačen kvalitet i dovoljne količine za redovnu isporuku.
Pored restorana, prodaja na lokalnim pijacama ili organizovanje sopstvenih prodajnih mesta može omogućiti direktnu interakciju sa potrošačima.
Digitalno prisustvo, ili onlajn prodaja, omogućava farmerima da prodaju jaja prepelice na mreži, pronalazeći kupce van lokalnog područja.
Jaja prepelice su bogat izvor proteina, obezbeđujući esencijalne aminokiseline koje podržavaju rast i obnavljanje ćelija u telu. Ova jaja sadrže visok nivo vitamina B-kompleksa, posebno B12, koji doprinose održavanju zdravog nervnog sistema i formiranju crvenih krvnih zrnaca. Jaja prepelice su bogata vitaminom A koji je neophodan za održavanje vida, zdravu kožu i jačanje imunog sistema. Visok sadržaj gvožđa i cinka u prepeličjim jajima čini ih korisnim za podršku optimalnom funkcionisanju kardiovaskularnog sistema i jačanje imunološkog odgovora.