Treći međuzvezdani objekat koji prolazi kroz Sunčev sistem otkriven je nedavno, potvrdili su naučnici.
Ovaj retki posetilac iz dubokog svemira, nazvan 3I/Atlas, verovatno je najveći do sada detektovani objekat takve vrste i klasifikovan je kao kometa – „svemirska grudva snega“.
Astronom Piter Vereš iz Centra za male planete Međunarodne astronomske unije izjavio je da objekat „deluje pomalo mutno“ i da je oko njega detektovan gas, kao i veoma kratak rep, što ukazuje na tipično ponašanje kometa.
Prvobitno poznat kao A11pI3Z, objekat je kasnije identifikovan kao međuzvezdani, što znači da ne potiče iz našeg Sunčevog sistema.
Prema rečima Ričarda Moisla, šefa planetarne odbrane u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA), objekat ne predstavlja nikakvu pretnju Zemlji.
On će proći kroz unutrašnji Sunčev sistem i preći iznad orbite Marsa, ali neće doći u kontakt ni sa jednim planetarnim telom.
Brzina i poreklo
Objekat se trenutno kreće brzinom od 60 kilometara u sekundi, što je znatno brže od objekata vezanih za Sunčev sistem i ukazuje da nije gravitaciono vezan za Sunce.
„Njegova orbita jasno pokazuje da dolazi iz međuzvezdanog prostora i da će se tamo i vratiti“, rekao je Moisl.
3I/Atlas je otkriven pomoću opservatorije u Čileu, koja je deo NASA sistema ranog upozorenja ATLAS. Profesionalni i amaterski astronomi širom sveta analizirali su podatke od 14. juna i potvrdili međuzvezdano poreklo objekta.
Dimenzije, sastav i očekivanja
Procene ukazuju da je 3I/Atlas širok između 10 i 20 kilometara, što ga čini najvećim do sada zabeleženim međuzvezdanim objektom.
Kako se bude približavao Suncu, njegova svetlost će se pojačavati, a najbližu tačku prema Suncu (perhel) dostići će 29. oktobra. Nakon toga, udaljavaće se i za nekoliko godina napustiti Sunčev sistem.
Značaj i poređenja sa prethodnim otkrićima
Ovo je tek treći put u istoriji da je ovakav objekat uočen. Prvi je bio ‘Oumuamua 2017. godine – čiji je neobičan oblik naveo neke naučnike da spekulišu o veštačkom poreklu, što je kasnije opovrgnuto. Drugi je bio 2I/Borisov 2019. godine.
Za 3I/Atlas nema indicija da je veštačkog porekla, ali naučnici širom sveta ubrzano pokušavaju da odgovore na ključna pitanja o njegovom obliku, sastavu i rotaciji.
Mark Noris, astronom sa britanskog Univerziteta Centralni Lankašir, izjavio je da se 3I/Atlas kreće znatno brže od prethodna dva međuzvezdana objekta. Trenutno se nalazi otprilike na udaljenosti Jupitera od Zemlje.
Noris takođe ukazuje na procene da se u svakom trenutku kroz Sunčev sistem može kretati čak 10.000 međuzvezdanih objekata, iako su većina manji od Atlasa, prenosi N1.
Ako se to pokaže tačnim, novootvoreni opservatorijum Vera S. Rubin u Čileu mogao bi uskoro da otkriva nove međuzvezdane posetioce na mesečnom nivou.