Ostaci praistorijskoj morskog crva starog 425 miliona godina iskopani su u britanskom selu Lentvardajn.
Naučnici veruju da je ovaj crv (Radnorscolex latus) živeo na dnu okeana pre 425 miliona godina, kada je britansko ostrvo bilo pod vodom, prenosi Gardijan.
Analiza ostataka ukazuje da je crv imao grlo koje je mogao da izbaci iz sebe da bi hvatao hranu na dnu okeana, a prema rečima Ričija Hovarda iz Prirodnjačkog muzeja u Londonu, crv podseća na ogromne crve iz poznatog holivudskog filma „Dina“.
„Mislimo da nisu bili suviše probirljivi kada je reč o ishrani i verovatno su gurali grlo u blato i hvatali šta god bi pronašli“, rekao je Hovard.
Ovaj crv, koji je verovatno rastao najviše do dužine od osam centimetara, imao je više redova oštrih zuba i svojevrsne kuke na glavi, koje je koristio da bi se držao za zemlju i kretao.
Praistorijski crvi su fascinantna grupa organizama koji su igrali značajnu ulogu u razvoju života na Zemlji. Ovi drevni crvi su bili među prvim višećelijskim životinjama koje su se pojavile u kambrijskom periodu, pre oko 541 miliona godina. Oni su bili deo eksplozije kambrija, perioda u kojem je došlo do brzog porasta raznovrsnosti životnih oblika. Praistorijski crvi su se razvijali u različitim oblicima i veličinama, od mikroskopskih do nekoliko metara dugih organizama. Neki od njih su imali tvrde delove tela koji su se fosilizovali, što omogućava naučnicima da ih proučavaju i danas.
Ovi drevni crvi su bili pretežno morski organizmi i naseljavali su različite ekološke niše. Neki su bili hišnici koji su lovili druge manje organizme, dok su drugi bili detritusi koji su se hranili organskim otpadom na dnu okeana. Bilo je i parazitskih vrsta koje su živele unutar ili na telima drugih morskih stvorenja. Njihova raznovrsnost u ishrani i načinu života ukazuje na to da su bili važan deo praistorijskih ekosistema.