Početna » Društvo » Hitlerova Direktiva 25 stigla u Srbiju – dokument koji je označio početak stradanja na ovim prostorima

Istorijski dokument stigao u Srbiju

Hitlerova Direktiva 25 stigla u Srbiju – dokument koji je označio početak stradanja na ovim prostorima

Premijerka Ana Brnabić uručila je direktoru Muzeja žrtava genocida Dejanu Ristiću originalni dokument Direktive br. 25, kojom je nemački kancelar Adolf Hitler 27. marta 1941. godine izdao naređenje za napad na Kraljevinu Jugoslaviju i Kraljevinu Grčku.

Kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije, dokument će od 25. januara (od podneva) do 18. februara biti izložen u Narodnom muzeju Srbije.

Jedan od najznačajnijih dokumenata u celokupnoj istoriji Srbije, Vlada je kupila 29. novembra prošle godine na inicijativu Muzeja žrtava genocida, koji ju je prethodno uputio predsedniku Aleksandru Vučiću.

Zahvaljujući tome, jedan od trinaest originala Direktive br. 25, koga je potpisao Adolf Hitler, sada je u vlasništvu Republike Srbije.

Kako se naglašava u saopštenju Vlade, takav prvorazredni istorijski izvor biće trajno sačuvan u Muzeju žrtava genocida i na taj način ostavljen u amanet svim generacijama.

Navodi se da je to i prvo javno izlaganje jednog od najznačajnijih istorijskih izvora celokupne nacionalne prošlosti srpskog naroda i čitavog našeg regiona.

U saopštenju se ističe da je taj neprocenjivo vredan dokument i istorijski izvor istovremeno predstavljao i zloslutni nagoveštaj brojnih dramatičnih, tragičnih, ali i herojskih događaja koji su obeležili razdoblje Drugog svetskog rata na čitavom prostoru okupirane Kraljevine Jugoslavije.

Podseća se da je sadržaj direktive označio početak Drugog svetskog rata na celokupnoj teritoriji tadašnje Kraljevine Jugoslavije, a do njega je došlo u ranim jutarnjim časovima 6. aprila 1941. godine kada je počelo bombardovanje Beograda.

Dokumentom su započete i četvorogodišnje dramatične borbe i bezmerno stradanje civilnog stanovništva, a posebno pripadnika srpskog naroda, zaključuje se u saopštenju Vlade.

Dokument koji je označio početak bezmernog stradanja

Ovaj dokument uporediv je, po svome značaju, sa telegramom objave rata Kraljevini Srbiji od 28. jula 1914. godine.

Izdajući naređenje za početak združenih borbenih dejstava protiv Kraljevine Jugoslavije i Kraljevine Grčke, nemački kancelar Adolf Hitler ovim dokumentom označio je početak četvorogodišnjih dramatičnih borbi i bezmernog stradanja civilnog stanovništva, a posebno pripadnika srpskog naroda.

Direktiva 25
Foto: Vlada Srbije

Pored ostalog, ovaj dokument sadrži i eksplicitnu naredbu za sprovođenje brutalnih vazdušnih napada i danonoćno bombardovanje Beograda, spremnost da se nakon okupacije Jugoslavije delovi njene teritorije predaju Bugarskoj i Mađarskoj, kao i to da će „političkim obećanjima Hrvatima biti pooštrena unutrašnja politička zategnutost u Jugoslaviji“.

Sadržaj ove direktive rezultirao je, pored ostalog, i stvaranjem svih neophodnih preduslova za uspostavljanje Nezavisne Države Hrvatske, odnosno za otpočinjanje genocida nad pripadnicima srpskog naroda na njenoj celokupnoj teritoriji.

Kako se navodi u saopštenju Vlade, ovaj neprocenjivo vredan dokument i istorijski izvor predstavljao je i zloslutni nagoveštaj brojnih dramatičnih, tragičnih, ali i herojskih događaja koji su obeležili razdoblje Drugog svetskog rata na čitavom prostoru okupirane Kraljevine Jugoslavije.

„Kupovinom ovog prvorazredno značajnog istorijskog izvora Srbija, njen predsednik i Vlada, još jednom su demonstrirali odlučnost i postojanje stručnih i svih drugih potrebnih logističkih resursa na osnovu kojih je moguće da se pristupi sistematičnom, stručnom i kontinuiranom povraćaju pokretnih kulturnih dobara u našu zemlju, odnosno kupovini onih jedinica istorijskog, kulturnog, umetničkog i drugog nasleđa od značaja za istoriju i kulturu srpskog naroda, kao i celokupne Republike Srbije“, navodi se u saopštenju Vlade.

Izvor: RTS, Vlada Srbije

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.