Početna » Geoanalitika » Argentina u rukama ekonomiste i populiste

Argentina u rukama ekonomiste i populiste

Na predsedničkim izborima u Argentini novembra prošle godine, neočekivano je pobedu odneo Havijer Milej nad protivkandidatom Serđom Masom i time je smenio Alberta Fernandeza nakon jednog mandata. On je pobornik potpunog isključenja države iz ekonomije i apsolutne individuacije ljudi.  Milej je poznat kao ekonomista, politički filozof, matematičar, a ostao je upamćen tokom svoje kampanje po zabavljačkim nastupima, noseći motornu testeru i ogromni dolar sa svojim likom.

Motornom testerom je ukazivao na neophodne „rezove“ u posrnuloj ekonomiji, gde je 40 % stanovništa živelo ispod granica siromaštva, dok je inflacija skočila na vrtoglavih 150 % procenata. Nošenje i pokazivanje dolara je jasna aluzija na to kojoj zemlji pogoduje njegov dolazak na vlast, ali kojoj političkoj figuri tačno (bivšoj, možda i budućoj – ili sadašnjoj) odgovara njegova pobeda. Tokom izborne kampanje je najavljivao da će pročistiti političke elite od korupcije, ukinuti (najavljivao je čak da će i spaliti) Centralnu banku, za koju je tvrdio da veštački stvara inflaciju štampajući previše novca, kao i da će zameniti postojeći pezos američkim dolarom. Podržava slobodu izbora oko pitanja kao što su droga, prostitucija, oružje, istopolni brakovi, rodni identiteti i seksualne preference.

Kao bitnih mera, dotakao se i ograničavanja prava na abortus, liberalizacije zakona o oružju, kao i negacije klimatskih promena. Od bitnijih spoljnopolitičkih sekvenci valja istaći rešenost da nađe način da pomogne Ukrajini, te se zalaže za snažnu podršku Izraelu. Jedan od prvih koji mu je čestitao na izbornoj pobedi je bivši američki predsednik i (najverovatnije) republikanski kandidat za izbore 2024. Tramp mu je čestitao na pobedničkoj trci, istakao da je privukao pažnju celog sveta i da je on ponosan na njega, te mu poželeo isto što je bio njegov slogan za izbore 2016. – Da ponovo učini Ameriku (odnosno Argentinu) velikom. Vladimir Putin je takođe čestitao na pobedi kao i računanju na dalji razvoj strateškog partnerstva i konstruktivan dijalog. Na inauguracionom govoru je poručio sunarodnicima da novca nema, kao i da se spreme za oštre i restriktivne ekonomske mere štednje – put kojim se ređe ide, bezalternativni put, kojim nijedan njegov prethodnik nije imao smelosti da krene.

Arentina
Arentina

Na sam govor je došao u pratnji sestre Karin, koja bi mogla da igra važnu zakulisnu ulogu u odlučivanju. Najznačajnije svetske političke figure koje su prisustvovale svečanosti su svakako Vladimir Zelenski, koga je fotoaparat uhvatio u zagrljaju sa domaćinom i glavnom zvezdom, te Viktor Orban koji je često ideološki poređen sa Milejem. MMF je saopštio da je Argentina u dubokoj recesiji, duguje 44 milijarde dolara, te su pohvalili ove hrabre mere i istakli svoju rešenost da pomognu zemlji u ekonomskom vaskrsenju. Iako je u Argentini prezidencijalni sistem u kome sam predsednik ima najšira ovlašćenja, Milej će se suočiti sa političkim opozicionim ograničenjima u Kongresu gde njegova koalicija malih desničarskih i libertarijanskih stranaka kojima je on apologeta, ima tesnu većinu. Najavljene mere štednje su već otpočele, te je smanjena nominalna vrednost pezosa u odnosu na dolar sa 370 jedinica argentinske valute na 800 koliko je sad potrebno da bi se dobio jedan dolar.

Jedan od prvih koraka koje je najavljivao tokom kampanje jeste smanjenje broja ministarstava i ukidanje Centralne banke. Odmah je ukinuo devet ministarstava, čime je smanjen broj zaposlenih u javnom sektoru za 34 %. Nedugo nakon toga poslao je i pismo Putinu i Si Đinpingu u kojem ističe da je Argentina odbila da se pridruži BRIKS – u. Nakon izbora, popularni Gaučosi su bili na čekanju oko pristupanja ovoj organizaciji, te se su se sada negativno izjasnili u odnosu na prethodni zahtev za pristupanje, što jasno naznačava spoljnopolitički okret ka zapadnom svetu.

Havijer Milej
Havijer Milej

Milej je na svetskom ekonomskom forumu u Davosu upozorio na pad Zapada zahvaljujući kolektivizmu i socijalnoj pravdi, svemu onome suprotnom od onoga za šta se on zalaže. „Nisam siguran da li će ponovo biti pozvan“ je komentar učesnika Davosa. To je bila neskrivena poruka svetu, da će proći i doživeti sudbinu Argentine ukoliko nešto radikalno ne promene u svojim ekonomskim odnosima.  Da će proći kao alkoholičar koji mora da dođe do dna da bi shvatio da postoji problem  i da mora da pronađe rešenje. Najavljuje svoju posetu Izraelu narednih nedelja, kao i to da neće ćutati pred terorom Hamasa. Dolazak na vlast populiste u Argentini jasno pokazuje tendenciju rasta ovog pokreta u svetu, a upravo pogodno tlo za širenje populizma jesu krize, ratovi, ekonomske i društvene nestabilnosti, te treba i u narednom periodu očekivati nastavak ovog trenda, što bi sve moglo kulminirati povratkom Donalda Trampa na vlast u Americi.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.