Početkom februara, jedan Australijanac u 40-im godinama postao je prva osoba na svetu koja je dobila praktično nesalomivo srce od metala. BiVAKOR još nije dostupan za komercijalnu prodaju, ali ako se nastavi sa dobrim rezultatima u kliničkim ispitivanjima, sigurno je samo pitanje vremena kada će ovo biti šire rasporstanjena metoda lečenja. U grudima mu je radila titanijumska pumpa veličine šake. Tokom 105 dana, propeler metalnog organa pumpao je krv u pluća čoveka i održavao ga u životu dok je on obavljao sve poslove uobičajeno. Posle tog vremena, pumpa je zamenjena i obavljena je transplantacija srca.
Ovo je rezultat medicinskog napretka u lečenju bolesti srca, a kardiolog za transplantaciju Kris Hejvord, šef hirurškog tima u bolnici Sent Vinsent u Sidneju gde je sprovedena procedura i glavni hirurg, Pol Jans naveli su da je titanijumsko srce spasilo život čoveku koji je čekao na transplantaciju i koju ne bi dočekao da nije imao ovaj uređaj. On sada potpuno menja tok lečenja najteđih kardioloških problema. U pitanju je zapravo revolucionarno dostignuće koje je nastajalo skoro 25 godina. Prošle godine, prvi ljudski implant titanijumskog srca, u vlasništvu kompanije za medicinske uređaje BiVAKOR, održao je 58-godišnjeg muškarca u SAD u životu osam dana pre nego što je srce donora postalo dostupno. Sada, prvi implant van SAD i šesti pokušaj u celini daju primamljiv uvid u pravi, dugoročni potencijal ovog pronalaska.
„BiVAKOR veštačko srce predstavlja potpuno novu dimenziju i pristup transplantaciji srca, kako u Australiji tako i širom sveta. U narednoj deceniji videćemo da veštačko srce postaje alternativa za pacijente koji ne mogu da čekaju donorsko srce ili kada donorsko srce jednostavno nije dostupno”, kaže Hejvord za Science Alert.
Danijel Tims, biomedicinski inženjer iz Australije, počeo je da radi na mehaničkom srcu koje može da zameni teško oštećeno srce njegovog oca koji je 2001. imao tešak infarkt. Kao sin vodoinstalatera, Tims je počeo tako što je na podu prodavnice gvožđara, povezivao cevi i ventile kako bi oponašao ljudski cirkulatorni sistem. Sada kada vidi kako njegov pronalazak spasava živote sa teškim oštećenjem srca za njega je neverovatna radost. „Ceo BiVAKOR tim je duboko zahvalan pacijentu i njegovoj porodici što su ukazali poverenje. Njihova hrabrost će utrti put nebrojenim pacijentima da dobiju ovu tehnologiju koja spašava živote“, navode iz kompanije navodeći da se ne zna koliko veštačko srce može da traje u ljudskom telu, ali u laboratoriji, radilo je četiri godine.
Za razliku od ovih drugih verzija, Tims i istraživači u BiVAKOR-u dizajnirali su srce od titanijuma da bude „praktično nesalomivo”, otporno na habanje i koroziju, a metalni organ sadrži samo jedan pokretni deo: rotor koji magnetno levitira, koji se okreće između dve komore bez dodirivanja bilo kakve tvrde površine što znači da trenje ne može prouzrokovati štetu tokom vremena. Samo spoljna baterija, koja izlazi kroz stomak, treba da se zameni. Istovremeno, navode istraživači, još jedna prednost srca od titanijuma je njegova veličina. Za razliku od drugih veštačkih srca napravljenih od savijajućih membrana i ventila, srce od titanijuma od 650 grama je kompaktno i može da stane u grudi žene ili čak deteta starosti oko 12 godina. Ipak, uprkos svojoj veličini, istraživači kažu da može da izdrži potpuno odraslog muškarca tokom vežbanja.