Početna » Kultura » Novo reprezentativno izdanje prve štampane knjige

Novo reprezentativno izdanje prve štampane knjige

Poduhvat od naročitog značaja ostvaren je u Užicu, kako i priliči ovogodišnjoj nacionalnoj prestonici kulture. Objavljeno je novo fototipsko izdanje Rujanskog četvorojevanđelja, prve knjige štampane (1537. u obližnjem manastiru Rujno) na prostoru Srbije. Za ostvarenje su zaslužni grad Užice i ovdašnja biblioteka, u saradnji sa ambasadom Češke (u Pragu se čuva originalni primerak), Institutom za srpski jezik SANU i Narodnom bibliotekom Srbije. Ovo izdanje je reprezentativno, u koloru, za razliku od prethodnog fototipskog iz 1987. (objavljenog povodom 450 godina Rujanskog četvorojevanđelja), koje je u crnobeloj tehnici. Promocija najnovijeg izdanja je 5. decembra u čitalištu užičke biblioteke, uz najavljeno učešće gradonačelnice Jelene Raković Radivojević, zamenice upravnika Narodne biblioteke Srbije Dragane Milunović, priređivača Miroslava Lazića, urednika Viktora Savića i Vladana Trijića, recenzentkinje Milanke Ubiparip i direktorke NBU Dušice Murić.

Tako „era kulture”, čiji je jedan od lučonoša monah Teodosije, koji je odštampao prvu knjigu, ostavlja vredan trag i produžuje sećanja na taj istorijski čin. Teodosije je 1537. u manastiru Rujno u selu Vrutci na Đetinji četvorojevanđelje pečatao na 250 drvenih ploča, strpljivo urezujući slova pod voštanicom. Bio je odlučan da završi započeto, mada je turska vlast sprečavala bilo kakav sličan poduhvat među Srbima. Knjigu je Teodosije sačinio, a Turci su ipak doznali za tu manastirsku štampariju, pa je uništili. Bolje sreće nije bio ni manastir, zulumćari su ga srušili koju deceniju zatim. Samo kameni ostaci u Vrutcima stolećima su podsećali na srušeni hram (osamdesetih godina 20. veka ostali su pod vodom tada formiranog akumulacionog jezera). Da bi u ovom milenijumu zaslugom SPC i vernika manastir bio obnovljen u punom sjaju na obližnjem brdu. S nizom zdanja, kao i spomenikom prvom štamparu Teodosiju.

A originali prve knjige Rujanskog četvorojevanđelja nestajali su u vihorima ratova, stradanja i seoba na našim prostorima. Samo dva su pravim čudom sačuvana, i to u dalekim gradovima: Sankt Peterburgu i Pragu. Primerak iz Češke, kako kaže Branislav Mitrović, koordinator projekta „Užice, prestonica kulture Srbije 2024”, poslužio je kao osnova za ovo fototipsko izdanje.

– Zahvaljujući ambasadi Češke u Srbiji, gradu Užicu dostavljene su kopije svih 300 strana jedinog celovitog primerka Rujanskog četvorojevanđelja, koji se nalazi u Narodnom muzeju u Pragu, kao deo kolekcije starih knjiga Pavela Jozefa Šafarika. Nastao je značajan dokument priređen od stručnjaka iz ove oblasti, izdanje koje ostaje na korist budućim generacijama. Svakako da fotototipsko ne može imati vrednost originala, ali mladi ljudi i na osnovu njega treba da steknu uvid da Srbija nije zemlja koja postoji nekoliko decenija, već zemlja sa ozbiljnom prošlošću i ozbiljnim stvaralaštvom kroz vekove – rekao nam je Mitrović.

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.