Početna » Geoanalitika » Turska gradi vojne baze u Siriji: Raste rizik za sukob s Izraelom

Pretnja

Turska gradi vojne baze u Siriji: Raste rizik za sukob s Izraelom

Turska i nova sirijska vlada postigle su dogovor o uspostavi turskih vojnih baza na sirijskom tlu, uključujući dve ključne strateške vazdušne luke, izveštava katarski list The New Arab, pozivajući se na turske izvore. Sporazum uključuje vojne baze na vazduhoplovnoj bazi T4 kod Palmire i vazdušnoj luci Menag, gde su turske snage već prisutne.

Turska je započela napore da preuzme kontrolu nad sirijskom vazduhoplovnom bazom Tijas, takođe poznatom kao T4, i priprema se da raspoređuje sisteme protivvazdušne odbrane na tom mestu, rekli su izvori upoznati sa situacijom za Middle East Eye. Navodno su u toku i planovi izgradnje za ovu bazu. „Sistem protivvazdušne odbrane tipa Hisar biće raspoređen na T4 kako bi osigurao vazdušnu zaštitu baze“, rekao je izvor.

Blizu gasnih polja

Vazduhoplovna baza T4 dugo je bila važna strateška lokacija, smeštena blizu sirijskih gasnih polja. Prethodno su je koristile milicije koje je podržavao Iran, a pao je pod kontrolu ISIS-a pre nego što je ponovo preuzeo Asadov režim uz rusku vojnu podršku. Turski interes za bazu navodno je porastao nakon Asadovog pada.

U međuvremenu, napetosti u Siriji nastavljaju da eskaliraju. Sirijski mediji izveštavaju o eksplozijama u blizini Damaska u četvrtak uveče i viđenjima izraelskih ratnih aviona u tom području. Prema lokalnim izveštajima, izraelski napadi su ciljali vojne položaje u al-Kisvahu, južno od glavnog grada. Dva dana ranije, bombardovan je vojni aerodrom u Hami, a satelitske slike kasnije su otkrile tešku štetu, uključujući i pistu, prenosi izraelski Ynet.

U srcu rastuće nestabilnosti, neke osobe u južnoj Siriji pozivaju na oružani otpor protiv Izraela. Imad al-Masalme, istaknuti lider u Dariji, rekao je da iako je „sirijski narod iscrpljen nakon 14 godina rata“, i dalje postoji „spremnost da se odupre izraelskim snagama“. Dodao je da su bivši borci protiv Asadovog režima sada spremni da okrenu svoje oružje protiv Izraela i pozvao na hitne arapske i islamske samite kako bi se „zaustavila izraelska agresija u Siriji“.

Upozorenje Izraela

Kao odgovor na eskalaciju napetosti, ministar odbrane Izraela, Israel Katc, izdao je sinoć otvoreno upozorenje sirijskom čelniku Ahmadu al-Šarau. Da bi ova eskalacija mogla biti problem, govori i činjenica da je izraelska vladina komisija početkom godine izdala izveštaj u kojem se navodi da postoji zabrinutost od direktnog sukoba s turskom vojskom u Siriji.

Ne, malo je verovatno da bi Turska (kao članica NATO-a i vešt balanser između interesa) otvoreno napala izraelsku vojsku koja je pod zaštitom „velikih brata“ SAD-a ili da bi izraelska vojska učinila isto. Prvo ide diplomatija (javna i ona u senci). Ako do sukoba i dođe, verovatniji je prvi sukob preko proksija, sajber napada ili boraca koji nose neoznačene uniforme (često viđen fenomen u Siriji).

Ruski analitičar: Značaj ruskih baza za stabilnost

Izrael smatra potez Turske velikom pretnjom, piše ruski državni medij Izvestija. Ranije su mediji izveštavali da je Turska počela da gradi bazu u Tijasu u provinciji Homs i da planira da tamo stacionira raketni sistem protivvazdušne odbrane Hisar. Takođe se tvrdilo da bi Ankara mogla da rasporedi ruske sisteme S-400 na sirijskom tlu, što je moguće samo uz dozvolu Moskve.

Uprkos pojačanom turskom vojnom uticaju, tokom noći 3. aprila, izraelske snage su izvršile opsežne napade granatiranjem na Siriju, dok su se sukobi desili između izraelskih trupa i sirijskih militanata u provinciji Daraa na jugu Sirije.

Eskalacija između Turske i Izraela u Siriji stvara nove izazove za sve uključene strane, ali u isto vreme naglašava značaj ruske vojne prisutnosti kao stabilizujućeg faktora, tvrde Rusi. Prema Vladimiru Ahmedovu, naučnom saradniku u Centru za proučavanje zajedničkih problema savremenog Istoka pri Institutu za orijentalne studije Ruske akademije nauka, ranije je Rusija igrala ključnu ulogu u obezbeđivanju bezbednosti, posebno na jugu Sirije gde su bile stacionirane njene jedinice.

„U leto 2024. Rusija je stacionirala svoju vojsku u objektima sirijskih jedinica na jugu koje su trebale da obezbede bezbednost linije na Golanskoj visoriavni. Izraelci su bili zadovoljni jer su to zadržavale šiitske milicije koje podržava Iran“, rekao je Ahmedov za Izvestiju. „Ovaj zaplet između Izraela i Turske ponovo postavlja pitanje nužnosti zadržavanja ruskih baza kako bi se smanjile tenzije“, dodao je on.

Izvor: Geopolitika

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.