Početna » Društvo » Projekat „Zdravitas“ u školama: Zašto su roditelji i sindikati zabrinuti?

Uvođenje "Zdravitasa": Da li je zaštita podataka ugrožena?

Projekat „Zdravitas“ u školama: Zašto su roditelji i sindikati zabrinuti?

Uvođenje informacionog sistema „Zdravitas“ u škole, koji je, prema objašnjenju Ministarstva prosvete, namenjen praćenju motoričkih sposobnosti učenika od trećeg razreda osnovne škole, pa sve do kraja srednje škole, izazvalo je niz burnih komentara prosvetnih radnika, ali i roditelja i svih drugih po društvenim mrežama.

Glavna zamerka i pitanje bili su čemu takvo prikupljanje podataka služi i da li je narušena privatnost dece.

Cilj projekta

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović krajem avgusta najavila je uvođenje „Zdravitasa“, sa ciljem „pravovremenog uočavanja i otklanjanja eventualnih nepravilnosti kod dece“.

Prosvetari protiv uvođenja "Zdravitasa"
Foto: Kurir / Slavica Djukić Dejanović

„Kroz platformu ’Zdravitas’, od trećeg razreda do završetka srednje, pratićemo motorni razvoj sa uticajem na kogniciju, emocije i ostale komponente ličnosti dece“, objasnila je ona tada.

Uključenost stručnjaka

Kako je u intervjuu za NIN objasnila Ministarka, u taj projekat uključeni su svi, „od školskog pedagoga i psihologa, preko lekara“, dodajući da „rana detekcija u 70 odsto slučajeva kod preduzetih stručnih mera popravlja poteškoću koju dete ima“, te da se radi o projektu sa Ministarstvom zdravlja.

Obaveštenje školama

Međutim, 16. septembra, školama je iz Ministarstva prosvete poslato obaveštenje sa osnovnim informacijama o pokretanju projekta i obavezama koje donosi uvođenje novog sistema. U njemu se navodi da je svrha projekta „Zdravitas“ da promoviše vrednosti zdravog načina života i podigne svest učenika osnovne i srednje škole i njihovih porodica o važnosti primene fizičke aktivnosti i vežbanja tokom celog života.

Zabrinutost prosvetnih sindikata

Ipak, i pored tog objašnjenja, prosvetni sindikati postavili su pitanje o poštovanju privatnosti dece.

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) uputila je zvanično pismo Povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, sa pitanjem “da li se u konkretnom slučaju unošenjem u bazu podataka ličnih podataka učenika i njihovih roditelja krše odredbe Zakona o zaštiti podataka o ličnosti”.

Prosvetari protiv uvođenja "Zdravitasa"
Foto: Novi magazin

Iz tog sindikata naveli su kako se „u bazu podataka unose lični podaci učenika i roditelja, bez njihove saglasnosti“.

Kako dodaju iz USPRS, u bazu podataka se unose JMBG učenika i roditelja, jedinstven obrazovni broj đaka, pol, visina i masa deteta, masna komponenta telesnog sastava, trčanje na 20 metara sa progresivnim povećanjem brzine i niz drugih podataka koji se mere na časovima fizičkog.

Reakcija Nezavisnog sindikata

Reagovali su i iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije (NSPRS), koji je takođe uputio zahtev Povereniku, a dodali su i da neće učestvovati u projektu sve dok se ne budu razrešila sporna pitanja.

Pored zaštite podataka o ličnosti, za ovaj sindikat je sporno i to što će podatke prikupljati upravo sami nastavnici, kako kažu, neplaćenim radnim angažovanjem.

Obavezno učešće u projektu

„Pre dve nedelje svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji stigao je dopis Ministarstva prosvete kojim se obaveštavaju da je učešće u projektu „Zdravitas“ obavezno. U okviru projekta se prikupljaju podaci o fizičkom razvoju i motoričkim sposobnostima učenika“, saopštio je ovaj sindikat.

Nejasnoće o prikupljenim podacima

Kako je NSPRS ukazao, „nejasno je kome i čemu će služiti prikupljeni podaci, da li je zakonito da takvim podacima raspolažu nastavnici, škole, ministarstvo i partneri u projektu, kao i da li se podaci mogu prikupljati i obrađivati bez prethodno dobijene saglasnosti roditelja“.

Zahtevi sindikata

Taj sindikat zahteva od Poverenika da hitno reaguje, razjasni situaciju i spreči eventualnu zloupotrebu podataka o ličnosti velikih razmera. „U pitanju je projekat koji zahteva i dodatno radno angažovanje nastavnika, što se mora regulisati aneksima ugovora o radu i adekvatnim plaćenjem. Članovi NSPRS neće učestvovati u sprovođenju projekta ‘Zdravitas’ bez prethodnog razjašnjenja svih spornih pitanja“, istakao je sindikat.

Mišljenje profesora fizičkog vaspitanja

S druge strane, iz Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta (SSPFVS) kažu da „Zdravitas” nije ništa drugo nego softver za praćenje biološkog razvoja i razvoja motoričkih sposobnosti učenika koji je uveden u program nastave i učenja još 2017. godine.

Školarci na fizičkom vaspitanju
Foto: Antonio Ahel / Fonet / Dnevni list Danas

Podaci i bezbednost

„Podaci koji se unose su ništa drugo nego brojevi (vrednosti) sa motoričkih testova, nisu to nikakvi podaci za CIA, BIA niti Vojsku Srbije. Ko god je revnosan nastavnik i čita programe nastave i učenja zna o čemu se radi.

Priče o 40-časovnoj radnoj nedelji ovde ne piju vodu. Ako nastavnik ne bi radio testiranja koja su, napominjemo prva nastavna tema u programu fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, to bi bilo isto kao kao bi nastavnik recimo geografije rekao: ’Neću da predajem o vasion’ ili matematičar: ’Geometrija me ne zanima, neću to da radim’“, navodi se u objavi na Fejsbuk stranici SSPFVS.

Koristi softvera

Dodaju da će softver pomoći nastavniku u planiranju nastave i učenja, roditelju da vidi indirektni zdravstveni status svog deteta, te da nikakvi zdravstveni niti lični podaci neće biti traženi.

Komunikacija sa poverenikom

„U bazi se ne vidi ime i prezime deteta (to može da vidi samo roditelj i nastavnik, kao u ES dnevniku)”, kažu oni. Kako je za NIN rečeno iz kancelarije Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti, trenutno je komunikacija sa njim usporena jer je na službenom putu u Azerbejdžanu, premda rade sve što je u njihovoj moći i da će u narednih par dana biti objavljeno zvanično saopštenje sa komentarom.

Izvor: NIN

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.