Generalštab Vojske Srbije pokrenuo je inicijativu za uvođenje obaveze služenja vojnog roka u trajanju do četiri meseca, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Inicijativu je predložio predsedniku Republike i vrhovnom komandantu Vojske Srbije Aleksandru Vučiću.
U saopštenju se ističe da predlog Generalštaba Vojske Srbije dolazi, nakon detaljnog razmatranja opšte bezbednosne situacije i savremenih izazova sa kojima se suočava Srbija kao vojno neutralna zemlja, koji su nametnuli potrebu za prilagođavanjem modela popune VS, a koji bi omogućio jačanje ukupnog regrutnog potencijala i osposobljavanje većeg broja građana za odbranu zemlje.
Evropske zemlje koje nisu ukidale obavezan vojni rok su Švajcarska, Norveška, Danska, Finska, Austrija, Turska, Estonija, Rusija, Belorusija, Ukrajina, Grčka i Kipar.
Koliko je nekada trajao vojni rok
U Jugoslaviji je vojni rok je trajao dve godine. Šezdesetih godina je dužina roka smanjena na osamnaest meseci, a osamdesetih je vojni rok skraćivan u dva navrata. Najpre je početkom osamdesetih rok skraćen na petnaest, a potom i na dvanaest meseci. To je trajalo do početka dvehiljaditih kada je doneta odluka da se rok skrati na osam meseci, da bi konačno 1. januara 2011. bio ukinut. Od tada, u vojsku idu samo dobrovoljci.
Poziv su dobijali punoletni muškarci, a ispraćaj je bio obavezan. Gotovo da nije bilo porodice koja svom sinu nije napravila tim povodom proslavu. Njihov odlazak slavio se uz muziku, jelo i piće, dok su se iz nje vraćali sa uspomenama i novim prijateljima.