Početna » Kultura » Srbski bukvar i Srbska gramatika Petra II Petrovića Njegoša – temelji prosvete u Crnoj Gori

Srbski bukvara i Srbske gramatika iz Njegoševog doba

Srbski bukvar i Srbska gramatika Petra II Petrovića Njegoša – temelji prosvete u Crnoj Gori

Ukrašen krstom i ćiriličnim krasnopisom, Srbski bukvar iz 1836. godine predstavljao je pravu prosvetiteljsku revoluciju u Crnoj Gori. Štampan je na Cetinju za vreme jednog od najistaknutijih Srba svih vremena – vladara, vladike i pesnika Petra Drugog Petrovića Njegoša.

Ova knjiga je postala temeljno sredstvo obrazovanja i prva školska lektira iz koje su mališani ponosne njegoševske zemlje sticali znanja o srpskom jeziku, pismenosti, veri i slavnoj istoriji srpskog naroda.

U vremenu kada je nepismenost bila raširena, a knjiga dragocenost, Njegoš je prepoznao značaj narodnog prosvećivanja i uložio veliki trud da se u srpskoj pravoslavnoj Crnoj Gori otvori put pismenosti i kulture. Srbski bukvar bio je ne samo praktičan priručnik, već i simbol narodnog buđenja i povratka korenima.

Sadržaj i obrazovna uloga Srbskog bukvara

Bukvar je sadržavao osnovne lekcije iz čitanja i pisanja na ćirilici, prilagođene deci i početnicima. Međutim, ono što ga je izdvajalo jeste i prisustvo poučnih tekstova o srpskoj istoriji, veri i moralu. Deca su, učeći slova, istovremeno usvajala i vrednosti i znanja koja su ih povezivala sa narodnom tradicijom i duhovnošću.

Pored azbuke i osnova fonetike, knjiga je sadržala molitve, poslovice i istorijske primere iz života svetih i znamenitij srpskih ličnosti. Tako je bukvar imao i vaspitnu, a ne samo obrazovnu ulogu, prenoseći mlađim naraštajima duh slobode, pravoslavlja i nacionalne svesti.

Srbska gramatika iz 1838. godine – temelj jezičke pismenosti

Dve godine nakon izlaska bukvara, 1838. godine, na Cetinju je štampana i Srbska gramatika, kao logičan nastavak procesa prosvećivanja i uređivanja jezičke kulture. Ova gramatika predstavljala je prvu sistematizovanu knjigu o srpskom jeziku u Crnoj Gori i imala je za cilj da učenike i nastavnike uvede u osnovne pravopisne, morfološke i sintaksičke principe.

U duhu Vukove reforme, ova gramatika se oslanjala na narodni jezik i težila da ga učini pristupačnim i razumljivim. Bila je podsticaj nastavnicima da se obrazuju i da prenose tačna i sistematizovana jezička znanja.

Ona je takođe služila kao model drugim školama u srpskim zemljama, posebno u oblasti u kojoj je školstvo tek počinjalo da se razvija.

Značaj ove gramatike ne ogleda se samo u njenom obrazovnom doprinosu, već i u simboličkom momentu – ona je predstavljala Njegoševu odlučnost da Crna Gora, kao srpska zemlja, bude kulturno i duhovno uređena, i da ima sopstveni sistem obrazovanja zasnovan na srpskom jeziku, pismu i istoriji.

Njegoševa prosvetiteljska misija

Srbski bukvar i Srbska gramatika zajedno su činili temelj prosvetiteljske misije Petra II Petrovića Njegoša. On nije bio samo vladar i duhovnik, već i vizionar koji je shvatio da je pismenost osnov nacionalnog opstanka i napretka. Kroz ove knjige, Njegoš je ostavio trajan pečat u istoriji srpske prosvete, izgrađujući most između narodne tradicije i savremene kulture.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.