Početna » Geoanalitika » Kina preuzima primat: Sve više zemalja nabavlja kinesko oružje

Borbeni avioni J-10 sve traženiji

Kina preuzima primat: Sve više zemalja nabavlja kinesko oružje

Kina je spremna da isporuči svoje borbene avione J-10 „prijateljskim zemljama“, saopštilo je kinesko ministarstvo odbrane, nakon izveštaja da Iran želi da nabavi ovaj višenamenski borbeni avion.

To dolazi nakon razornog izraelskog napada prošlog meseca koji je otvorio pitanja o zastarelim iranskim, pretežno ruskim, sistemima protivvazdušne odbrane.

Dok Iran nastoji da ojača svoju odbranu, može se osvrnuti na uspeh kineske avijacije tokom sukoba između Indije i Pakistana u maju, kada su kineski borbeni avioni pokazali svoju efikasnost u borbi, a pakistanske snage tvrdile da su oborile indijske avione, piše Nenjsnjeek.

Više medijskih kuća izvestilo je da se iranski vojni zvaničnici nalaze u razgovorima na visokom nivou o nabavci kineskih višenamjnskih borbenih aviona Chengdu J-10C. Jedan izraelski zvaničnik pozvao je Kinu da izvrši pritisak na Iran kako bi obuzdao svoje vojne ambicije.

Portparol kineskog Ministarstva narodne odbrane, komentarišući izveštaje da „nekoliko zemalja“ vodi pregovore o nabavci oružja, uključujući i avion J-10, rekao je da je Kina spremna „da podeli dostignuća u razvoju svoje vojne opreme s prijateljskim zemljama“, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.

Portparol Jiang Bin nije imenovao Iran niti druge zemlje koje pregovaraju o kupovini J-10, ali je izjavu dao nakon više medijskih izveštaja da je Iran u pregovorima o kupovini kineskog oružja, uključujući i borbeni avion J-10.

Kina postaje konkurentna Rusiji

Kina, koja je nekada bila snažno oslonjena na ruski uvoz, sada je prešla na razvoj vlastitih naprednih letelica – što, prema mišljenju stručnjaka, pokazuje njenu rastuću samodovoljnost i konkurentnost koja bi mogla nadmašiti Rusiju.

Zemlje koje žele nabaviti savremene borbene avione sve češće se okreću Kini, koja teži povećanju izvoza i strateških partnerstava, istovremeno prikazujući svoje letelice u vojnim vežbama.

Nedavna analiza Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS) otkrila je da su Mijanmar, Pakistan, Tajland i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) bili glavni kupci kineskog oružja. UAE je ranije bio zainteresovan za američke avione F-35.

Portparol kineskog Ministarstva narodne odbrane Jiang Bin rekao je: „Kina je spremna da podeli dostignuća u razvoju svoje vojne opreme s prijateljskim zemljama“.

Iako je Iran pozvao Sjedinjene Američke Države da razlike reše diplomatskim putem, tenzije između Irana i Izraela ostaju visoke usled spekulacija da bi Izrael mogao ponovo da napasne ako poveruje da su određeni elementi iranskog nuklearnog programa preživeli izraelske i američke udare.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.