Početna » Kultura » Uticaj ruske emigracije na razvoj beogradskog univerziteta

Knjiga Dragomira Bondžića

Uticaj ruske emigracije na razvoj beogradskog univerziteta

Knjiga istoričara Dragomira Bondžića „Ruski emigranti profesori Beogradskog univerziteta“ objavljena je nedavno u ediciji „Vreme i priča”.

Reč je o istoriografskoj studiji o ruskim emigrantima koji su posle Oktobarske revolucije postali profesori Beogradskog univerziteta.

Napuštajući Rusiju i odlazeći u emigraciju posle Oktobarske revolucije ruski emigranti, među kojima se nalaze i mnogobrojni vrhunski intelektualci iz različitih oblasti, naseljavaju i Kraljevinu Jugoslaviju.

Neki od tih emigranata postaće neki od najpoznatijih profesora Beogradskog univerziteta, gde će predavati godinama i decenijama.

Prvi deo knjige

Prvi deo knjige je istoriografska studija o Beogradskom univerzitetu do 1918. godine, potom o dolasku ruskih emigranata i o njihovoj ulozi u razvoju Beogradskog univerziteta između dva svetska rata.

Autor se bavi sudbinom ruskih emigranata profesora Beogradskog univerziteta u Drugom svetskom ratu, kao i u godinama i decenijama posle Drugog svetskog rata.

Neki od njih će u novim političkim okolnostima biti prinuđeni da napuste Beogradski univerzitet ili čak da napuste tadašnju Jugoslaviju i odu dalje na Zapad.

Drugi deo

Drugi deo knjige biografski su portreti ruskih emigranata profesora Beogradskog univerziteta sa brojnih fakulteta.

„U knjizi je prikazan dolazak ruskih emigranata na Beogradski univerzitet i način angažovanja na pojedinim fakultetima i potom je detaljno i analitički predstavljena brojnost i struktura ruskih emigranata nastavnika i pomoćnog nastavnog osoblja na Beogradskom univerzitetu u celom periodu od dolaska prvih emigranata 1919. do penzionisanja i odlaska sa životne scene poslednjih predstavnika mlađih emigranata krajem 20. veka“

U tri posebne celine detaljno je analiziran i predstavljen naučni, stručni i društveni, politički i kulturni život ruskih emigranata nastavnika Univerziteta u periodu Kraljevine Jugoslavije.

„Zatim njihov život i rad i stradanje tokom Drugog svetskog rata, a na kraju život i rad u socijalističkom periodu, naučni doprinos i biološko osipanje tokom druge polovine 20. veka“, kaže Dragomir Bondžić u predgovoru knjige.

Dragomir Bondžić (Kruševac, 1973) naučni je savetnik u Institutu za savremenu istoriju.

Bavi se istorijom Jugoslavije i Srbije u 20. veku, a posebno razvojem nauke, prosvete i kulture.

Izvor: Sputnjik.rs

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.