Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta. Ne samo sastav već je i količina mlijeka prilagođena bebi i njenim potrebama i zato majčino mlijeko predstavlja standard ishrane.
Majčino mleko sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula (vid, miris, sluh, dodir, ukus) i inteligencije (govora i jezika) te štiti od mnogih infekcija i alergija.
Proces uzajamnosti
Dojenje je mnogo više od hranjenja. To je proces uzajamnosti. Osim što zadovoljava potrebu za hranom, dijete dojenjem ostvaruje povezanost s majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimulira razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije.
Novorođenče treba da bude na majčinim grudima odmah poslije porođaja kao prirodni nastavak spone majke i djeteta.
Prvi podoj
Prvi podoj trebalo bi da bude odmah poslije porođaja, jer je novorođenče već tada spremno da doji (sisa šaku ili okreće glavu kako bi pronašlo grudi – urođeni refleks).
Stavljanjem novorođenčeta na grudi uspostavlja se kontakt „koža na kožu“ odmah po rođenju, podstiče se stvaranje mlijeka u dojkama i čini lakšim kasniji proces dojenja.
Prednosti dojenja
Kada se govori o prednostima dojenja za novorođenče, tu se podrazumeva osiguravanje pravilnog rasta i razvoja, podsticanje razvoja i sazrijevanja odbrambenog sistema, smanjivanje rizika od gojaznosti, podsticanje razvoja inteligencije, zaštita od mnogih bolesti i infekcija, ali se i smanjuje rizik od dijareje, pojave alergija i sindroma iznenadne smrti novorođenčeta.
Prednosti dojenja za majku podrazumevaju uspostavljanje bliskog kontakta s djetetom, ušteda vremena i to što je besplatno, daje priliku da se majka odmori dok hrani bebu, smanjuje se rizik od pojave dijabetesa tipa 2, kardiovaskularnih bolesti, malignih oboljenja dojke i jajnika, postporođajne depresije i anemije.