Početna » Ekonomija » Najpovoljnije grejanje ove sezone

Kako se grejati ove zime?

Najpovoljnije grejanje ove sezone

Ovogodišnja analiza Agencije za energetiku Srbije (AERS) pokazala je kako se troškovi grejanja razlikuju u zavisnosti od vrste energenta ili energije koju koristimo.

Prvo, treba da znamo da je za grejanje prosečnog stana od 60 kvadratnih metara, koji se zagreva na 20 stepeni u toku 16 sati dnevno, 180 dana u grejnoj sezoni, potrebna energija od oko 9.000 kilovat-časova. Naravno, ova količina energije može varirati u zavisnosti od izolacije, prozora, vrati i drugih faktora koji utiču na toplotne gubitke.

Efikasnost uređaja koji se koriste za grejanje važan parametar koji određuje koliko ćemo potrošiti energente ili energiju. Noviji i kvalitetniji uređaji imaju veću efikasnost i manju potrošnju. Zato je dobra investicija zameniti stare i neispravne peći, kotlove, radijatore i drugu opremu.

Domaćinstva koja koriste termo-akumulacione peći imaće troškove od 81.700 dinara, ali samo ukoliko se isključivo koristi jeftinija noćna električna energija. Dopunjavanje peći korišćenjem skuplje struje samo tokom dva sata dnevno, uvećava troškove za 40 odsto, tako da oni iznose 113.600 dinara.

Treba da znamo da cene energenata ili energije nisu iste za svakog potrošača i da su podložne promenama na tržištu. Ovogodišnja analiza AERS-a uzela je u obzir cene iz prve polovine oktobra ove godine, ali one su mogle da se menjaju u međuvremenu. Zato je dobro pratiti aktuelne ponude i akcijske cene različitih dobavljača.

Na osnovu svega navedenog, možemo videti da su najpovoljniji način grejanja domova u Srbiji oni koji koriste drva ili prirodni gas. Domovima kojima je dostupno drvo po niskim cenama (6.790 dinara po kubnom metru) i kojima ima novih pečenica visokog kvalitetom (56.000 dinara) će koštati 56.000 dinara za celu sezonu. Domovima kojima je dostupan prirodni gas (59.500 dinara) će kosštati59.500 dinara za celu sezonu, što je samo malo skuplje od drveta. Ove dve opcije su značajno jeftinije od ostalih, koje se kreću od 92.500 dinara za skuplja drva do 200.000 dinara za električnu energiju, propan butan gas ili lož ulje.

Cena prirodnog gasa za domaćinstva je povećana za 31 odsto, dok je grejanje na struju skuplje za oko 27 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Zaključak je da treba da razmislimo o tome kako se grejemo i da potražimo najbolje rešenje za naš budžet i životnu sredinu. Ako imate mogućnost, prebacite se na drva ili prirodni gas, ako ne, poboljšajte izolaciju i zamenite staru opremu. Tako ćete uštedeti novac i doprineti smanjenju emisije štetnih gasova.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.