U Beogradu se održava peti međunarodni sajam voćarstva, povrtarstva i vinogradarstva „Agro Belgrejd 2024“. Do 27. januara svoje proizvode predstavlja više od 500 izlagača iz zemlje i regiona, a biće i predavanja o zaduživanju, transportu, uslovima na inostranim tržištima.
Ministarka poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srbije Jelena Tanasković je otvorila sajam i predstavila planove za ovu godinu.
Navela je da su u Srbiji troškovi proizvodnje pšenice 2012. bili pokrivani subvenicijama 16 odsto, a ove godine 46 odsto.
Istakla je da je u planu da se u naredne četiri godine u stočarstvu poveća stočni fond kako bi stočarstvo dobilo mesto kakvo je imalo pre 15 i 20 godina. Dodala je da u mlečnom govedarstvu subvencije u ovoj godini pokrivaju 74 odsto troškova.
Tanasković je rekla da budući poljoprivrednici ne treba da imaju dileme, jer Srbija ima transparentan pristup poljoprivrednim proizvođačima i predvidivost i da država, prema njenim rečima, daje „istorijski i rekordno nikada više“.
„Ako pođete od budžeta, od svih kreditnih linija koje se ne vide u tom iznosu budžeta od 119 milijardi dinara za ovu godinu, od ukupno 600 miliona evra koji će završiti u poljoprivrednom sektoru do 2027. godine i svih drugih projekata poput konkurentne poljoprivrede i onoga što tek spremamo našim poljoprivednicima, to dovodi našu poljoprivredu na konkurentan nivo, to treba da nas izdvoji ispred drugih i to je ono što možemo da ponudimo Evropi i svetu“, rekla je ministarka.
Na sajam je stiglo više od 20 profesionalnih kupaca iz Velike Britanije, Kanade, Poljske, Rumunije i Indije.
„Srbija je poznata po malinama, i po jabukama sada i po borovnicama. S obzirom na to da smo mi regionalni sajam, ovde kupci mogu da pronađu makedonski ajvar ili grožđe ili albansko povrće“, ističe direktor Agro Belgrejda Vladimir Živanović.
Voće i povrće ima najbolju cenu kada se upakuje u flaše i tegle.
Vojislav Vlahović iz Beobašte ukazuje i na to da su proizvođači zbog neizvesnosti u plasmanu počeli najpre voće da dostavljaju na kućne adrese, a onda i da ga prerađujemo.
„Radimo proizvode bez dodatog šećera, voćne namaze, hladno ceđene sokove, posle smo uveli i povrće, razne mikseve tako da smo zadovoljni“, kaže Vlahović.
Na sajmu i 40 izlagača iz Republike Srpske
Poljoprivreda može da povuče razvoj celog regiona zato i ne čudi što su se na otvaranju sajma pored srpske pojavili i ministri poljoprivrede susednih država i Republike Srpske koju predstavlja 40 izlagača.
„Dobro znate da onaj ko ima energiju i ko ima hranu da je on suveren, da je on neko ko može da upravlja svojim resursima i da ima mogućnost da vodi ozbiljnu agrarnu politiku“, navodi ministar poljoprivrede Republike Srpske Savo Minić.
Najviše proizvoda ide u Evropsku uniju
Ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković kaže da je domaća poljoprivreda defakto opredeljena ka tržištu Evropske unije.
„To je tržište u koje gledamo, gde najviše svojih proizvoda izvozimo, ali apsolutno ne odustajemo ni od otvaranja novih tržišta… Naša jabuka, šljiva, višnja, breskva, lubenica, svinjsko meso, voda gazirana i negazirana – sve to će ove godine sa 0 carine ići u Kinu“, rekla je Tanaskovićeva.
Dodaje da će se zahvaljujući sporazumu u Kinu izvoziti i vino i povrće po nižim carinama do njihovog potpunog ukidanja za pet godina. Poljoprivrednicima najavljuje rast subvencija.
„Agro Belgrejd 2024“ se organizuje uz podršku Projekta „Velika mala privreda“ koji finansira USAID, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, Sekretarijata za poljoprivredu grada Beograda i Privredne Komore Srbije.