Трећи међузвездани објекат који пролази кроз Сунчев систем откривен је недавно, потврдили су научници.
Овај ретки посетилац из дубоког свемира, назван 3I/Атлас, вероватно је највећи до сада детектовани објекат такве врсте и класификован је као комета – „свемирска грудва снега“.
Астроном Питер Вереш из Центра за мале планете Међународне астрономске уније изјавио је да објекат „делује помало мутно“ и да је око њега детектован гас, као и веома кратак реп, што указује на типично понашање комета.
Првобитно познат као A11pI3Z, објекат је касније идентификован као међузвездани, што значи да не потиче из нашег Сунчевог система.
Према речима Ричарда Моисла, шефа планетарне одбране у Европској свемирској агенцији (ESA), објекат не представља никакву претњу Земљи.
Он ће проћи кроз унутрашњи Сунчев систем и прећи изнад орбите Марса, али неће доћи у контакт ни са једним планетарним телом.
Брзина и порекло
Објекат се тренутно креће брзином од 60 километара у секунди, што је знатно брже од објеката везаних за Сунчев систем и указује да није гравитационо везан за Сунце.
„Његова орбита јасно показује да долази из међузвезданог простора и да ће се тамо и вратити“, рекао је Моисл.
3I/Атлас је откривен помоћу опсерваторије у Чилеу, која је део NASA система раног упозорења ATLAS. Професионални и аматерски астрономи широм света анализирали су податке од 14. јуна и потврдили међузвездано порекло објекта.
Димензије, састав и очекивања
Процене указују да је 3I/Атлас широк између 10 и 20 километара, што га чини највећим до сада забележеним међузвезданим објектом.
Како се буде приближавао Сунцу, његова светлост ће се појачавати, а најближу тачку према Сунцу (перхел) достићи ће 29. октобра. Након тога, удаљаваће се и за неколико година напустити Сунчев систем.
Значај и поређења са претходним открићима
Ово је тек трећи пут у историји да је овакав објекат уочен. Први је био ‘Оумуамуа 2017. године – чији је необичан облик навео неке научнике да спекулишу о вештачком пореклу, што је касније оповргнуто. Други је био 2I/Борисов 2019. године.
За 3I/Атлас нема индиција да је вештачког порекла, али научници широм света убрзано покушавају да одговоре на кључна питања о његовом облику, саставу и ротацији.
Марк Норис, астроном са британског Универзитета Централни Ланкашир, изјавио је да се 3I/Атлас креће знатно брже од претходна два међузвездана објекта. Тренутно се налази отприлике на удаљености Јупитера од Земље.
Норис такође указује на процене да се у сваком тренутку кроз Сунчев систем може кретати чак 10.000 међузвезданих објеката, иако су већина мањи од Атласа, преноси Н1.
Ако се то покаже тачним, новоотворени опсерваторијум Вера С. Рубин у Чилеу могао би ускоро да открива нове међузвездане посетиоце на месечном нивоу.