Početna » Uncategorized » Beg u divljinu: Doživite tajnu skrivenog Radoinjskog jezera između vode i orlova

Beg u divljinu: Doživite tajnu skrivenog Radoinjskog jezera između vode i orlova

Najniže jezero na Uvcu, smešteno na nadmorskoj visini od 805 metara, predstavlja jedan od najfascinantnijih i najlepših prirodnih dragulja ovog dela Srbije. Ovaj vodeni rezervat, nastao podizanjem brane na svega 43 kilometra od ušća reke Uvac u reku Lim, ne samo da očarava svojom prirodnom lepotom, već ima i ogroman ekološki i biološki značaj.

Jezero je formirano izradom brane visoke 40 metara i duge 150 metara, koja je stvorila površinu vode od oko 180 hektara. Okruženo strmim, krečnjačkim liticama, ovo jezero se prostire u dužini od 11 kilometara, sa maksimalnom dubinom od oko 30 metara. Iako je širina jezera u delu blizu brane značajna, krećući se između 300 i 500 metara, kako se uzvodno krećete, jezero se na nekim mestima značajno sužava – čak ispod 50 metara. Ovaj prirodni fenomen čini pejzaž još dramatičnijim, dok krivudave obale nude posetiocima nezaboravne prizore.

Jedan od najzanimljivijih aspekata ovog jezera jeste njegova voda, koja je primetno hladnija u odnosu na druga jezera u ovom kraju, poput Zlatarskog i Uvačkog. Prosečna temperatura vode se kreće između 10 i 12 stepeni Celzijusa, što je posledica toga što voda dospeva sa dna Zlatarskog jezera, donoseći sobom svežinu i jedinstvenu ekosistemsku dinamiku. Ovo čini jezero izazovnim, ali privlačnim za brojne ljubitelje ribolova koji ovde pronalaze izvanredno bogat riblji fond.

Nije samo voda ono što čini ovo jezero posebnim. Jezero je dom nekim od najugroženijih životinjskih vrsta u Srbiji, uključujući i veličanstvenog beloglavog supa, koji se gnezdi na strmim liticama iznad vodene površine. Ovaj grabljivac, sa rasponom krila do tri metra, važi za simbol ovog kraja i privlači ornitologe i ljubitelje prirode iz celog sveta. Upravo zahvaljujući ovom impresivnom ptičijem stanovništvu, jezero i njegova okolina proglašeni su zaštićenim područjem, čime se osigurava njihovo očuvanje za buduće generacije.

Pored beloglavog supa, na liticama oko jezera mogu se uočiti i druge retke vrste ptica, dok vodeni ekosistem obiluje ribama poput pastrmke, klena i šarana, što je jezero učinilo pravom Mekom za ribolovce. Uznemirenost modernog života ovde ne dopire – samo tišina, zvuk vetra i povremeni krik orla koji nadleće obale.

Osim prirodnih bogatstava, ovo jezero privlači i ljubitelje avanturističkih sportova. Kajakari, planinari i fotografi nalaze ovde svoj raj. Specifična formacija kanala i duboki kanjoni daju mogućnost za istraživanje kraškog reljefa, a pejzaži koji se pružaju iznad jezera pružaju jedinstveno iskustvo koje se pamti celog života.

Jezero na Uvcu nije samo estetski dragulj, već i primer harmonije između prirode i ljudi. Njegova očuvana okolina i bogati biodiverzitet podsećaju nas na važnost zaštite prirode i odgovornog odnosa prema ekološki osetljivim područjima. Uprkos svojoj mirnoj spoljašnjosti, ovo jezero je puno života, misterije i neprocenjive vrednosti za našu planetu.

Za one koji traže beg od urbanog sveta i žele da se povežu sa prirodom u njenom najčistijem obliku, najniže jezero na Uvcu pruža upravo to – utočište gde vreme staje, a priroda vlada svojom čarobnom tišinom.

Kako stići do jezera?
Do najnižeg jezera na Uvcu stiže se najlakše iz pravca grada Sjenice ili Nove Varoši, koje su najbliži urbani centri. Put koji vodi do jezera je većim delom asfaltiran, ali poslednjih nekoliko kilometara prolazi kroz makadamski put, što ga čini zanimljivim za ljubitelje avanture i priručnih vozila poput terenskih automobila. Za one koji dolaze iz udaljenijih delova Srbije, najbolje je putovati autoputem do Zlatibora, odakle se lako povezuje sa lokalnim putevima koji vode ka Uvačkom kanjonu.

Kada se dođe do jezera, posetioce čeka uređena zona sa parkingom, od koje kreću staze za pešačenje i obilazak vidikovaca, kao i luke za turističke čamce. Organizovane ture su dostupne, pa se možete priključiti vožnji čamcem kroz sam kanjon, što pruža jedinstvenu perspektivu na ovaj spektakularan krajolik.

Vožnja čamcem – Jedna od najpopularnijih aktivnosti je vožnja čamcem kroz jezero i uski kanjon, tokom koje možete uživati u pogledu na krečnjačke stene i prirodne formacije koje su kreirane milionima godina. Vodiči će vam ispričati sve o prirodnim karakteristikama jezera, ali i o životu beloglavog supa koji se gnezdi na okolnim liticama.

Posmatranje beloglavog supa – Beloglavi sup je simbol ovog područja i jedna od najređih i najugroženijih vrsta ptica u Evropi. Jezero i okolne stene su prirodno stanište ovih veličanstvenih ptica koje se mogu videti kako kruže nad vodom u potrazi za plenom. Ljubitelji ornitologije mogu uživati u posmatranju ove jedinstvene vrste, a posebno popularni su vidikovci koji pružaju širok pogled na ceo kanjon i beloglave supove u letu.

Pešačenje i planinarenje – Okolina jezera je ispresecana brojnim pešačkim stazama koje vode do nekih od najlepših vidikovaca. Jedna od najpoznatijih pešačkih ruta vodi do vidikovca Molitva, koji se smatra jednim od najlepših u Srbiji. Pogled sa ovog vidikovca obuhvata jezero, krivudave meandre reke Uvac i stene koje okružuju ceo pejzaž.

Ribolov – Jezero je veoma bogato ribom, pa ljubitelji ribolova mogu uživati u ulovu pastrmke, klena, šarana i drugih vrsta. Važno je napomenuti da su ribolovne dozvole neophodne, pa je najbolje unapred se informisati o tome kako ih nabaviti.

Kajakarenje – Za one koji vole malo više akcije, kajakarenje je odlična opcija. Vožnja kajakom kroz uske delove jezera omogućava vam da doživite mir i spokoj vode, dok istražujete ovaj neverovatni prirodni ambijent.

Kampovanje i piknik – Oko jezera postoji više uređenih i neuređenih kamp lokacija, gde je moguće postaviti šator i uživati u kampovanju u prirodi. Postoje i mesta predviđena za piknik, sa klupama i stolovima, gde možete provesti prijatno popodne u društvu porodice i prijatelja.

Poseta jezeru najbolja je tokom toplijih meseci, od proleća do jeseni, kada je priroda u punom sjaju i kada su sve aktivnosti dostupne. Tokom zime, jezero i okolina mogu biti teško pristupačni zbog snežnih padavina i niskih temperatura. Temperatura vode u jezeru ostaje relativno niska tokom cele godine, između 10 i 12 stepeni Celzijusa, tako da kupanje nije preporučljivo osim za najhrabrije.

Najbolje vreme za posmatranje beloglavog supa je rano ujutru ili kasno popodne, kada ptice češće lete u potrazi za hranom. S obzirom na zaštićeni status ovog područja, veoma je važno poštovati pravila ponašanja u prirodnim rezervatima – ne ostavljati otpad i ne uznemiravati divlji svet.

Ulazak u rezervat se naplaćuje, a sredstva od ulaznica se koriste za održavanje i zaštitu područja. Osim toga, tu su i lokalni vodiči koji mogu pružiti dragocene informacije i organizovati obilaske kanjona i okolnih znamenitosti.

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.