Početna » Nauka » Rover otkrio misteriju atmosfere na Marsu?

Analiziraju se podaci

Rover otkrio misteriju atmosfere na Marsu?

U studiji objavljenoj u žurnalu Science podaci sa tri mesta na kojima je bušenja sproveo rover Kjuriositi otkrili su prisustvo siderita, mineral gvožđe karbonata, u sumporom bogatom stenovitom sloju planine Šarp u krateru Gejl, saopštila je NASA.

„Otkriće velike količine siderita u krateru Gejl predstavlja i iznenađenje i značajan korak napred u razumevanju geološke i atmosferske evolucije Mars“, rekao je Bendžamin Tutolo, profesor Univerziteta u Kalgariju i glavni autor studije.

Kako bi proučavao hemijski i mineralni sastav Crvene planete rover Kjuriositi buši rupe duboke od 3 do 4 centimetra, a onda prikupljeni materijal ubaci u instrument CheMin koji ga analizira.

Te podatke obrađuju i analiziraju naučnici u Svemirskom centru Džonson u Hjustonu.

„Bušenje kroz slojevitu površinu Marsa je kao listanje istorijske knjige. Samo nekoliko centimetara dole daje dovoljno ideja o mineralima koji su se formirali blizu površine pre 3,5 milijardi godina“, rekao je Tomas Bristou, naučnik u NASA i koautor studije.

NASA’s Curiosity Rover May Have Solved Mars’ Missing Carbonate Mystery
astrobiology.com/2025/04/nasa… #astrobiology #Mars #astrogeology #biosignature

[image or embed]

— Astrobiology (@astrobiology.bsky.social) April 17, 2025 at 9:05 PM

Otkriće minerala karbonata u stenama ispod površine sugeriše da je karbonat prekriven drugim mineralima za infracrvene satelitske analize. Ako u drugim sumporom bogatim slojevima Marsa ima karbonata, količina uskladištenog ugalj-dioksida bila bi deo one koja je bila potrebna da drevna atmosfera stvori uslove da bude dovoljno toplo za postojanje vode u tečnom stanju. Ostatak je možda skriven u drugim naslagama koje su vremenom izgubljene, naglašava NASA, prenosi Telegraf.rs.

Rover Kjuriositi lansiran je sa Zemlje 26. novembra 2011, a sleteo je na Mars 6. avgusta 2012.

Prvobitna misija trebalo je da traje samo 2 godine, ali je zatim nastavljena i on ispituje Crvenu planetu više od 12 godina donoseći najneverovatnija otkrića i najneverovatnije slike „četvrtog kamena od Sunca“.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.