Melanom je najređi, ali i najopasniji oblik raka kože, a danas se obeležava svetski dan borbe protiv ove opasne bolesti.
Rak kože je obično uzrokovan učestalim izlaganjem sunčevim ultravioletnim zracima koji prodiru u kožu i oštećuju je. Kancerozne lezije obično se javljaju na regijama kože koje su najizloženije suncu – licu, ušima, nadlanicama i podlakticama.
Najučestaliji je kod osoba starijih od 50 godina, ali se može javiti i kod mlađih. Postoji velika šansa za izlečenje ukoliko se rano dijagnostikuje.
Kampanja „Evromelanoma“, posvećena prevenciji bolesti, pokrenuta je u Belgiji 1999. godine i proširila se na 33 zemlje Evrope. Cilj kampanje je podizanje svesti o raku kože kako bi pacijenti na vreme i u što ranijem stadijumu prepoznali sumnjive promene na koži.
U Srbiji oko 700 pacijenata godišnje
U Srbiji se godišnje dijagnostikuje oko 700 pacijenata sa melanomom, od kojih oko 200 metastazira i pređe u četvrti stadijum
Predsednik Udruženja pacijenata obolelih od melanoma Savo Pilipović povodom Svetskog dana upozorava da, iako se melanom otkriva vrlo jednostavnim i bezbolnim pregledom dermatologa uz pomoć dermoskopa, mnogi pacijenti prekasno zatraže pomoć. To značajno otežava lečenje i negativno utiče na krajnji ishod.
Pilipović je ukazao da postoje opšta i posebna prevencija. Opšta prevencija podrazumeva zdrav životni stil, odnosno umereno zdravu ishranu, bez duvana i alkohola, stresa i slično, dok se posebni oblici prevencije svode na izbegavanje ultraljubičastog zračenja.
Ultraljubičasto zračenje je prisutno u sunčevim zracima, a emituju ga i solarijumi i lampe za manikir. Pilipović savetuje sklanjanje sa sunca u periodu od 10 do 17 časova, a da ukoliko je u tom periodu neko izložen suncu, treba da bude obučen i obuven tako da gotovo celo telo, uključujući i glavu, bude pokriveno, a nepokrivene delove tela treba mazati kremom sa zaštitnim faktorom 50 plus.
Nije ih lako prepoznati
Biljana Janjić iz Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske kaže da melanome nije lako prepoznati, jer često izgledaju kao mladeži.
„Svi mladeži imaju sličan oblik i boju. Ukoliko se pojavi nova promjena koja izgleda različito od ostalih, ona je sumnjiva. Simptomi kao što su svrab i krvarenje su glavni znak maligniteta“, pojasnila je Janjićeva.
Ona je dodala da se pojava bilo koje nove promjene na koži koja je prethodno izgledala normalno kod pacijenata starijih od 40 godina smatra sumnjivom, te da se treba obavezno konsultovati dermatolog.
Janjićeva je navela da se melanom može javiti bilo gde na koži, ali se najčešće nalazi na koži grudnog koša i na nogama.
„Nastaju na prethodno zdravoj koži, ali kod oko 30 odsto pacijenata mogu da se jave na mjestu prethodnog mladeža. Mogu brzo da rastu i da se šire na unutrašnje organe. Zbog ovoga je neophodan neodložan tretman, najčešće u vidu hirurške ekscizije“, istakla je Janjićeva.
Janjićeva je istakla da intenzivno i direktno izlaganje suncu treba izbjegavati, posebno između 11.00 i 15.00 časova, naglasivši da je glavni cilj da se izbjegnu opekotine, odnosno crvenilo.
„Najviše oštećenja nastaje nakon opekotina koje su praćene plikovima i bolom koji traje barem 48 časova. Pola časa prije izlaska na sunce, potrebno je da se koža namaže kremom sa najvišim faktorom zaštite i obnavljati nanošenje svakih dva do tri časa“, rekla je Janjićeva.