Početna » Nauka » Nakon 50 godina, konačno pronađen efektivan lek protiv astme

Lek benralizumab predstavlja prekretnicu u lečenjeu plućnih bolesti

Nakon 50 godina, konačno pronađen efektivan lek protiv astme

Lek benralizumab, koji se daje injekcijom, predstavlja prekretnicu u lečenju astme i hronične opstruktivne bolesti pluća (HOBP). Umiruje delove imunog sistema koji se mogu preterano aktivirati tokom napada. Već se koristi kod teških slučajeva, ali novo istraživanje ukazuje da bi mogao da se koristi rutinski, što bi značajno pomoglo pacijentima.

Različiti tipovi upale zahtevaju specifičan pristup

Naučnici su otkrili da nisu svi napadi astme i HOBP isti. Kod različitih pacijenata dolazi do prekomerne reakcije različitih delova imunog sistema. „Sada možemo pametnije da odredimo pravu terapiju u pravo vreme“, kaže profesorka Mona Bafadel.

Kako benralizumab deluje?

Lek utiče na eozinofile, vrstu belih krvnih zrnaca koja izazivaju upalu i oštećenje pluća. Ovi uzročnici stoje iza polovine napada astme i trećine upala kod pacijenata sa HOBP. U slučajevima kada inhalatori ne pomažu, lekari obično propisuju steroide.

U studiji sprovedenoj na 158 pacijenata, novi lek je bio uspešniji od terapije steroidima. Dok su steroidi bili neuspešni u 74% slučajeva, benralizumab nije dao rezultat samo kod 45%. Takođe je smanjena verovatnoća hospitalizacije ili smrtnog ishoda.

Radiološki snimak grla nakon terapije benralizumabom
Foto: Research Gate / Radiološki snimak grla nakon terapije benralizumabom

Iskustva pacijenata

Pacijenti koji su primili novu terapiju izveštavaju o poboljšanom kvalitetu života. Alison Spuner, koja boluje od astme od detinjstva, izjavila je da je osetila „drastičnu razliku“ nakon terapije. Iako i dalje koristi inhalator, smatra ovu terapiju „malim čudom”.

Alison Spuner
Foto: BBC na srpskom / Alison Spuner

Dalji koraci u istraživanju

Benralizumab još nije spreman za širu upotrebu. Istraživanje na većem broju pacijenata počeće 2025. i trajaće dve godine. Naučnici će razmatrati i odnos efikasnosti i cene, jer su monoklonska antitela poput ovog veoma skupa.

Dosadašnji rad na leku pruža veliku nadu, jer je terapija za HOBP dugo bila „zaglavljena u prošlom veku”. Dugotrajna upotreba steroida nosi ozbiljne nuspojave, što ovu novu opciju čini ključnom za pacijente.

„Sjajne vesti, ali užasavajuće što je ovo prva nova terapija u 50 godina“, kaže Samanta Voker iz organizacije Asthma+Lungs.

Rezultati ovog istraživanja donose nadu u revolucionarne promene u lečenju astme i HOBP, jer pacijenti nemaju pre svega nuspojava kao prilikom korišćenja tableta sa steroidima.

Izvor: Asthma+Lungs, BBC na srpskom

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.