Kada su odlučili da se bave turizmom, članovi porodice Marić iz Loznice želeli su da to bude nešto drugačije, originalno i inovativno. Dušan je na internetu istraživao šta je novo u turizmu, video da je luksuzno kampovanje hit u Sloveniji i drugim evropskim zemljama, i smislio da tako nešto pokrene u Srbiji. Sa roditeljima Cvetkom i Zoricom i suprugom Ivanom pokrenuo je poduhvat pod nazivom „glamping”, čije je stvaranje trajalo dve i po godine.
Na imanju od jednog hektara, tridesetak metara od Drine, u naselju Jelav 1, udaljenom oko 120 km od Beograda i isto toliko od Novog Sada, okruženi stablima kanadskih topola, izgradili su glamping reke Drine, jedinstveno mesto u našoj zemlja. Ovde gosti spavaju u nekadašnjim kamionskim prikolicama (kontejnerski kombiji, za prevoz voća i povrća), koje su preuređene u smeštajne jedinice.
Turisti provode vreme zavaljeni u ležaljkama među drvećem, uz šum reke i cvrkut ptica, ili vozeći bicikle, veslajući kajak ili igrajući badminton. „Od prijatelja sam čuo da u Loznici postoji neko ko uvozi kamione koji su prošli radni vek iz Nemačke. Ubrzo nakon toga, supruga Zorica i ja smo odlučili da naručimo tri prikolice, ali su počeli problemi sa koronom i uvozom, pa smo dobili jednu, a posle nekoliko meseci i drugu. Da ne bismo čekali treći trejler, koji je bio neizvestan, počeli smo da radimo na ova dva“, priča mi Cvetko Marić, Dušanov otac. „Prikolice su praktično bile staro gvožđe za onoga ko ih je uvezao, jer ih ne bi koristio ni za šta drugo. Kupili smo ih sa šasijom i počeli da ih prerađujemo“, dodala je Zorica, koja je za Priče sa soul rekla da su dobar deo posla uradili sami.
Prepustili smo profesionalcima. Na primer, sami smo lepili izolaciju od 10 cm. Ivana održava naš sajt, a mi sami vodimo društvene mreže“, dodaje Cvetko, a u razgovor se uključuje i Ivana. Najviše ih dolazi iz Beograda i gostiju iz Vojvodine koji vole brdske predele.
Strani turisti su do sada bili stanovnici više od 20 zemalja, među kojima su: Nigerija, Australija, Vijetnam, Indija, Kanada, Ujedinjeni Arapski Emirati, Sjedinjene Američke Države, Nemačka, Italija, Rusija, Mađarska i susedi iz bivših jugoslovenskih republika. . Jasno se čuje Drina, kao i cvrkut ptica. Oseća se miris vode, a često se mogu videti fazani, ježevi, zečevi i veverice.
Prema Dušanovim rečima, ima turista koji borave u kampu radi svojevrsne šumske antistres terapije, bilo da su u šumi ili imaju aktivnosti na reci i pored nje. To su uglavnom ljudi iz većih gradova koji radnu nedelju provode u kancelarijama. „Ovo je raj za decu, a naše ćerke imaju tu sreću da od rođenja spavaju na svežem vazduhu, da svaki dan mogu da gaze po travi, da budu bose, da plivaju u Drini, da se igraju u prirodi.
„Posle vrtića uvek dolaze ovde, a posle svih aktivnosti na otvorenom, nije ni čudo što idu na spavanje već u 20 sati (smeh).
„Moja supruga radi u IT sektoru, a otac, majka i ja radimo u advokatskoj kancelariji porodice Marić u Loznici. Mi smo porodica koja je želela da pokrene drugačiji vid turizma na ovim prostorima, da sa gostima podelimo deo atmosfere i atmosfere pored Drine, gde i sami provodimo dosta vremena. Zato volim da kažem da naša kuća koju imamo ovde nije vikendica, već mesto za život van grada“, rekao je na kraju Dušan Marić.