Boris Sofronovič Koverda (1907–1987) bio je ruski beli emigrant, monarhista i aktivista koji je postao poznat zbog svog atentata na sovjetskog diplomatu Petra Vojkova, koji je bio odgovoran za likvidaciju carske porodice Romanovih.
Atentat je izvršen 1927. godine u Varšavi, a Koverda je za ovaj čin bio osuđen na doživotni zatvor, ali je kazna kasnije smanjena.
Rani život
Boris Koverda je rođen u Vilnjusu 1907. godine u porodici koja je bila duboko angažovana u društvenim i političkim pitanjima. Otac, Sofron Iosifović Koverda, bio je socijalista i učesnik Belog pokreta tokom Rusko-građanskog rata.
Zbog ratnih okolnosti, porodica je bila prinuđena da se preseli u Samaru, gde je Koverda odrastao pod težim uslovima i bio izložen drastičnim promenama u Rusiji. Ove okolnosti su imale veliki uticaj na njegov pogled na svet, a posebno je bio pogođen pogubljenjem svog rođaka, sveštenika Lebedeva, tokom Crvenog terora.
Koverda je, iako je bio talentovan za školu, morao da napusti formalno obrazovanje zbog ekonomskih potreba porodice. Ipak, tokom svog vremena u Samari, razvio je duboko interesovanje za političke i društvene događaje, kao i za monarhističke ideje koje su se protivile boljševizmu.
Njegova porodica je bila prognana u Poljsku, tako da već kao dete sazreva sa jednim ciljem – osvetom, koju sprovodi 1927.
Atentat na Vojkova
Koverda je postao poznat 1927. godine kada je izvršio atentat na Petra Vojkova, sovjetskog ambasadora u Poljskoj, koji je bio ključni igrač u ubistvu carske porodice Romanovih, jer je obezbedio kiselinu za uništavanje njihovih tela. Atentat se desio 7. juna 1927. na železničkoj stanici u Varšavi, gde je Koverda, sa smirenom odlučnošću, prišao Vojkovu, ispalio smrtonosne hice i rekao: „Umri za Rusiju“!
Koverda se potom predao policiji, a tokom ispitivanja objasnio je da je njegov cilj bio da osveti nevino stradale Ruskinje i da se bori protiv Sovjetske vlasti koja je uništavala njegovu domovinu.
Suđenje i kazna
Na suđenju koje je usledilo, Koverda je bio osuđen na doživotnu robiju zbog svog atentata, a pritisak Sovjetskog Saveza je učinio da suđenje ima politički karakter. Iako je poljska vlada pokazala određeni stepen saosećanja prema njegovoj borbi protiv komunizma, Koverda je ipak morao da odsluži deset godina zatvora. 1937. godine, zahvaljujući amnestiji, pušten je na slobodu.
Poslednji dani i emigracija
Nakon puštanja iz zatvora, Koverda je emigrirao u Jugoslaviju, gde je nastavio sa političkim i novinarskim aktivnostima. U periodu pre nego što je emigrirao u Sjedinjene Američke Države 1949. godine, radio je u emigrantskim medijima, promovišući ideje o borbi protiv komunizma i odanosti monarhiji.
Po dolasku u Sjedinjene Države, Koverda je radio kao novinar i urednik, najviše poznat po svom angažmanu u New Russian Word u Njujorku. Njegov rad je često bio posvećen antikomunističkoj propagandi, kao i podsticanju duhovne obnove kroz pravoslavnu crkvu. Boris Koverda je preminuo 1987. godine u Merilendu, gde je i sahranjen u pravoslavnom manastiru.
Ostavština
Boris Koverda je bio upamćen kao borac protiv sovjetskog režima i kao osoba koja je htela da osveti sve one koji su stradali zbog boljševističke diktature. Njegovo ime postalo je simbol otpora i patriotizma u emigrantskoj zajednici.
U Rusiji, posebno u Moskvi, pojavile su se inicijative da se spomenik posveti Koverdi, a neki su predložili da se čak promeni ime metro stanice „Vojkovskaja“ u znak sećanja na njegovu borbu.