Istraživanja su dugo pokazivala da visoki nivoi bakterija povezanih sa oboljenjem desni mogu da povećaju rizik od karcinoma, kao i od dijabetesa i visokog krvnog pritiska. Ali, do sada stručnjaci nisu znali koje to specifične bakterije koje vrebaju u ustima ljudi mogu da budu povezane sa rakom glave i vrata.
Američki naučnici uspeli su da identifikuju više od deset vrsta za koje kažu da povećavaju rizik od karcinoma skvamoznih ćelija glave i vrata, najčešćeg tipa, za 50 odsto, piše „Dejli mejl“.
Istraživači tvrde da njihovi nalazi ističu da je važna oralna higijena – često se smatra da zube treba prati dva puta dnevno, čistiti koncem i redovno ići kod stomatologa.
Koautor studije i stručnjak za zdravlje stanovništva na Univerzitetu u Njujorku (NIU), profesor Ričard Hejs, rekao je da je ovo još jedan dokaz koliko loša oralna higijena može da ugrozi celokupno zdravlje. Zdrave i jake desni su osnova zdravlja zuba, ali i celog organizma. I obrnuto – obolele desni direktno utiču na bolesti srca, dijabetes, Alchajmerovu bolest, pa čak i rak. Stoga je jasno da je oralna higijena ključna od ranog detinjstva, ali i pre toga, jer studije pokazuju da majke koje imaju štetne parodontalne bakterije prenose na svoju decu.
Ali uprkos činjenici da je zdravlje zuba i desni od vitalnog značaja, statistika je poražavajuća. U Srbiji, prema najnovijem istraživanju Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ iz 2019. godine, svega 5 odsto građana starijih od 25 godina ima sve zube, a samo 8 odsto pere zube više puta godišnje. dan.
– Nažalost, epidemiološka situacija po pitanju karijesa i bolesti desni u našoj zemlji je kritična i verujem da aktivno obrazovanje mlađih generacija može direktno doprineti neverovatnom poboljšanju stanja oralnog zdravlja u našoj populaciji. Karijes i parodontitis, koji su prema podacima Svetske zdravstvene organizacije najčešća oboljenja ne samo u stomatologiji već i u čovečanstvu, bolesti su lako sprečive uz minimalne troškove – ističe za dr Mia Rakić, specijalista parodontologije i oralne medicine. „Blic zdravlje”.
Statistika je, pak, još alarmantnija kada su u pitanju najmlađi. Naime, 50 odsto dece uzrasta od 36 do 71 mesec ima karijes, a sa 12 godina svega 36 odsto dece ima sve zdrave zube, pokazuju podaci Instituta „Batut”.
– Kada je reč o savetima roditeljima, čak bih otišao i korak ranije, jer naučne studije pokazuju da majke koje imaju „štetne” parodontalne bakterije prenose te bakterije na svoju decu. Pored toga, „štetne“ parodontalne bakterije se povezuju sa prevremenim porođajem i preeklampsijom (teškim oblikom hipertenzije u trudnoći), jednom od studija koje smo upravo ovde sproveli u saradnji sa Stomatološkim i Medicinskim fakultetom Univerziteta u Beogradu. U tom kontekstu, moj savet za mlade majke i one koje to planiraju je da u saradnji sa stomatologom neguju svoje desni – napominje dr Rakić.