Početna » Pozicija1 » Desanka Maksimović — poezija koja nosi miris zemlje

Desanka Maksimović — poezija koja nosi miris zemlje

Desanka Maksimović rođena je 16. maja 1898. godine u selu Rabrovici kao najstarije od osmoro dece majke Draginje, poreklom iz poznate svešteničke porodice Petrović i Mihaila Maksimovića, učitelja. Ali Desankine uspomene na detinjstvo, toliko prisutne u njenoj poeziji, odnose se upravo na Brankovinu u koju je otac premešten nakon njenog rođenja, i gde je završila prva tri razreda osnovne škole.

Očeva promena službe odvela je porodicu u Valjevo 1908. godine gde će buduća pesnikinja završiti i osnovnu školu i gimnaziju. Književnost joj je predavao Sima Pandurović, koji je primetio njen talenat i podržao afirmaciju, ali su gimnazijski dani ubrzo prekinuti Prvim svetskim ratom.

Biografija

Posle položene mature Desanka je na Filozofskom fakultetu u Beogradu upisala studije uporedne književnosti, istorije i istorije umetnosti.
Prve stihove objavila je u časopisu Misao 1920. godine, a najbolje je primljena pesma Strepnja da bi kasnije postala saradnik i drugih književnih časopisa. Pri kraju studija radila je u obrenovačkoj privatnoj gimnaziji, a nakon diplomiranja 1923. godine bila postavljena za suplenta Treće ženske beogradske gimnazije. Sledeće godine publikovanja je njena prva zbirka jednostavnog naziva Pesme.
Foto: Banija online / Desanka Maksimović na česmi „Četiri Lava“ u Sremskim Karlovcima
Kako je tokom studija ispoljila interesovanje za književnost drugih zemalja, u prvom redu Francuske, kao stipendista francuske vlade boravila je u Parizu. Nakon ovog iskustva postavljena je za suplenta Učiteljske škole u Dubrovniku gde je bila zapažena i cenjena, te će ovaj grad zauvek imati njenu naklonost. Posle dolaska u Beograd 1926. godine radila je u ženskoj gimnaziji sve do početka Drugog svetskog rata.

U međuvremenu su nastala neka od najvećih njenih dela

U međuvremenu pojavile su se zbirke pesama i pripovedaka: „Vrt detinjstva“, „Zeleni vitez“, „Ludilo srca“, „Srce lutke spavaljke“, „Kako oni žive“, „Nove pesme“, „Raspevane priče“… Stradanje srpskog naroda opevala je u čuvenim rodoljubivim pesmama „Srbija se budi“ i „Spomen na ustanak“ i najsnažnijoj svojoj pesmi te vrste, nadahnutoj kragujevačkom oktobarskom tragedijom „Krvavoj bajci“.

Foto: Sputnik / Desankina pesma „Krvava bajka“

U posleratnom periodu izdvajaju se knjige: „Pesnik i zavičaj“, „Miris zemlje“, „Govori tiho“, „Tražim pomilovanje“, „Nemam više vremena“, „Pisma iz Norveške“, „Letopis Perunovih potomaka“, „Ozon zavičaja“, „Slovo ljubavi“… Pesničkim vrhuncem Desanke Maksimović smatra se zbirka poezije „Tražim pomilovanje“ gde u lirskoj rasparavi sa Dušanovim zakonikom pesnikinja zastupa sve kategorije ljudi, između mnogih i svoje brankovačke zemljake.

Njene pesme su njena duša i njeno biće

Kroz svoje pesme, Desanka je iskazivala snažnu ljubav prema svom zavičaju, otadžbini, svome narodu,prirodi koja je okružuje i bogatoj istoriji i tradiciji. Njena poezija je i ljubavna i rodoljubiva, i poletna, i mladalačka, i ozbiljna i osećajna. Može se reći da je srpski jezik najlepše propevao u pesmama Desanke Maksimović.

Njena pesma je uvek bila sigurna streha i zaklon svakome ko je obeležen osećajnošću, uskraćen za nešto, ugrožen. Retko je koji pesnik u nas kao Desanka Maksimović još za života stekao ime i ugled i zadobio toliku naklonost, poštovanje i privrženost brojnih čitalaca.

Naša divna pesnikinja nema drugu biografiju sem književnu, ni drugog poroda sem pesama. Onaj ko je čitao njene pesme upoznao je ne samo njenu dušu i njeno biće, već i dušu naroda iz kojeg je potekla.

Foto: Facebook / Desanka Maksimović „Strepnja“

Mnoge njene pesme su poziv ljudima da budu dobri, plemeniti, ponositi, postojani, da poštuju ljude drugačijih načela i uverenja, boja i vera, pozivala ih da proslave i tuđeg sveca, da uvažavaju neistomišljenike, da budu strogi prema svojima kao što su i prema tuđim manama. Od svih vrednosti u životu ona je posebno isticala slobodu, odanost, hrabrost, dobrotu i nekoristoljublje.

Ljubav je glavni motiv njenih dela, vodič u svet, učitelj duha. Bog o kome i kome peva Desanka Maksimović, prisutan je svuda i nigde ga nema; on je milosrdan i ravnodušan; prisan i neuhvatljiv; ispovednik i stranac. On nije sabran u jednu žižu, već je rasut u hiljadu mogućnosti, a pesnikinja nam saopštava da svaka od njih može biti, ili jeste prava. Sve te suprotnosti se usklađuju u ljubavi.

Njena zaostavština ne umire

Za stvaralački rad dobijala je najviša državna priznanja i nagrade i bila je redovni član SANU.
Desanka Maksimović je preminula 11. februara 1993. godine u Beogradu. U zavičajnoj Brankovini, gde je, po sopstvenoj želji, sahranjena, stvoreno je malo pesničko svetilište. Njena humka, podignuta po uzoru na skromna i prosta seoska grobišta, postala je mesto hodočašća mnogih pesnika, umetnika, kulturnih radnika i poklonika njenog pesništva.
Foto: Narodni Muzej Valjevo
Istog dana kada je preminula naša pesnikinja, održana je sednica Vlade Republike Srbije na kojoj je odlučeno da se njenoj sahrani da državni karakter i da joj se odaju sve počasti koje iz toga proizilaze. Istovremeno, odlučeno je da se osnuje fond posvećen Desanki Maksimović.

 

 

 

Izvor: poezijasustine.com., osdesankava.com, Zadužbina Desanka Maksimović

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.