Svakodnevno dobijamo informacije iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Ali, znate li ko je bio doktor Milan Jovanović Batut po kome ovaj Institut nosi ime?
Batut je bio veliki lekar, pisac, naučnik, predsednik Srpskog lekarskog društva, jedan od osnivača Medicinskog fakulteta u Beogradu i Srpske književne zadruge. Jednom rečju, može se reći da je bio najveći srpski medicinski prosvetitelj – Dositej Obradović srpske medicine.
Milan Jovanović Batut rođen je 1847. godine u Sremskoj Mitrovici. Neobičan nadimak nasledio je od oca Koste Jovanovića Batuta, uglednog šabačkog trgovca. Nakon diplomiranja na Medicinskom fakultetu u Beču, Batut odlazi u Sombor gde započinje lekarsku karijeru. Godine 1879. godine odlazi u Cetinje, gde osniva savremenu zdravstvenu službu i reorganizuje rad tamošnje bolnice.
Dobar glas se daleko čuje, pa je tako i dr Vladan Đorđević čuo za uspešnog lekara sa Cetinja i zainteresovao se za njega. Mladi doktor postaje stipendista srpske Vlade, koja ga šalje na trogodišnje usavršavanje u Minhenu, Berlinu, Parizu i Londonu. Tako je od 1882. do 1885. godine izučavao higijenu i bakteriologiju i to rame uz rame sa najeminentnijim svetskim stručnjacima, kao što su: Robert Koh, Luj Paster, Frensis Galton i Maks Jozef fon Petenkofer.
Odbio svetsku naučnu slavu
Po završetku stručnog usavršavanja, Batut dobija više nego primamljivu ponudu da stane na rukovodeće mesto na Karlovom univerzitetu u Pragu. Međutim, on odbija svetsku naučnu slavu i ugodan život i bira tešku višedecenijsku borbu za osnivanje medicinskog fakulteta u Beogradu.
Batut je svoju profesorsku karijeru započeo kao predavač sudske medicine i higijene na beogradskoj Velikoj školi – nekoj vrsti preteče Beogradskog univerziteta. Godine 1892. postaje rektor ove visokoškolske ustanove.
Tek nakon završetka Prvog svetskog rata, 1919. godine donet je akt u kojem se navodi da naredne godine, 1920. počne sa radom Medicinski fakultet u Beogradu. Dr Milan Jovanović Batut izabran je za prvog dekana ovog fakulteta.
Veliki doprinos razvoju kulture
Dr Milan Jovanović Batut bio je i na čelu Komisije za epidemiologiju Ministarstva zdravlja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.
Pored toga što je bio uspešan profesor i predavač i veliki zdravstveni prosvetitelj, bavio se i pisanjem. Napisao je 57 knjiga i brošura i na stotine članaka o medicini i zdravlju koji su bili namenjeni građanima. Pisao je narodnim jezikom, kako bi svako mogao da razume napisano i primeni pročitano.
Nije samo medicina bila predmet njegovog interesovanja, dr Jovanović je dao veliki doprinos i razvoju srpske kulture. On je bio član Književno-umetničkog odbora Narodnog pozorišta i osnivač Srpske književne zadruge. Veliki profesor i epidemiolog, dr Milan Jovanović Batut, preminuo je 11. septembra 1940. godine, u 93. godini života.