Eparhija raško-prizrenska je podnela 30. juna 2025. godine Tužilaštvu u Prištini treću po redu prijavu protiv Nikole Džufke, državljanina Republike Albanije koji se lažno predstavlja kao pravoslavni episkop i protiv koga se već vode dva postupka za isto krivično delo.
Ponovo razbio katanac na crkvi Svetog arhangela Mihaila iz 14. veka
Pomenuti je ponovo razbio katanac na crkvi Svetog arhangela Mihaila iz 14. veka i po treći put nezakonito zauzeo crkvu u vlasništvu Eparhije raško–prizrenske, koju želi da prisvoji za svoju lažnu organizaciju.
Kao što smo ranije saopštili, Nikola Džufka se lažno prestavlja kao svešteno lice iako to nije, niti je priznat kao takav od strane nijedne Pravoslavne Crkve, a u Albaniji je često prozivan u medijima zbog širenja mržnje i netrpeljivosti.
Eparhija raško-prizrenska apeluje na celokupnu međunarodnu zajednicu da utiče na kosovske pravosudne organe da konačno ulože osnovni minimum rada i volje radi naše zaštite, zaštite koja je Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi garantovana kao i svakom licu ili drugoj verskoj organizaciji na ovom prostoru.
Džufka prisvaja verski objekat za svoju organizaciju koja zakonski ne postoji
Činjenica je da lice iz Albanije, koje nesumnjivo širi versku mržnju, može nekažnjeno već tri puta da provaljuje u naš verski objekat, koji je pritom i kulturno dobro, i da ga prisvaja za svoju organizaciju koja zakonski ne postoji.
Pritom, preko društvenih medija crta metu na pripadnicima Srpske Pravoslavne Crkve i na Srpsku Pravoslavnu Crkvu u celini, a da već dve godine u tome od strane kosovskih vlasti nije sprečavan.
SPC se bori za minimum poštovanja svojih prava
Istovremeno Srpska Pravoslavna Crkva se bori za minimum poštovanja svojih prava, kao što je upotreba verskih simbola i unutrašnje uređenje svojih objekata. Sve ovo govori o teškim i sistematskim nedostacima kosovskog pravnog sistema.
Imajući u vidu da nam kosovske institucije sve vreme pokazuju da nisu zainteresovane za poštovanje naših prava, kako minimuma zaštite od ovakvih maltretiranja tako i vraćanja svih prava koja su nam bila garantovan, a ali oduzeta u međuvremenu, pozivamo da se pitanje pravnog položaja Srpske Pravoslavne Crkve što pre uzme u razmatranje, jer je sada već svima jasno da nam od rešavanja tog pitanja, dobijanja posebnih i međunarodno garantovanih prava, zavisi i sam opstanak na ovim prostorima.