Početna » Nauka » Leteći automobili poleteli iz Slovačke

Leteći automobili poleteli iz Slovačke

Od Džejmsa Bonda, preko Blejd ranera i Povratka u budućnost, do Petog elementa i Harija Potera, leteći automobili su godinama postojali samo u blokbasterima naučne fantastike. Polako ali sigurno, oni postaju stvarnost, sa nekoliko firmi koje se nadmeću da budu prve koje će lansirati komercijalno leteće vozilo.

Jedna od tih firmi je slovačka kompanija KleinVision, sa svojim AirCar-om. Futurističko vozilo opisano je kao „prvi sertifikovani leteći automobil na svetu” i već je dobio sertifikat za letenje u Slovačkoj nakon što je završio više od 200 poletanja i sletanja tokom 70 sati rigoroznog testiranja leta prema standardima Evropske agencije za bezbednost vazduhoplovstva (EASA).

Ovo vozilo može da se transformiše iz drumskog vozila u avion, za manje od tri minuta i tako omogućiti korisnicima da uživaju u fleksibilnosti putovanja po zemlji i u vazduhu.

Tehnologija koja stoji iza AirCar-a sada je za nepoznati iznos prodata kineskoj firmi Hebei Jianxin Flying Car Technology Company, za koju KleinVision tvrdi da će „ubrzati napredak ka masovnoj proizvodnji letećih automobila na tržištu”.

Ovaj licencni ugovor daje kineskoj kompaniji ekskluzivna prava na proizvodnju i distribuciju letećih automobila koristeći tehnologiju KleinVision-a unutar “specifičnog” – još uvek neotkrivenog – geografskog regiona. Hebei Jianxin Flying Car Technology Company ima svoj aerodrom i školu letenja, što ukazuje na ozbiljne namere da postane ključni igrač u industriji letećih automobila.

Specifikacije letećeg AirCar-a uključuju:

Motor: Prototip 1 ima motor sa fiksnim propelerom od 160 konjskih snaga, ali Prototip 2 će biti opremljen motorom od 300 konjskih snaga.

Maksimalna brzina: od 160 do 300 kilometara na sat

Domet: 1.000 kilometara

Maksimalna visina leta: 2,5 kilometra

Očekuje se da će AirCar biti dostupan za prodaju već 2025. godine, sa cenom od oko 235.000 funti. Ovo bi moglo značiti da će leteći automobili uskoro postati dostupniji široj javnosti, što bi moglo revolucionisati način na koji razmišljamo o budućim putovanjima i mobilnosti.

Izvor: Politika Magazin

Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.