Остаци праисторијској морског црва старог 425 милиона година ископани су у британском селу Лентвардајн.
Научници верују да је овај црв (Radnorscolex latus) живео на дну океана пре 425 милиона година, када је британско острво било под водом, преноси Гардијан.
Анализа остатака указује да је црв имао грло које је могао да избаци из себе да би хватао храну на дну океана, а према речима Ричија Ховарда из Природњачког музеја у Лондону, црв подсећа на огромне црве из познатог холивудског филма „Дина“.
„Мислимо да нису били сувише пробирљиви када је реч о исхрани и вероватно су гурали грло у блато и хватали шта год би пронашли“, рекао је Ховард.
Овај црв, који је вероватно растао највише до дужине од осам центиметара, имао је више редова оштрих зуба и својеврсне куке на глави, које је користио да би се држао за земљу и кретао.
Праисторијски црви су фасцинантна група организама који су играли значајну улогу у развоју живота на Земљи. Ови древни црви су били међу првим вишећелијским животињама које су се појавиле у камбријском периоду, пре око 541 милиона година. Они су били део експлозије камбрија, периода у којем је дошло до брзог пораста разноврсности животних облика. Праисторијски црви су се развијали у различитим облицима и величинама, од микроскопских до неколико метара дугих организама. Неки од њих су имали тврде делове тела који су се фосилизовали, што омогућава научницима да их проучавају и данас.
Ови древни црви су били претежно морски организми и насељавали су различите еколошке нише. Неки су били хишници који су ловили друге мање организме, док су други били детритуси који су се хранили органским отпадом на дну океана. Било је и паразитских врста које су живеле унутар или на телима других морских створења. Њихова разноврсност у исхрани и начину живота указује на то да су били важан део праисторијских екосистема.