Početna » Sport » Put od drevnih do modernih Olimpijskih igara

Drevne Olimpijske igre bile su sveti praznik

Put od drevnih do modernih Olimpijskih igara

   Igre održavane u Olimpiji bile su najstarije od četiri Panhelenske svečanosti koje su sačinjavali peridos, to jest „krug“ igara. Preostale tri bile su Pitijske igre u čast Apolona koje su se održavale svake četiri godine u Delfima, Istamske igre u čast Posejdona koje su se održavale svake druge godine u Korintu i Nemejske igre u čast Zevsa koje su se održavale svake druge godine u Nemeji.

Ne zna se pouzdano, kada su u Olimpiji održane prve Drevne olimpijske igre, premda se pouzdano zna da su trajale barem do 261. godine naše ere.

Foto: GetYourGuide

Olimpijske igre imaju svoj koren u religiji

Drevne Olimpijske Igre bile su sveti praznik, sastavni deo religioznog života kod Helena; samim tim koreni si im bili u religiji. Drevne Olimpijske igre su bile svete igre, održavane su na svetom mestu i tokom svetog praznika; bile su religiozni čin u čast božanstva. Sportisti su učestvovali u igrama da bi služili bogovima i nagrade koje su osvajali dolazile su od bogova.

Uspeh Drevnih Olimpijskih igara zavisio je od toga koji rimski car je bio na vlasti. Na najnižim granama igre su pale za vreme Nerona koji je odložio igre koje je trebalo održati 65. godine naše ere, i naredio da se sve igre održe iste godine, 67. godine naše ere, kako bi on mogao da se takmiči i pobedi na svim igrama.

On ne samo što nije unapredio novi duh ekumenskih igara preporođenih pred vlašću Avgusta, već je na sebe navukao gnev olimpijskih zvaničnika koji su te igre proglasili nevažećim, odnosno „anomalijom“.

Rimljani su očuvali grčku tradiciju

U rimskoj eri Drevne Olimpijske igre su prolazile kroz laganu, ali stalnu metamorfozu. Rimljani su uglavnom sačuvali spoljašnji sjaj religiozne i sportske tradicije ove Grčke svetkovine, ali su u nju ugradili i kult cara i podstakli na učešće takmičare kosmopolite.

Ne zna se tačno koje su godine održane poslednje Drevne Olimpijske igre, mada neki danas dostupni podaci, ukazuju na 261. godinu naše ere.

Foto: ABC News

Međutim ima i istraživača koji tvrde da postoji šansa da su igre opstale sve do 426. godine naše ere, kada je Teodosije II izdao edikt kojim je bilo naređeno da se unište svi paganski hramovi na istoku Sredozemlja.

U Evropi u sedamnaestom veku, prema Grejemu Skembleru, nije bilo neubičajeno čuti ukazivanja i aluzije na Drevne Olimpijske Igre, ali gledajući unazad, nezaustavljivi pokret koji je vodio ka obnavljanju međunarodnih Olimpijskih igara nastavo se početkom devetnaestog veka.

U 19. veku Grčka je imala svoje Olimpijske igre

U 19. veku Grčka je imala svoje „Olimpijske igre“ pod pokroviteljstvom bogatog trgovca žitaricama, Evangeliosa Zapasa, koje su održane u Atini 1859; 1870; i 1889. godine.

Neki autori smatraju da su baš ove igre bile „Prve prave Olimpijske igre modernog doba“. Ove igre su predstavljale spoj drevnih i modernih disciplina, pred trideset hiljada gledalaca održane su na mestu vekovima starog stadiona „Panatinaiko“ i naišle su na pohvale sa svih strana.

Održana su takmičenja u sprintu, skokovima, bacanju diska i koplja, penjanju uz konopac i rvanju.

Foto: Tanglin LibGuides

Prva ideja o obnavljanju OI

Svoju ideju o obnavljanju Olimpijskih igara prvi put je javno izložio, Pjer Kuberten, u zaključku govora koji je održao na Sorboni 1892. godine. Ideja je burno pozdravljena, ali više kao živopisna retorička zamisao i komadić simbolizma nego praktičan predlog.

Posle predratne međunarodne diplomatije i planiranja, Kuberten je organizovao drugi skup na Sorboni od 16. do 23. juna 1894. godine, gde se okupilo 79 delegata iz 12 zemalja, na kome je jednoglasno odlučeno da Olimpijske igre budu obnovljene.

Usaglašeno je da se Olimpijske igre održavaju svake četiri godine, kao i da obnovljene igre ne treba da budu imitacija drevnih igara, već da po karakteru budu isključivo moderne, uz obavezno negovanje olimpijskog duha. Pored toga Kubertenu je poverena puna odgovornost za osnivanje Međunarodnog Komiteta (danas poznatog kao Međunarodni Olimpijski Komitet – MOK) čiji bi članovi trebalo (bili dužni) da u svojim zemljama promovišu Olimpizam.

Prve moderne olimpijske igre su održane u Atini

Prve moderne (obovljene) Olimpijske igre održane su u Atini (Grčka) 1896. godine i na njima su održana takmičenja u sledećim sportovima; atletici, gimnastici, biciklizmu, streljaštvu, plivanju, mačevanju, dizanju tegova, tenisu i rvanju.

Foto: Britannica / Prve moderne Olimpijske igre u Atini 1896. godine

Takmičenja je posmatralo oko 40 000 gledalaca, dok samih takmičara i nije bilo naročito mnogo, sa obzirom da su nastupali pojedinačno, a ne u okviru svog državnog tima (reprezentacije) kao što je to običaj danas. Najuspešniji takmičari (prva tri takmičara u svakom nadmetanju) bili su nagrađivani grančicama divlje masline sa Olimpije, diplomama i srebrnim medaljama.

Foto: Britannica / Prve moderne Olimpijske igre u Atini 1896. godine

Olimpijski kongres na kome je utanačen dalji razvoj igara, održan je 1897. godine u Avru (Francuska) nakon čega su usledile igre u Parizu (Francuska) 1900. godine i Sent Luisu(SAD) 1904. godine.

Zašto su Olimpijske igre značajne?

Olimpijske igre su jedan od najprestižnijih i najznačajnijih međunarodnih sportskih događaja. Njihov značaj se proteže na nekoliko aspekata:

Promocija mira i prijateljstva: Olimpijske igre su izvanredna prilika za promociju mira i razumevanja među narodima sveta. Ideja mira se manifestuje kroz Olimpijski mirni stadion gde se svi učesnici okupljaju bez obzira na političke ili verske razlike.

Sportsko takmičenje: Olimpijske igre okupljaju najbolje sportiste iz celog sveta, omogućavajući im da se takmiče na najvišem nivou. Takmičenja pokazuju vrhunsku sportsku izvedbu i inspirišu milione ljudi širom sveta da se bave sportom.

Kulturna razmena: Olimpijske igre omogućavaju razmenu kulture i tradicije između različitih zemalja. Ovo se manifestuje kroz ceremonije otvaranja i zatvaranja, kao i kroz različite kulturne programe i događaje tokom trajanja Igara.

Ekonomski uticaj: OI imaju značajan ekonomski uticaj na domaćina i okolne regione. Ove manifestacije privlače turiste, podstiču razvoj infrastrukture i stvaraju mogućnosti za ekonomski razvoj kroz investicije u sport, turizam i druge oblasti.

Inspiracija: Ovo takmičenje je izvor inspiracije za mnoge ljude širom sveta. Sportisti koji se takmiče na Olimpijskim igrama često postaju uzori za mlade ljude, motivišući ih da postignu svoje snove i ciljeve, kako u sportu, tako i u životu uopšteno.

Ukratko, Olimpijske igre predstavljaju simbol jedinstva, sportskog duha, tolerancije i izvrsnosti, te imaju širok spektar pozitivnih uticaja kako na sportskom, tako i na društvenom i kulturnom planu.

Izvor: Sport i društvo - Grejam Skembler,The Olympic games - Kristine Toohey, Anthony James Veal, savremenisport.com

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.