Vlada Srbije usvojila je zaključak o potrebi i načinu kupovine umetničkog dela „Portret devojčice sa knjigom u fotelji“ srpskog slikara Uroša Predića iz 1884. godine, za potrebe Narodnog muzeja Srbije.
Slika otkupljena u Beču
Slika je otkupljena krajem aprila putem javne aukcijske prodaje od aukcijske kuće Doroteum (Dorotheum) u Beču, navodi se u saopštenju Vlade. Prethodno se nalazila u privatnom vlasništvu, a njena pojava na tržištu izazvala je veliko interesovanje stručne javnosti i kolekcionara.
Bogata zbirka dela Uroša Predića
Narodni muzej Srbije u svojoj zbirci srpskog slikarstva 18. i 19. veka već poseduje 50 Predićevih dela, koja obuhvataju sve faze njegovog stvaralaštva — od najranijih radova iz 1867. godine pa sve do poznih dela s kraja četrdesetih godina 20. veka. Ovim otkupom, zbirka će biti obogaćena za još jedno vredno i reprezentativno delo.
Izuzetan primer intimnog portreta
Slika „Portret devojčice sa knjigom u fotelji“ predstavlja raniji primer Predićevog rada, iz perioda kada se vratio iz Beča i kada se formirao kao vrhunski portretista. U ovom delu posebno je izražena njegova sposobnost da dočara intimnu, porodičnu atmosferu, kao i psihološku dubinu lika.
Devojčica je prikazana s knjigom u rukama, u momentu tišine i koncentracije, što govori o važnosti obrazovanja, ali i o kulturnom ambijentu srpske građanske klase toga doba.
Delo bez premca u žanru dečjeg portreta
„Ovim otkupom zbirka Narodnog muzeja biće obogaćena za još jedan izuzetan dečji portret, po kojima je Uroš Predić bio bez premca u srpskom slikarstvu kraja 19. i početka 20. veka. Ova Predićeva slika biće deo stalne postavke Narodnog muzeja“, stoji u saopštenju.
Značaj za buduće generacije
Sa uključenjem ovog dela u stalnu postavku, Narodni muzej ne samo što dopunjuje retrospektivu jednog od najznačajnijih srpskih slikara, već daje i novi doprinos razumevanju kulturne istorije Srbije.
Pored umetničke vrednosti, slika predstavlja i dokumentarnu vrednost kao svedočanstvo o ukusu, običajima i idealima jednog doba.