Naslednici smo mnogih ratova, njihovog uticaja na društva i nacije, i njihove sveprisutnosti u svim vremenima i kulturama. Rat u Ukrajini nije izuzetak. On će ostaviti trajan trag na globalnoj distribuciji energije u godinama i decenijama koje dolaze. Ušao je u treću godinu i njegove ključne vojne implikacije postaju sve jasnije, bez obzira na verovatnu političku završnicu.
Neuspeh početnog ruskog napada 2022. bio je iznenađujući za mnoge autsajdere, ali neizbežan: zbunjujuće je pokrenut na pet odvojenih frontova bez jasno definisane glavne ose napredovanja. Snage Severnog vojnog okruga, krećući se iz Belorusije i Rusije, stigle su do Kijeva. Nisu bili u mogućnosti da ga blokiraju, niti da obezbede svoju proširenu komunikaciju. Samo na jugu Rusi su mogli da napreduju uz minimalan otpor, krećući se sa Krima da za nekoliko dana zauzmu veće delove oblasti Herson i Zaporožje, a na istoku su stigli do Mariupolja.
Međutim, do aprila 2022. Rusija se našla u ratu velikih razmera preko ogromne linije fronta sa brojnim, dobro naoružanim neprijateljem koji je primao ogromnu količinu zapadne pomoći. Značajan pokazatelj koliko su snažno utvrđene odbrambene linije mogle da promene stratešku sliku bila je bitka za Mariupolj od 2. marta do 16. maja 2022. Opsada grada bila je preteča ključne karakteristike ovog sukoba: pozicionog rata. Ova opsada je vezala 30.000 ruskih vojnika, što je sprečilo Ruse da iskoriste svoje rane uspehe. Duga pat-pozicija bila je duga i žestoka bitka kod Bahmuta, koja je više podsećala na bitku kod Verdena u Prvom svetskom ratu nego na novo, neviđeno bojno polje 21. veka.
Očajni pokušaji
Ako se osvrnemo na kasniji period, neki zapadni zagovornici nastavka ukrajinskih ofanzivnih operacija smatrali su da će do proboja nesumnjivo doći kada Kijev konačno dobije nekoliko eskadrila F-16 ili alate za elektronsko ratovanje. Takve tvrdnje su bile praćene pokušajima strateških poređenja koji odišu na očaj, a ponekad na ivici smešnog.
Filip Vasielevski, penzionisani obaveštajni specijalista CIA, tako je prošlog decembra tvrdio za Institut za spoljnu politiku da se trenutna pozicija Ukrajine u odnosu na Rusiju može uporediti sa pozicijom SAD u odnosu na Konfederaciju u poslednjim mesecima građanskog rata. Upoređivati današnju Rusiju sa Jugom Konfederacije na poslednjim nogama u zimu 1864-1865. nije čak ni smešno. Ova strategija iz fotelje je karikatura stvarne analize i graniči se sa prezirom prema inteligenciji.
Verovatnije je da ukrajinski vojni planeri i njihovi zapadni podržavaoci mogu da izvuku izvesnu utehu iz činjenice da balans na bojnom polju koji favorizuje odbranu funkcioniše u oba smera i da je usporio napredovanje Rusije. Stoga može izgledati uverljivo pretpostaviti da, baš kao što kijevske snage nisu mogle da izvrše proboj do Azovskog mora, ruske jedinice bi bile pod teškim pritiskom da same naprave veliki napredak – posebno od istočnog Donbasa do leve obale Dnjepar, koji se široko smatra verovatnom metom nove ruske ofanzive.
Planovi
Osnovna razlika između nadolazećeg napredovanja Rusije i neuspele kontraofanzive Ukrajine prošlog leta je u tome što Rusija može izabrati da napadne na bilo kojoj drugoj tački proširene linije fronta, od Belorusije na severozapadu do Crnog mora na jugu.
Nasuprot tome, prošlog leta, jedina strateški značajna tačka pritiska za ukrajinske snage bio je potencijalno ranjivi ruski kopneni most duž Azovskog mora, koji povezuje Donbas sa poluostrvom Krim. Drugim rečima Rusi su znali koji sektor treba dobro ojačati, jer su mogli pretpostaviti da Ukrajinci neće pokušati da napadnu sasvim drugačiji sektor, kao što je Belgorod ili čak južna Belorusija. Ukrajinci, s druge strane, ne mogu biti sigurni da neće biti još jednog ruskog guranja prema Kijevu sa severa ili ka Harkovu sa severoistoka u nekom trenutku kasnije ove godine.
Kada je u pitanju odbrambena industrijska mobilizacija, jaz između Rusije i Ukrajine je ogroman, što se ogleda u akutnom nedostatku artiljerijske municije u Ukrajini. Trenutno odnos vatre je jedan prema deset u korist Rusije i malo je verovatno da će se poboljšati osim ako se zapadne isporuke drastično ne povećaju u bliskoj budućnosti.
Resursi
Kada je u pitanju radna snaga, jaz postaje nepremostiv. Teško je voditi rat sa nedovoljnim naoružanjem i ubojnim sredstvima; bez muškaraca je nemoguće. Nedostatak ljudstva u Ukrajini dovodi do sve drakonskijih mera regrutacije i slabljenja javne podrške ratu. Mobilizacija je trenutno neograničena u Ukrajini, što znači da ukrajinske trupe nemaju rotaciju koja bi im omogućila da se odmore i oporave, kao ni zakonski rok za njihovu obaveznu službu. Ovo umanjuje moral na liniji fronta i ohrabruje hiljade begunaca da pokušaju da pobegnu iz zemlje. Politički je nemoguće da Evropska unija (i Nemačka posebno) pristane na zahtev Kijeva za prinudnu repatrijaciju ukrajinskih muškaraca koji bi mogli da budu mobilisani, a koji su legalno registrovane izbeglice.
S druge strane Rusija, sa četiri puta većom populacijom od Ukrajine, može da mobiliše proporcionalno veći broj ljudi ili da održava stalnu regeneraciju borbenih snaga. Nova mobilizacija može se izvršiti u prilično kratkom roku ako ruski predsednik odluči da je to politički bezbedno u zemlji.
Pobeda i poraz
Ovaj pregled vojnog i ekonomskog stanja posle dve godine sukoba sugeriše da se ravnoteža odlučno pomerila u odnosu na Ukrajinu. Ne postoji prihvatljiv zapadni scenario koji bi preokrenuo ovaj trend. Njegove političke implikacije treba da budu jasne, ali do sada niko od stvarnog značaja u Vašingtonu ili Briselu izgleda nije spreman da ih iznese. Razboritost i realizam bi konačno trebalo da prevladaju.
Po rečima britanskog političkog analitičara Anatola Livena, čije superiorno poznavanje i razumevanje istočne Evrope nije ukaljano ideološkim opsesijama, rat koji je danas okončan sa 80 odsto Ukrajine nezavisnim i slobodnim da traži članstvo u EU treba posmatrati kao veoma važnu pobedu za tu zemlju, ali i da potpuna pobeda jednostavno više nije moguća. Na kraju svaki rat se završava političkim sporazumom, a tražiti ga u Ukrajini, sada, a ne kasnije, svakako je u američkom interesu. Ali, potvrđenim neprijateljima američkog naroda – vojno-industrijsko-kongresnom kompleksu to nije.