Početna » Istorija » Zašto se Vuk Lazarević ne pominje u srpskim čitankama?

Da li je Vuk Lazarević bio izdajnik ili žrtva vremena?

Zašto se Vuk Lazarević ne pominje u srpskim čitankama?

Sveti srpski knez Lazar sa svojom suprugom Milicom imao je ukupno osmoro dece. Naša istorija pamti da mu je kneginja Milica, koja je poreklo vukla od Vukana – najstarijeg sina velikog župana Stefana Nemanje, rodila pet ćerki pre nego što će na svet 1377. godine doneti Stefana (despota Stefana Lazarevića). Zatim će se roditi Vuk, a potom i Dobrivoje.

Sudbina sinova: od despota do zaboravljenog

Prvi, Stefan, postao je despot i jedan od najprosvećenijih vladara svog doba. Treći, Dobrivoje, umro je kao odojče. A Vuk, iako je odigrao važnu ulogu u događajima na početku XV veka, pao je u zaborav od strane naroda. Evo i zašto…

Despot Stefan: vitez i vizionar

Najstariji Stefan će postati poznat u istoriji kao despot Stefan Lazarević, prosvećeni i učeni vitez evropskog kalibra koji je prestonicu po prvi put u našoj istoriji preneo u grad na ušću Save u Dunav.

Despot Stefan Lazarević
Foto: Čudo / Despot Stefan Lazarević

Vukova senka

Vuka ćemo izbrisati iz pamćenja i iz istorije. O njemu se skoro ništa neće učiti u istorijskim udžbenicima. Biće pominjan tek usputno, prilikom pojašnjavanja konteksta Stefanove protorenesansne prozne pesme “Slovo ljubve” koja je njemu, veruje se, i bila upućena.

Istorijski podaci o Vuku Lazareviću

Nažalost, o Vuku Lazareviću se i ne zna previše. Zna se da je na svet došao oko 1380. godine, zna se da je krajem devedesetih godina zajedno sa svojim starijim bratom Stefanom, majkom Milicom i monahinjom Jefimijom (koja se rodila kao Jelena, ćerka Dušanovog kesara Vojihne, i koja se nakon smrti svog supruga Uglješe Mrnjavčevića zamonašila i napisala čuvenu “Pohvalu knezu Lazaru”) učestvovao u vlasti nad zemljama koje su ostale nakon knez-Lazareve smrti.

Bitka kod Angore i posledice

Zna se i da je sa Stefanom, te Grgurom i Đurađem Brankovićem učestvovao u Bici kod Angore, kada je tatarski kan Tamerlan uništio osmanlijsku vojsku. Stefan je spasio život Bajazitovom sinu Sulejmanu.

Braća su se nakon toga zaputila u Carigrad gde je Stefan okrunjen titulom despota od strane cara Jovana VII Paleologa, nakon čega su se u Srbiju vratili morem, preko Zete, gde su odseli kod njihovog zeta Đurađa Balšića.

Začetak bratskog sukoba

Verovatno je već negde u tom periodu počelo da se “kuva” u Vukovoj glavi. Možda je već tada sa zavišću počeo da gleda na Stefana: slavan vitez koga je Tamerlan hvalio, naslednik kome romejski vasilevs daje najviše zvanje ispod imperatorskog, mladi mudrac koga sve učene glave cene.

A šta je on? Samo bedni drugi sin velikog oca, ni po čemu poseban, osuđen na opskurnost. Nije li i Stefan Prvovenčani bio drugi sin, koji je uspeo da pobedi starijeg Vukana? Nisu li i potonji Nemanjići često zbacivali svoju stariju braću? Nije li Dušan bio unuk Milutina, drugog sina? Zašto on mora da ostane u senci Stefana?

Građanski rat i prva izdaja

Ne možemo pouzdano da znamo da je Vuk zaista tako razmišljao, ali ako jeste onda su ga događaji koji su usledili mogli samo razbesneti i pomračiti mu um.

Srbi kao Srbi, naravno, ne mogu da budu složni čak ni kada vide uragan u kući pored svoje. Tako je i Đurađ Branković nagovorio Turke da udare na Lazareviće, zabrinut zbog njihovog sve većeg uticaja. Đurađ sa Turcima napada Lazareviće. Vuk zapoveda većim odredom, ali ga Branković decimuje. Stefanov manji odred uništava Turke.

Vukov zahtev i nova izdaja

Šta radi Vuk? Traži od Stefana deo teritorije kojom će samo on da vlada. Stefan odbija. Vuk odlazi kod Sulejmana i traži pomoć. Kneginja Milica izdejstvuje da Sulejman ne podrži njenog drugog sina.

Vukova osveta i kratkotrajna pobeda

I zaista, Sulejman ne čini ništa. Barem ne dok Stefan nije počeo da se zbližava sa Ugarskim kraljevstvom. Tada Vuk uspeva da ubedi Sulejmana da je Stefan postao ugarski podanik. Vuk na čelu turske vojske i drugih nezadovoljnika upada u Srbiju. Pridružuje im se Đurađ Branković. Stižu do Beograda i Stefan pristaje na podelu zemlje. Vuk dobija jug, Stefan sever.

Braća u turskom međusobnom ratu

Ovo traje kratko. Braća ulaze u turski građanski rat. Na jednoj strani je Sulejman, na drugoj Musa. Musa obećava Stefanu da će mu vratiti zemlju ako mu pomogne. Ali i Vuku obećava da će sve zadržati. Vuk saznaje za obmanu i prelazi Sulejmanu. Musa saznaje i planira da pogubi Vuka. Stefan ga spasava.

Poslednji čin: pad Vuka Lazarevića

Vuk beži Sulejmanu koji iz bitke izlazi kao pobednik. Sa sestrićem Lazarom Brankovićem kreće ka Srbiji. Međutim, zarobljavaju ga Musine straže. Moli za milost, ali ga Musa pogubljuje 1410.

Despot Stefan se vraća u Beograd. Bio je na strani poraženih, ali nije izgubio. Istorija ga je zapamtila u pozitivnom svetlu, kao i srpski narod.

Sud o Vuku: od brata do simbola propasti

Isti narod je, istovremeno, bio vrlo svirep prema Vuku Lazareviću. Po čemu je to njegovo ponašanje bilo dramatično drugačije od ponašanja njegovog brata? Obojica su ratovali i za sebe i za Turke u jednom krajnje turbulentnom periodu.

Istina, Stefan je najverovatnije bio vizionar za razliku od Vuka koji nije shvatao da država mora da ostane nepodeljena ako će da opstane. Takođe, Stefan nije s Turcima ratovao protiv Vuka, već je bilo obrnuto.

Istorijska pouka

U svakom slučaju, lako je iz ove perspektive suditi. To ne menja činjenicu da Vuk ipak jeste jedan od simbola naše propasti; nije krivac za našu propast, ali da je simbol njen može se kazati. Nahuškavati arhineprijatelja na rođenog brata, to je van pameti – posebno kada znamo ko je taj neprijatelj, kada znamo da se to odigralo u istorijskom trenutku kada je jedinstvo bilo od najveće važnosti, i kada znamo šta se desilo u vekovima koji su usledili.

Izvor: Telegraf

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.