Praznici u Srbiji se bliže, a za prasetinu, jednu od omiljenih stavki sa trpeze, izdvajaće se i više od 16.000 dinara.
Prosečne cene prasadi do 25 kilograma kretale su se između 500 dinara po kilogramu, za koliko se prodavala na stočnim pijacama u Pirotu i Kraljevu.
U Beogradu do 650 dinara, pokazuju podaci Ministarstva poljoprivrede.
U istom periodu prošle godine, cena je bila između 400 i 500 dinara po kilogramu.
Takva situacija trenutno pogoduje porodici Stipana Šarčevića, 63-godišnjeg poljoprivrednika iz Novog Žednika nadomak Subotice, koji na imanju gaji 130 krmača.
Stočari dobro prolaze
Dok su prethodne dve godine bile „jako teške“, tokom koji su „više bili u minusu, a ponekad na nuli“, sada „dobro prolaze i ubiraju plodove rada i strpljenja“, kaže ovaj stočar za BBC na srpskom.
„Sada se i nazimci (prasići za tovljenje) uzimaju iz tova, samo da se što pre dobije prase, jer ako možeš da dobiješ 16.000 dinara za prase, nemoj da razmišljaš, prodaj ga odmah.
Možda ćeš posle meseci tovljenja morati da prodaš za 20.000 dinara, tu nema garancije i računice, ne isplati se čekanje, rad i ulaganje“, smatra Stipan Šarčević.
Cena prasetine uvek dostiže vrhunac uoči verskih i državnih praznika, pa ni ovogodišnji rast nije iznenađenje, kaže agroekonomista Milan Prostran za BBC na srpskom.
„Tako je bilo oko Božića i Nove godine, kada je kilogram prasetine bio između 500 i 600 dinara, a sada se potrefilo da, gotovo dan za danom, imamo Praznik rada, Uskrs i slavu Đurđevdan“, kaže ovaj stručnjak.
Iako se očekuje pad cena posle majskih praznika, okretanje proizvođača gotovo isključivo ka prodaji prasadi nauštrb tovljenja svinja i uvećavanja stočarskih stada donosi „štetu ukupnoj proizvodnji mesa“ u Srbiji, smatra Prostran.
„Ne treba kriviti stočare, svako gleda kako može da živi od stočarstva, ne želi da rizikuje i trenutno vidi veću logiku u tome da ga gaji nekoliko meseci i prodaje, nego da tovi“, objašnjava agroekonomista.
Cene jaja
Uoči Vaskrsa jaja bi mogla da poskupe od 10 do 30 odsto.
Na pijacama i u nekim marketima jaje na komad trenutno košta od 12 do 25 dinara, pakovanje od 10 komada iznosi od 150 do 235 dinara, dok je karton sa 30 komada u trgovinskim lancima od 450 dinara.
„U to vreme uobičajeno je da i jaja poskupe od 10 do čak 30 odsto. U ovom periodu na pijacama osim jaja sa farmi imamo i onih iz manjih domaćinstva iz slobodnog uzgoja zbog veće nosivosti kokošaka. Te veće cene će se zadržati najviše sedam dana“, rekao je Prostran.
I prodavci na pijacama najavljuju poskupljenje uoči praznika.
„Prvo treba da naglasimo da je cena jaja dosta pala poslednjih nedelja, a sa većom potražnjom uoči Vaskrsa može da skoči i cena. To je situacija koja se ponavlja iz godine u godinu i to poskupljenje je od tri do pet dinara obično ovde kod mene i ne utiče na potražnju“, kaže prodavačica.