U kripti Crkve Svetog Marka u Beogradu, otvorena je dirljiva izložba „Jasenovačke suze“, koja baca svetlo na tragičnu istoriju najvećeg srpskog stratišta u Drugom svetskom ratu. Izložbu su organizovali učenici Gimnazije i stručne škole „Svetozar Miletić“, koji su se posvetili istraživanju i predstavljanju istorijske građe vezane za ustaški logor Jasenovac. Posetioci izložbe imali su priliku da vide brojne fotografije, novinske članke, makete i svedočanstva koja su učenici prikupili tokom svog istraživanja.

Izložba je otvorena 8. jula u 19 časova uz prigodan program. Đakon Nenad Erkman, koji je sa učenicima radio na pripremi eksponata, podelio je svoja razmišljanja o značaju Jasenovca, naglašavajući da je ovo mesto stradanja postalo svetionik kojem treba težiti, kulturu sećanja koja moramo negovati. Danas kada pokušavaju mnogi da zloupotrebe sam termin genocid bitni je da mi živi svedočimo o našim mrtvima, da mučeničku krv i suze ne zaboravimo i ne dozvolimo relativizacije. Izložba je važna jel negujemo sećanje na ono što jesmo, mnogostradalni narod koji je rasejan rekao je đakon Nenad za Kompas.

Direktorka škole, gospođa Šeguljev, izrazila je ponos zbog angažovanja učenika i njihove svesti o značaju istorije. U programu otvaranja učestvovao je i hor „Sveti Vasilije Ostroški“ iz Siriga, solistkinja Biljana Jacić, a program je moderirala Tamara Momčilović, učenica srbobranske Gimnazije. Izložba je obogaćena i kratkim dokumentarnim filmom koji su snimili učenici, dodatno približavajući posetiocima istorijske činjenice i emocije vezane za Jasenovac.

Otvaranju izložbe je prisustvovao Njegovo Preosveštenstvo Episkop hvostanski g. Aleksej, vikar Njegove Svetosti, arhimandrit Nektarije (Đurić), glavni sekretar Svetog Arhijerejskog Sinoda Srpske Pravoslavne Crkve, arhimandrit Vasilije (Kostić), sveštenstvo i đakonstvo iz više eparhija SPC, kao i brojni posetioci.
Izložba je realizovana u saradnji sa Muzejem žrtava genocida, Spomen područja Donja Gradina, kao i mnogih pojedinaca koji su bili uključeni u projekat i pomogli da se ova izložba ostvari.
Ovo je prva ovakva izložba u organizaciji učenika srednje škole, Gimnazije i Stručne škole „Svetozar Miletić“ iz Srbobrana.
Na izložbi mogu se videti brojne fotografije iz stradalnog perioda, makete, panoi, replike oružja koji je korišten za zločine, kao i skulptura pod nazivom „Izbrisana“ autora Vuka Ljubisavljevića, akademskog vajara. Izložba će biti otvorena za posetioce do 17 jula.
„Jasenovačke suze“ nije samo izložba; to je putovanje kroz vreme koje nas podseća na tamne stranice neljudskosti i sistematskog satiranja našega naroda, ali istovremeno služi kao podsetnik na važnost pamćenja i učenja iz istorije. Ova izložba je primer kako mladi ljudi mogu da utiču na svest društva i daju svoj doprinos očuvanju nacionalnog identiteta i kulture sećanja. Jedino onaj narod koji pamti istoriju i uči iz nje zna da mu se ona neće ponoviti.