Sportsko-rekreativnom klubu “Novem Flumina” iz Sanskog Mosta dodeljeno je na korišćenje blizu 660 dunuma zemljišta Nacionalnog parka “Korčanica” na Grmeču.
To je naišlo na negodovanje tamošnjeg stanovništva, jer, kako navode, stratišta ne smeju nikako biti mesta za igru.
Stratište pretvaraju u „ersoft“ teren“
SRK “Novem Flumina” je vest da im je dodeljena zemlja na korišćenje objavila i na svom “Fejsbuk” profilu.
Naveli su da započinju novo poglavlje te da zvanično imaju teren i dom.
„Dodeljeno nam je pravo korišćenja parcele Bojište – Nacionalnog parka “Korčanica” za klupske aktivnosti. Teren ima potencijal da bude jedan od najatraktivnijih i raspolaže površinom od 657.449 kvadratnih metara“, napisali su.
Dodali su da se u njega uključuju zanimljive lokacije kao što su hotel “Korčanica”, parking, kamp, memorijalna zona “Korčanica”, teren nacionalnog parka “Grmeč”.
Poručili su da sve pomenuto čini zanimljivim i pristupačnim teren za “ersoft” te mnoge druge aktivnosti u prirodi.
Negodovanje stanovništva
Direktor Centra za podršku povratnicima u Unsko-sanskom kantonu Nemanja Davidović rekao je da su institucije koje su dale odobrenje trebalo dobro da odvažu kome i za koje namene daju odobrenje.
„Trebalo je da razmisle šta čine svojim postupcima, jer tu su stradali ljudi i sada će neko po njihovim kostima skakati, igrati i pucati. To je apsurdno. Nacionalni spomenici, stratišta i memorijalni centri nisu mjesta za zabavu i igru, pogotovo za igre gdje se puca“, rekao je “Glasu Srpske” Davidović.
Kazao je da je zemljište koje je dodijeljeno vjerovatno u posjedu Šuma USK.
„Više od 650.000 kvadratnih metara zemljišta dato im je na korišćenje. Sve to nas navodi i da se zapitamo koliko će to članova vježbati i šta, pa da im treba na stotine dunuma zemljišta“, poručio je Davidović
Pre rata kompleks posetilo pola miliona turista
Partizanski spomen-kompleks “Korčanica” na Grmeču, koji je prije rata za deset godina posetilo pola miliona turista, i koji su snimali mnogi poznati svetski fotografi.
Danas je devastiran i zaboravljen.
U čast grmečkim partizanima podignut je početkom osamdesetih godina prošlog veka spomen-park sa monumentalnim obeliskom i muzejom, duboko u šumama Grmeča, na mjestu gdje se 1942. nalazila partizanska bolnica i brojni prateći objekti.
Kada je bolnica otkrivena i bombardovana u Drugom svetskom ratu, ranjenici su evakuisani prema Hercegovini, gde su spašeni u čuvenoj bici na Neretvi.
Tu su bili i magacini, parni mlin, električna centrala, partizanski aerodrom, a odatle su u akcije polijetali Franjo Kluz i Rudi Čajavec.
Spomenik visok 15 metara, djelo vajara Ljubomira Denkovića, danas je išaran grafitima i devastiran.
Uništen je i muzej u sklopu kompleksa, koji je imao 1.300 eksponata, uključujući i ratne trofeje.
Nestale su i ploče sa imenima 1.100 boraca. Nema više ni makete partizanskog gradića u planini, koji se nalazio u nedrima Denkovićevog monumenta, a ni natpisa sa Titovim rečima.
Posljednji kustos
Poslednji kustos spomen-područja “Korčanica” na Grmeču Đuro Trkulja, koji je proveo deset godina na toj poziciji, držao je istorijske časove za skoro 500.000 posjetioca do 1992. godine.
Takođe dočekao je hiljade đačkih ekskurzija i omladinskih grupa i pričao im istinite priče o herojskoj borbi naroda Grmeča protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu.