На председничким изборима у Аргентини новембра прошле године, неочекивано је победу однео Хавијер Милеј над противкандидатом Серђом Масом и тиме је сменио Алберта Фернандеза након једног мандата. Он је поборник потпуног искључења државе из економије и апсолутне индивидуације људи. Милеј је познат као економиста, политички филозоф, математичар, а остао је упамћен током своје кампање по забављачким наступима, носећи моторну тестеру и огромни долар са својим ликом.
Моторном тестером је указивао на неопходне „резове“ у посрнулој економији, где је 40 % становништа живело испод граница сиромаштва, док је инфлација скочила на вртоглавих 150 % процената. Ношење и показивање долара је јасна алузија на то којој земљи погодује његов долазак на власт, али којој политичкој фигури тачно (бившој, можда и будућој – или садашњој) одговара његова победа. Током изборне кампање је најављивао да ће прочистити политичке елите од корупције, укинути (најављивао је чак да ће и спалити) Централну банку, за коју је тврдио да вештачки ствара инфлацију штампајући превише новца, као и да ће заменити постојећи пезос америчким доларом. Подржава слободу избора око питања као што су дрога, проституција, оружје, истополни бракови, родни идентитети и сексуалне преференце.
Као битних мера, дотакао се и ограничавања права на абортус, либерализације закона о оружју, као и негације климатских промена. Од битнијих спољнополитичких секвенци ваља истаћи решеност да нађе начин да помогне Украјини, те се залаже за снажну подршку Израелу. Један од првих који му је честитао на изборној победи је бивши амерички председник и (највероватније) републикански кандидат за изборе 2024. Трамп му је честитао на победничкој трци, истакао да је привукао пажњу целог света и да је он поносан на њега, те му пожелео исто што је био његов слоган за изборе 2016. – Да поново учини Америку (односно Аргентину) великом. Владимир Путин је такође честитао на победи као и рачунању на даљи развој стратешког партнерства и конструктиван дијалог. На инаугурационом говору је поручио сународницима да новца нема, као и да се спреме за оштре и рестриктивне економске мере штедње – пут којим се ређе иде, безалтернативни пут, којим ниједан његов претходник није имао смелости да крене.
На сам говор је дошао у пратњи сестре Карин, која би могла да игра важну закулисну улогу у одлучивању. Најзначајније светске политичке фигуре које су присуствовале свечаности су свакако Владимир Зеленски, кога је фотоапарат ухватио у загрљају са домаћином и главном звездом, те Виктор Орбан који је често идеолошки поређен са Милејем. ММФ је саопштио да је Аргентина у дубокој рецесији, дугује 44 милијарде долара, те су похвалили ове храбре мере и истакли своју решеност да помогну земљи у економском васкрсењу. Иако је у Аргентини президенцијални систем у коме сам председник има најшира овлашћења, Милеј ће се суочити са политичким опозиционим ограничењима у Конгресу где његова коалиција малих десничарских и либертаријанских странака којима је он апологета, има тесну већину. Најављене мере штедње су већ отпочеле, те је смањена номинална вредност пезоса у односу на долар са 370 јединица аргентинске валуте на 800 колико је сад потребно да би се добио један долар.
Један од првих корака које је најављивао током кампање јесте смањење броја министарстава и укидање Централне банке. Одмах је укинуо девет министарстава, чиме је смањен број запослених у јавном сектору за 34 %. Недуго након тога послао је и писмо Путину и Си Ђинпингу у којем истиче да је Аргентина одбила да се придружи БРИКС – у. Након избора, популарни Гаучоси су били на чекању око приступања овој организацији, те се су се сада негативно изјаснили у односу на претходни захтев за приступање, што јасно назначава спољнополитички окрет ка западном свету.
Милеј је на светском економском форуму у Давосу упозорио на пад Запада захваљујући колективизму и социјалној правди, свему ономе супротном од онога за шта се он залаже. „Нисам сигуран да ли ће поново бити позван“ је коментар учесника Давоса. То је била нескривена порука свету, да ће проћи и доживети судбину Аргентине уколико нешто радикално не промене у својим економским односима. Да ће проћи као алкохоличар који мора да дође до дна да би схватио да постоји проблем и да мора да пронађе решење. Најављује своју посету Израелу наредних недеља, као и то да неће ћутати пред терором Хамаса. Долазак на власт популисте у Аргентини јасно показује тенденцију раста овог покрета у свету, а управо погодно тло за ширење популизма јесу кризе, ратови, економске и друштвене нестабилности, те треба и у наредном периоду очекивати наставак овог тренда, што би све могло кулминирати повратком Доналда Трампа на власт у Америци.