Jedna od osnovnih karakteristika računarske tehnike i tehnologija je njihov brzi razvoj sa ciljem poboljšanja performansi, efikasnosti i funkcionalnosti računarskih sistema. Brzina je jedan od bitnih kriterijuma koliko daleko se stiglo u ovim nastojanjima.
Dok su računarski procesori, memorije, grafičke kartice i druge komponente postajale sve moćnije i brže, hard diskovi (HDD – hard disk drive) su počeli da zaostaju i postaju “usko grlo” računara.
Rešenje je u SSD (Solid-State Drive) diskovima, komponentama iste namene, ali sa značajnim prednostima u odnosu na HDD diskove. Razvoj hardverskih komponenti
Ključne hardverske komponente računara: centralni procesor (CPU), radna memorija (RAM) i grafički procesori (GPU) postaju sve brži i moćniji, sa naprednijim arhitekturama, većim brzinama i mogućnostima paralelnog izvršavanja funkcija, što rezultira bržim izvršavanjem zadataka.
Pored unapređenja centralnog procesora (CPU) fokus je na razvoju specijalizovanih procesora optimizovanih za specifične zadatke.
Količina i brzina radne memorije (RAM) značajno utiču na poboljšanje performansi računara. Razvoj novih tipova memorije, kao što su DDR4 i DDR5, omogućava veći protok podataka i bolju energetsku efikasnost.
Grafički procesori (GPU) su postali ključni za obradu grafičkih podataka, posebno u video igrama, obradi grafike, mašinskom učenju i veštačkoj inteligenciji.
Opšte karakteristike razvoja su modularnost koja omogućava lakšu nadogradnju i prilagođavanje sistema specifičnim potrebama, što produžava vek trajanja računara. Tehnološki napredak omogućava integraciju više komponenti u manji prostor tako da su uređaji kompaktniji, moćniji i lakši za prenošenje.
Ali su HDD diskovi postali “usko grlo” najviše zbog svojih mehaničkih delova – rotirajućeg diska i pokretne glave za čitanje i pisanje podataka. Ove mehaničke komponente ograničavaju brzinu pristupa podacima, sporije pokreću operativni sistem i aplikacije, što se posebno održava na istovremeno obavljanje više zadataka jer mehanički delovi moraju da se pomeraju između različitih lokacija na disku. Hard diskovi su zbog svojih pokretnih delova osetljiviji na mehaničke kvarove i udare.
Rešenje su SSD diskovi
Rešenje za brži pristup i prenos podataka su SSD diskovi koji nemaju pokretne delove i koriste flash memoriju za skladištenje podataka. Flash memorija omogućava direktan pristup bilo kojoj lokaciji u memoriji što rezultira mnogo bržim vremenima čitanja i pisanja podataka.
SSD diskovi koriste kontrolere koji optimizuju performanse i pouzdanost, koristeći tehnike kao što su premeštanje podataka, korekcija grešaka i keširanje podataka. Kontroleri mogu paralelno da pristupaju flash memorijskim čipovima i taj paralelizam daje brže čitanje i pisanje podataka, jer se više operacija može izvršavati istovremeno.
Novi modeli SSS diskova mogu postići brzine prenosa podataka od nekoliko gigabajta u sekundi, a to značajno ubrzava učitavanje operativnog sistema, aplikacija i datoteka, tačnije unapređuje celokupne performanse sistema. Ovo je posebno korisno za aplikacije koje zahtevaju brzi pristup velikom broju malih datoteka, kao što su baze podataka i serveri.
Zahvaljujući ovim tehnološkim unapređenjima, SSD diskovi su postali superiorna opcija za skladištenje podataka u modernim računarima, omogućavajući znatno brže performanse i bolju efikasnost u radu u poređenju sa tradicionalnim HDD-ovima.
Prednosti SSD diskova
Prednosti koje ostvaruju SSD diskovi u odnosu na tradicionalne HDD diskove čine ih izuzetno popularnim izborom. Tome je doprinela mogućnost lake ugradnje novog diska umesto postojećeg hard diska. Uz mala ulaganja dolazi se do velikog ubrzanja rada računara i on ostaje i dalje u upotrebi.
SSD diskovi su otporniji na fizičke udare i vibracije jer nemaju pokretne delove i zato su idealno rešenje za prenosive uređaje kao što su laptopovi.
S obzirom da su SSD diskovi energetski efikasniji i troše manje energije, to je kod laptopova važno jer produžava trajanje baterije.
Zbog niže potrošnje energije manje je i zagrevanje, što doprinosi boljem hlađenju sistema i manjem zagrevanju komponenti računara.
SSD diskovi rade tiho, takoreći do nečujnosti, jer nemaju pokretne delove, a to je takođe prednost u odnosu na HDD diskove koji su bučniji zbog rotacije diska i pomeranja glave za čitanje i pisanje.
Manje dimenzije SSD diskova omogućavaju proizvodnju tanjih i lakših uređaja, kao što su ultrabook laptopovi i tanji desktop računari.
Povećanje resursa
Razvojem SSD diskova povećan je i smeštajni kapacitet sa početnih 128 GB, pa 256 GB i 512 GB, a sada i do 4 TB za takozvane potrošačke modele, a za profesionalne i 8 TB. SSD-ovi dizajnirani za servere mogu imati kapacitet čak 30+ TB, a najnoviji specijalni SSD diskovi dostižu kapacitet od 60 TB i više. To je značajno uvećanje, mada valja primetiti da smeštajni kapacitet diskova postaje manje važan jer je sve veće korišćenje cloud servisa.
Cloud servisi omogućavaju lako prilagođavanje resursa prema trenutnim potrebama, plaća se samo za resurse koji se koristite, nema potrebe za velikim početnim ulaganjima u hardver i softver, a pristup podacima i aplikacijama moguć je sa bilo kog mesta i u bilo koje vreme, sve dok postoji internet konekcija. Ovo omogućava rad na daljinu i povećava produktivnost.
Još jedna pogodnost korišćenja cloud serisa je što njihovi provajderi obezbeđuju redovna ažuriranja softvera, tako da uvek koristite najnovije verzije i tehnologije, a pritom imate visok nivo sigurnosti u kopijama i naprednim merama za zaštitu od hakera i drugih pretnji.
Pouzdanu komunikaciju obezbeđuju unapređene tehnologije bežične veze kao što su Wi-Fi 6 i 5G mreža. To omogućava brže preuzimanje i učitavanje sadržaja, strimovanje visokokvalitetnih videa i podršku za napredne aplikacije. Unapređene bežične veze obično uključuju napredne sigurnosne protokole i mehanizme zaštite podataka.
Sa razvojem računarskog hardvera i softvera svet rada i zabave postaje sve dostupniji, a SSD diskovi u tome imaju značajnu ulogu zbog brzine i unapređenja celokupnog računarskog sistema.