BRIKS okuplja vrlo raznorodne zemlje koje se nalaze na mnogim kontinentima, teško da bi u nadnacionalnoj organizaciji mogle da nađu zajednički imenilac. Ekonomski pogon sveta, ne da prelazi, on se nalazi u Aziji, u Kini.
BRIKS već igra primetnu ulogu u globalnoj ekonomiji i generisaće najveći deo globalnog rasta BDP-a u budućnosti, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin tokom obraćanja na plenarnoj sednici poslovnog foruma BRIKS.
„Tako nešto u BRIKS-u ne postoji, nije u planu i zbog te raznorodnosti, kao i zbog toga što se članice nalaze na različitim kontinentima, takav način saradnje ima više uslova za uspeh nego onaj kada se pod istom kapom nalazi nešto što pritiska članice“, ocenjuje profesor ekonomije sa Univerziteta u Ženevi, dr Miroslav Jovanović.
Prema njegovim rečima, jedno od glavnih pitanja BRIKS trenutno je formiranje novih logističkih shema. Rusija je pokrenula dijalog institucija po pitanju logistike, na poslovnom savetu formirana je posebna grupa za logistiku, naveo je on.
Ruski predsednik je svoje reči potkrepio podacima prema kojima ukupan BDP članica BRIKS-a premašuje BDP članica G7, kao i da se predviđa da godišnja stopa rasta BDP-a članica BRIKS-a bude četiri odsto, što je više globalnih stopa. Rad BRIKS-a nije usmeren ni protiv koga, već je usmeren samo na jedan zajednički cilj – održivi razvoj i prosperitet zemalja, dok razvojnu banku BRIKS-a Putin vidi kao alternativu zapadnim razvojnim mehanizmima.
BRIKS je centar svetske privrede
Podaci koje je Putin izneo ne iznenađuju jer samo u Kini, srednja klasa broji između 600 i 700 miliona ljudi. Ona se širi i raste, ne samo po broju, već i po dohotku i već je skoro dvostruko veća nego srednja klasa u EU. Članice BRIKS-a odavno su pretekle članice G7.
„U Aziji je pogon svetske privrede. Rusija ima, ne samo resurse, već i tržište, Kina ima značajan naučno-tehnički potencijal, proizvodni potencijal. I ne samo to – ima i vrlo bogato i, moram da kažem, sve izbirljivije tržište, tako da je tu taj rast“, kaže Jovanović.
Putinove reči da BRIKS igra značajnu ulogu u globalnoj ekonomiji već su ranije potvrdili vodeći svetski ekonomisti, a kada Putin kaže da će ekonomski rast zemalja BRIKS-a sve manje zavisiti od spoljnog uticaja, to znači da ne postoje samo unutrašnji resursi za proizvodnju i inovacije, već i za potrošnju, napominje on.
Što se Razvojne banke BRIKS-a, tiče, naš sagovornik ističe da ona već finansira kineski projekat „Pojasi put“. Razvojna banka BRIKS-a već je našla svoje mesto u međunarodnim finansijama.
„Nema još toliki fond kao što ima EBRD, Svetska banka ili Latinoamerička banka, ali ima mogućnosti da bude, ne samo njihov konkurent, već da ima svoju politiku u oblasti investicija“, navodi Jovanović.
Prema Jovanovićevom mišljenju, Srbija bi trebalo da pomno prati dešavanja u BRIKS-u, jer u ovoj organizaciji našu zemlju prihvataju onakvu kakva ona jeste.
„Svi je prihvataju u potpunosti i ne ucenjuju je ni za šta. Srbija ima najbolje moguće odnose sa njom. Ne kažem da ne treba da sarađujemo sa EU, naprotiv. Ali treba da radimo isto što rade i oni iz Unije“, zaključuje Jovanović.