Početna » Nauka » Nikola Tesla – Srbin koji je osvetlio svet

Gospodar munja

Nikola Tesla – Srbin koji je osvetlio svet

Nikola Tesla, preminuo je na današnji dan u 87. godini, u svom apartmanu na 33. spratu hotela Njujorker, u kojem je proveo poslednjih deset godina života.

Jedan od najblistavijih umova sveta rođen je u Smiljanu 10. jula 1856. godine u porodici pravoslavnog sveštenika Milutina i Georgine.

Osnovnu školu završio je u Gospiću, gde se sa roditeljima preselio 1863.

Pohađao je Višu realnu gimnaziju u Karlovcu u kojoj su se u to vreme đaci pripremali za studije tehnike. Politehniku je studirao u Gracu, ali ostavši bez stipendije, posle očeve smrti odlazi u Prag da završi studije. U Pragu se prvi put sreće sa električnim osvetljenjem. Zahvaljujući porodičnom prijatelju dobija posao „glavnog električara“ u telegrafskoj kompaniji u Budimpešti gde otkriva princip stvaranja rotirajućeg magnetnog polja sa naizmeničnom strujom.

Zatim odlazi u Pariz, da radi u kompaniji Tomasa Edisona, pa u Strazbur gde je konstruisao prvi indukcioni motor na svetu. Ubrzo shvata da Evropa nema razumevanja za njegov revolucionalni pronalazak i zato odlazi u Ameriku gde se zapošljava kod Tomasa Edisona. Tesla potom osniva svoju električnu kompaniju.

Za hidrocentralu na Nijagari zaslužan Tesla

Hidrocentrala na reci Nijagari zasnovana je na Teslinim patentima. Od 12 patenata koji su iskorišćeni za rad ove centrale, 9 pripada srpskom naučniku. Počela je sa radom 1896. godine.

Foto: Flickr
Hidrocentrala na Nijagari

Ima 112 registrovanih patenata u Americi i 199 u zemljama širom sveta.

Poslednji patent dobija u 72. godini života – „Aparat za vazdušni transport”. Prvi je zamislio letelicu sa vertikalnim poletanjem i sletanjem, kao kombinaciju helikoptera i aviona koji će pokretati njegove moćne turbine.

Tesla je pronašao obrtno magnetno polje, indukcioni motor, generator i transformator, fenomen elektromagnetne rezonance i patentirao niz izuma na kojima se zasniva savremena elektronika.

 U Beogradu boravio 31 sat

Nikola Tesla posetio je Beograd samo jednom. Naime, na poziv delegacije Beogradske opštine i Inženjerskog udruženja, u glavnom gradu boravio je 31 sat. Tom prilikom obišao je je Kalemegdan i Narodni muzej, a u Velikoj školi držao je predavanje o svojim najnovijim istraživanjima i pronalascima. Aleksandar Obrenović primio ga je uz najviše počasti, a ukazom kraljevskih namesnika, u ime kralja Srbije je odlikovan je ordenom Sv. Save II reda. Ovaj orden je prvo odlikovanje koje je Tesla dobio za svoj naučni rad.

Muzej Nikole Tesle

U Krunskoj 51, na Vračaru, smešten je Muzej Nikole Tesle. Jedan je od najposećenijih muzeja u Beogradu. Godišnje ga poseti 150 hiljada ljudi, najviše stranaca.

Posle smrti Nikole Tesle, staranje o njegovoj imovini pripalo Savi Kosanoviću, sinu Tesline najmlađe sestre Marice. Njegovim zalaganjem svi predmeti i spisi preneti su u Beograd 1951. Muzej je otvoren 1955. godine i bio je prvi tehnički muzej u Jugoslaviji i jedini koji čuva originalnu i ličnu zaostavštinu Nikole Tesle – dokumenata, istorijsko-tehničke eksponate, knjige, časopise, fotografije, planove i crteže. Od 1957. godine u muzeju se nalazi i Teslina urna.

Foto: Muzej Nikole Tesle

Nikola Tesla je jedan od najvećih naučnika svih vremena. Njegovo ime nose škole, biblioteke, termoelektrana, aerodrom, Elektrotehnički institut, automobilska kompanija…

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.