U selo Pod Rudnik, nešto više od 30 km od Kragujevca i oko 20 km od Topole, nekada opština sa nekoliko hiljada stanovnika i nekoliko fabrika, a danas sa oko 800 stanovnika, radoznali turisti uglavnom dolaze da posete tri srednjovekovna manastira, čujte nešto više o Tanasku Rajiću, ustaniku i Karađorđevom barjaktaru i o ostacima srednjovekovnog grada Srebrnika, ali i videli likovni atelje Jelene Lazić i najstariju vodenicu u ovom delu Šumadije. Ovde ima mnogo turističkih potencijala, nažalost neiskorišćenih, počev od banje Voljavča pored istoimenog manastira i njegove lekovite vode, pa do priče o despotu Stefanu Lazareviću, prvom sedištu vladajućeg Srpskog sovjeta iz 1805. godine. , i kuća Dušana Miloševića, člana prvog olimpijskog tima Srbije, učesnika Olimpijskih igara u Stokholmu 1912. godine. Dobra novina u promociji turizma u Stragarima je letnji festival sa dugom tradicijom „Šumadijski dani slive“, koji je oživeo prošle godine.
Oni koji su mrzeli da šetaju, rado su ih dočekali restorani i kafići u centru sela, dok su glavne ulice pretvorene u pešačku zonu.
Ne treba zaboraviti da je nedaleko od Stragara u gradu Srebrniku 1426. godine despot Stefan Lazarević sazvao državni sabor tadašnjih najviših srpskih vladara i crkvenih velikodostojnika, gde je za naslednika proglasio svog rođaka Đurđa Brankovića. Na Blagovesti 1796. godine, Karađorđe pred narodom u manastiru traži oproštaj za ubistvo oca. Od tog dana pa do kraja Drugog srpskog ustanka, Blagoveštenje je imalo važnu ulogu u ustaničkim događajima (u Prvom srpskom ustanku pored manastira se pravio barut).
Manastir Petkovica je najverovatnije podignut krajem 13. veka, za vreme kralja Dragutina, a obnovljen je početkom 15. veka, za vreme despota Stefana Lazarevića. Nadgrobni spomenik sa natpisom svedoči da je Petkovica postojala kao muški manastir za vreme kneza Lazara. Treći manastir Voljavča nalazi se na 5 km od Stragara. Po predanju potiče iz 11. veka, a obnovljena je 1430. godine. Manastirski objekti su rekonstruisani tokom 2005. godine, kada je u Voljavči održana proslava 200 godina izvršne vlasti u Srbiji, povodom sastanka ustaničkog sovjeta u ovom manastiru. Na Voljavču smo stigli kočijama, a igumanija Evgenija nas je dočekala prijatnim rečima dobrodošlice, obilaskom svetinje i razgovorom sa stablima oraha i trešnje.
Njeni gosti bili su brojni turisti, mahom studenti, a pored suvenira, ovde se može videti i etno postavka života naših predaka, nameštaj, vezeni radovi, takozvane kuvarice, i osvežiti se u Lazinoj skulpturi.
Pored stakla, Jelena i njena porodica godinama najlepše motive Srbije prenose na keramiku i drvo, a Jelena je za svoj rad više puta nagrađivana. Još jedna atrakcija Stragara je najstarija vodenica na rijeci Srebrnici.
Miroslav Cicić je predstavnik sedme, a njegovi naslednici osme generacije koji održavaju ovo mesto. Nekada, u vreme Miloša Obrenovića, na ovoj reci je bilo 68 vodenica, a danas ih je nekoliko. Prema podacima kojima raspolaže ova porodica, njihov mlin je star skoro tri veka.
U mlinu ćete ne samo da vidite kako se brašno melje uz pomoć vode, već ćete moći da ga kupite po povoljnoj ceni, i integralno i integralno, od kukuruza, pšenice i raži. Šumadija je još uvek neotkrivena destinacija za naše turiste. Stragari su samo jedno stajalište, a da biste došli do njih iz pravca Topole, proći ćete kroz Donju Šatornju, gde se nalazi manastir Nikolje Rudničko, a dalje na putu za Kragujevac je Vlakča, selo sa najlepšim dvorima, kao i mnoga druga skrivena mesta u Šumadiji koja treba blago razotkriti i zgusnuti.