Početna » Nauka » Cik-cak zidovi — budućnost energetski efikasnog građevinarstva

Obi oblici mogu smanjiti prosečnu dnevnu temperaturu zida za nekoliko stepeni

Cik-cak zidovi — budućnost energetski efikasnog građevinarstva

Istraživači su osmislili novi dizajn za vertikalne zidove, koji ne koristi struju, a može hladiti zgradu efikasnije nego konvencionalni zidovi.

Ovi cik-cak oblici, široki samo nekoliko centimetara, mogu smanjiti prosečnu dnevnu temperaturu zida za nekoliko stepeni Celzijusa, izveštava tim 9. avgusta u časopisu „Nexus“.

Zgrade trenutno troše 40% globalne energije

Zgrade trenutno troše oko 40 procenata globalne energije i čine više od trećine globalnih emisija ugljen-dioksida, veliki deo čega potiče od energetski intenzivne klimatizacije.

Zbog toga su istraživači tragali za načinima da smanje tu potrošnju energije sa dizajnima koji mogu preusmeriti sve više sunčeve energije.

Cik-cak zidovi
Foto: Science News

Krovovi dizajniraini da prime i emituju sunčevu energiju

Većina dizajna za “radijativno hlađenje” uključuje krovove dizajnirane da prime i zatim emituju sunčevu energiju na infracrvenim talasnim dužinama koje se zrače kroz Zemljinu atmosferu u svemir.

Takvi krovovi mogu biti pokriveni biljkama, obojeni u belo kako bi bolje reflektovali sunčevu svetlost, ili premazani materijalima koji su istovremeno visoko reflektujući i visoko emitujući.

Vertikalne zidove je teže hladiti, kaže naučnik za materijale Juan Jang sa Univerziteta Kolumbija. To je zato što oni ne samo da su okrenuti ka svemiru, već istovremeno apsorbuju toplotu sa tla. Efikasan dizajn za radijativno hlađenje mora uzeti u obzir oba efekta.

Koje su prednosti cik-cak zidova?

Jangov tim je pretpostavio da bi naboravanjem vertikalne površine i premazivanjem faseta različitim materijalima — reflektivniji materijali okrenuti prema dole, a emitujući materijali okrenuti prema gore — zid mogao apsorbovati manje toplote nego konvencionalan pravolinijski zid.

Simulacije koje su upoređivale koliko toplote konvencionalni i cik-cak zidovi dobijaju sa tla tokom toplog dana podržale su tu pretpostavku.

Prosečna razlika u temperaturi zida bila je oko 2,3 stepena, a ta razlika se povećala na 3,1 stepen tokom najtoplijeg dela dana. Tim je pronašao sličnu razliku kada su testirali minijaturnu verziju svog dizajna u dvorištu tokom leta 2022. u Nju Džersiju.

Cilj je bio da se dizajnira nešto što bi bilo komercijalno privlačno, kaže Jang. Naborani zidovi već postoje, napominje on, a dizajn je lak za proizvodnju i skaliranje.

Izvor: Nexus, sciencenews.org

Prevod i priprema: Redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.