Grčki portal „Odbrana“ (militaire.gr) ocenio je, nakon sastanka grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa i turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana, da malo ko zna ka kakvoj nacionalnoj katastrofi ide ta zemlja.
U prvi plan ističu to što će stranka premijera privremenih prištinskih institicuja Albina Kurtija najverovatnije biti u vladajućoj koaliciji u Severnoj Makedoniji.
U autorskom tekstu Panagiotisa Pavlosa „Kosovizacija Grčke i otomanski čaj u Ankari“ ističe se da ono što verovatno malo ko zna jeste da premijer privremenih prištinskih institucija Albin Kurti, koga izvestiteljka Saveta Evrope, Grkinja i sestra grčkog premijera Dora Bakojani podržava za članstvo tzv. Kosova u članstvo Savet Evrope, ima svoju stranku u Skoplju „Vredi“.
Ta stranka će najverovatnije biti deo nove vladajuće koalicije u Severnoj Makedoniji na čelu sa krajnje desničarskom VMRO DPMNE Gordane Siljanovske, nove predsednice Severne Makedonije.
„Kancelarija Kosova“
Autor navodi da je poseta albanskog premijera Edija Rame u Atini nezabeležena u istoriji bilateralnih odnosa balkanskih zemalja, kao i da je autobuse pune kosovskih i Albanaca iz Albanije organizovala prištinska Kancelarija za vezu u Atini.
Grčka vlada je poslednjih dana više puta ponovila da je poseta Rame Atini privatna i da nema zvanični karakter. Kako se navodi, malo ko zna da je dok je gradonačelnica Atine bila Dora Bakojani njen sin Kostas Bakojani, a nećak Kirijakosa Micotakisa, u oblasti Galaci, gde je smeštena Kancelarija Prištine, postavio ulične table na kojima piše „Kancelarija Kosova“.
Kao još jedan problem, autor navodi i to što je Micotakis prilikom sastanka sa Erdoganom dao brojne „hvalospeve“ Erdoganu, dok turski predsednik ne samo da nije pokazao nikakvu emociju, već je prešao na salvu realpolitike ponavljajući i ukazujući na strateške pretenzije Turske prema Grčkoj.
„U svom neslaganju sa turskim predsednikom, grčki premijer je delovao kao dobar izdanak buržoazije koja je, bukvalno smešnim (gradskim) učtivostima i gotovo otupelim tonom glasa, pokušavala da omami sultana, izlažući mu seriju grčkih ustupaka Turskoj, skoro kao dar pomirenja, koja je brat blizanac pomirenja“, navodi se u autorskom tekstu.
Albanski skup u Atini
U Atini je održan skup albanske imigracije, na kojem je govorio i premijer Albanije Edi Rama. On je naveo da „želi novo poglavlje bratstva, evropskog poretka i mira uz napredak sa južnim susedom, Grčkom“.
Edi Rama je rekao da Albanija nema nikakvih pretenzija prema Grčkoj i da odnosi dve zemlje „ne treba da se udave u kašičici vode koju donosi politička svakodnevica“, preneo je „Albanijan post“.
Grčka televizija ERT navodi da je skupu prisustvovalo oko 5.000 Albanaca koji žive u Atini i da je na obezbeđenju bilo angažovano 1.500 policajaca.
Skup je izazvao nove tenzije u odnosima dve zemlje, koji su zategnuti zbog položaja grčke manjine u Albaniji, navode grčki mediji.