Početna » Ekonomija » Najskuplji sir se pravi u Srbiji: Kilogram košta 1.300 evra

Najskuplji sir se pravi u Srbiji: Kilogram košta 1.300 evra

Najskuplji sir na svetu pravi se u Srbiji i nosi naziv pule. Njegova cena dostiže neverovatnih 1.300 evra po kilogramu, a razlog tome je jedinstveni proces proizvodnje i specifično magareće mleko koje se koristi kao glavni sastojak. Za samo jedan kilogram ovog sira potrebno je čak 25 litara mleka. Magareće mleko je veoma retko i dragoceno, jer ženke magarca dnevno daju svega 1,5 do 2 litra, u poređenju sa kravama koje mogu da proizvedu i do 60 litara mleka dnevno. Mlekara u kojoj se proizvodi sir pule nalazi se u prirodnom rezervatu Zasavica, gde se uzgajaju magarci i čuva tradicija proizvodnje ovog sira.

Proces mužnje u Zasavici sprovodi se tri puta dnevno i isključivo ručno, što dodatno doprinosi jedinstvenosti i ceni proizvoda. Nakon sakupljanja dovoljne količine mleka, sir se formira u male kalupe težine oko 50 grama, a zatim stoji mesec dana kako bi sazreo i dobio svoj karakterističan, blago orašasti i slatkasti ukus. Mekana i mrvičasta tekstura sira pule čini ga posebnim dodatkom bogatih jela, te ga mnogi gurmani visoko cene.

Magareće mleko, koje je osnova ovog skupocenog sira, poznato je po svojim hranljivim svojstvima. Sadrži vitamin C u količini koja je čak 60 puta veća nego kod kravljeg mleka, dok ima i nizak procenat masti. Cena litra magarećeg mleka iznosi oko 6.000 dinara, što objašnjava visok trošak proizvodnje sira pule.

Pored lokalnih balkanskih magaraca, u rezervatu Zasavica uzgajaju se i banatski magarci. Ova vrsta se genetski razlikuje od balkanskog magarca i pretpostavlja se da je u Srbiju doneta u 18. veku, kada je carica Marija Terezija uvozila magarce iz Španije za rad u vinogradima. Banatski magarci su manji od konja, ali imaju sličnu snagu, što ih je činilo idealnim za obradu vinograda. Prvobitno su bili prisutni na severu Vojvodine, ali su se vremenom proširili i na područje Banata. Ovo kulturno nasleđe i danas je vidljivo kroz tradicionalnu trku magaraca u Bačkim Vinogradima, nedaleko od Palića.

Farma u Zasavici, sa oko 300 magaraca namenjenih muži, najveća je te vrste u jugoistočnoj Evropi. Proizvodnja sira pule ovde je usmerena ka očuvanju ovih autohtonih životinja i negovanju tradicije koja traje vekovima.

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.