Početna » Društvo » Šta je glamping i zašto toliko privlači mlađe generacije?

Glamping u Srbiji

Šta je glamping i zašto toliko privlači mlađe generacije?

Glamping je skraćenica od „glamorous camping“ što na engleskom znači „luksuzno kampovanje“. Ovaj koncept kombinuje udobnost i luksuz hotela sa iskustvom boravka u prirodi. Umesto tradicionalnog kampovanja u šatorima ili kamp-kućicama, glamping objekti obično nude luksuzne kuće na drvetu, šatore sa udobnim krevetima, glamurozne kamp prikolice ili čak luksuzne kolibe.

Glamping objekti često imaju privatne kupatilske prostorije, kuhinje, terase ili balkone sa pogledom, udobne nameštene prostorije za odmor i druge dodatne sadržaje poput bazena, đakuzija ili spa centara. Ideja je da omogući ljudima da uživaju u blagodetima prirode bez žrtvovanja udobnosti i luksuza koje nude tradicionalni smeštaji. Glamping je postao popularan izbor za one koji traže neobično iskustvo u prirodi, ali ne žele da se odreknu udobnosti i luksuza.

Foto: Buzzofski privatna arhiva

„Glamping“ postoji od 15. veka

Da li ste znali da glamping nije novotarija kao što deluje, već da postoji vekovima – još od 15., 16. veka, kada su evropski i otomanski vladari sticajem okolnosti spavali van dvoraca, pa su za te diplomatske misije za njih bili pripremani luksuzni šatori?

Da se vratimo na glamping u 21. veku.

Za one koji ne znaju, u pitanju je novi koncept turizma, koji spaja luksuzni odmor i kampovanje u prirodi.

Nekada su se zvale jurte, a danas su to uglavnom montažne kućice koje zakupljuju građani koji žele da pobegnu od gradske vreve u prirodu.

Ovaj koncept omogućava im da se u toku svojih dugo očekivanih odmora ne odriču luksuza, ali I da se zbog luksuza ne odriču prirode. Takoreći, dupla korist…

Mnogi danas odlučuju da na ovaj način provedu svoje slobodne dane sa najdražima, te su zbog toga mnogi turistički radnici, ali i kompanije koje se na neki način bave turizmom odlučile da im fokus daljeg delovanja u turizmu bude usmeren upravo na glamping.

Foto: Branas Divine World

Hibridni modeli turizma

O ovom konceptu za „BIZLife“ govorila je nedavno Aleksandra Stojanović, direktorka korporativnih poslova u kompaniji MK Group.

„Potpuno prirodno, od pojave turizma modeli se menjaju i prate potrebe čoveka. Ako pogledamo blisku prošlost, primećujemo pojave modela kakav je, recimo, glamping, kombinacija glamuroznog smeštaja i kampovanja, ili „workation“, koji je u poslednjim godinama pandemije i hibridnog rada naročito postao popularan, a koji je kombinacija rada i odmora sa neke turističke destinacije“- priča za „BIZlife“ o hibridnim modelima turizma u poslednjoj deceniji Stojanović.

Za sada u Srbiji postoji nekoliko predstavnika ovih smeštajnih kapaciteta, ali dolaskom novih trendova, kao i ljudske potrebe da se okrenu prirodi, čistom, svežem i nezagađenom vazduhu, ne dovodi se u pitanje kada će ovaj vid turizma postati naširoko popularan u našoj zemlji.

Stres je stvorio „Buzzoffski“ u Zasavici

Jedan od onih koji postoje kod nas, takoreći pionir glampinga u Srbiji je i Buzzoffski, smešten u Vojvodini, u prirodnom rezervatu Zasavici. Posetiocima omogućava da prvu jutarnju kafu popiju dok gledaju u prirodu i životinje, a zanimljivo je to što mnogi kažu da nije bitno koje godišnje doba posetioci izaberu jer je, kako navode, uvek lepo.

„Ideja o „Buzzoffski“ brendu se rodila za vreme mojih master studija arhitekture na Univerzitetu „Politecnico di Milano“ gde sam počela da težim ka arhitekturi minimuma i da se interesujem za problematiku projektovanja i gradnje ovakvog tipa arhitekture.

Sa druge strane, po završetku fakulteta, prvi susret sa radnim sistemom ,, od 9 do 5’’, užurban život velikog grada, stres i rutina su me naveli da istupim iz kalupa i pre svega pronađem rešenje za svoj problem što je ujedno postao i glavni motiv „Buzzoffski brenda“, a to je da pruži lek za moderna vremena“, započinje priču za „BIZLife“ Katarina Škrbić, mlada arhitekta iz Sremske Mitrovice koja je došla na ideju da pruži neobičan vid odmora posetiocima Specijalnog rezervata prirode „Zasavica“.

Foto: Buzzofski privatna arhiva

Povratak prirodi i sebi

Kako ističe, cela ideja o ovakvom vidu boravka u prirodi je naišla na podršku „SRP Zasavice“ gde je prva kućica i postavljena krajem marta 2021. godine.  Nakon što je, posle samo par meseci rada, čitava priča i koncept zadobio simpatije mnogih gostiju, cela vizija je, navodi, dobila jasniju sliku, a i afirmaciju za dalji pravac razvoja brenda.

Ime „Buzzoffski“ izvedeno je iz engleskog glagola buzz off što znači zbrisati ili od‌juriti (ovog puta direktno u prirodu).

Koncept ovog načina življenja zasnovan je na borbi protiv stresa i stagnativne rutine pod parolom: idem da se vratim (sebi).

Foto: Buzzofski

„Naše kućice nude lak i brz pristup prirodi i beg od stresa, buke i rutine. Isprojektovane su i opremljene na takav način da umiruju psihu i podstiču rad na sebi ili na konekciji sa odabranom osobom, opuštanje, digitalnu detoksikaciju“.

Iako je reč o kampovanju i iako su gosti okruženi prirodom i životinjama, nije na odmet podsetiti da u složenici postoji i reč „glam“ tj. glamuroznozno, luksuzno.

Naša sagovornica, stoga, ističe da kućice pružaju sve za ugodan boravak u prirodi (krevet sa pogledom u prirodu, kupatilo sa toplom vodom, malu kuhinju, grejanje, hlađenje itd.)

„Cilj je da našim gostima pružimo ne samo uslugu prenoćišta, već unikatno iskustvo boravka u netaknutoj prirodi“.

Ako dođete, moraćete da odmarate

Ono što je ključno napomenuti je da kućice ne poseduju WI-FI mrežu i da ovde ne možete doći da „radite iz prirode“. Dakle, ako se odlučite da ovde dođete, moraćete biti na odmoru.

„Motivišemo naše goste da se isključe sa mreže bar na dan. Mislim da je ovakvo iskustvo, van mreže, i prisutnost u sadašnjem momentu nešto što treba svi da iskuse u 21. veku. Mi smo opremili naše kućice na takav način da zaintrigiramo naše goste, i navedemo ih da se okušaju u digitalnoj detoksikaciji i vrate u manje digitalan svet“.

Način na koji goste „lišavaju“ svih alata koji ometaju digitalnu detoksikaciju, nesvakidašnji je.

Foto: Branas Divine World

Turistički, ali i arhitektonski startap

Osim što su turistički startap, brend „Buzzoffski“ nazivaju i arhitektonskim startapom. Premda je idejni tvorac Katarina arhitekta po vokaciji, fokus im ipak nije na arhitekturi.

„Kako se na inovativan način bavimo eksperimentalnim spojem turizma i arhitekture, to nas definitivno može svrstati pod startup neke vrste. Mada trenutno fokus brenda je na sveopštoj održivoj priči koju se trudim da prenesem, a ne samo na arhitekturi ( iako je moj omiljeni deo baš bavljenje njom)“, navodi Katarina.

A kad već imamo „posla“ sa arhitektom preduzetnicom u turizmu i arhitekuri, pitali smo koje su prednosti montažne gradnje, koja je, kada govorimo o Buzzofskom, u potpunosti primenjena.

„Činjenica je da montažna gradnja olakšava formiranje glamping “rizortova” kako na brži i efikasniji način se može doći do finalnog proizvoda. Ako govorimo o našim kućicama, najveća prednost je što su one prenosive, montažno-demontažne, nemaju temelje i lako mogu biti postavljene na razne lokacije, pa čak i na nepristupačnom terenu. Brzina gradnje, kreativnost, održivost, ekonomičnost su neki od ključnih termina koji po meni odlikuju ovaj vid gradnje“, navodi Škrbić za „BIZLife“.

U Srbiji ima još nekoliko glamping centara

Kamp Bezdan

Proleće i leto su rezervisani za ovaj jedinstveni glamping centar koji svojim posetiocima pruža iskustvo kampovanja na tradicionalan, a opet komforan način. Kamp Bezdan je za sve one koji vole kampovanje, ali nemaju svoju opremu i do sada se nisu usudili da na takvo iskustvo krenu u sopstvenoj režiji. Kamp je idealan za veće grupe, a time i specijalna druženja jer ima roštilj, parking mesta, prostor za tuširanje i odlaganje hrane. Uz to je i „pet frendli“. Ipak imajte u vidu da je kamp sezonski i radi samo tokom leta.

Foto: Turisti.rs

Glamping kućica Jezero

Ako vas zanima kako je to biti hobit u raskošnim predelima Međuvršja kod Čačka onda je ova hobitovska kućica pravi izbor. Ako smo možda preterali u opisu, ne zamerite, ali sličnost će biti uočljiva svim ljubiteljima trilogije Prstena. Na stranu fantastika, ova kućica vam nudi sav hotelski komfor u potpuno prirodnom okruženju gde se automatski možete „diskonektovati“ i odmoriti.

Foto: Booking.com

El Paso Siti

Sada već dobro poznati tematski park na Zlatiboru – El Paso ima i deo koji vam može pružiti jedinstveno glamping iskustvo. Možete odabrati smeštaj u indijanskom selu i boraviti u vigvamu ili pak u kućicama na drvetu. Vigvam šatori su potpuno opremljeni, a uz šatore se nalazi i  karavan preuređen u kupatilo sa tuš kabinama. Na raspolaganju je posebno muško i žensko kupatilo kao i peškiri i toaletna kozmetika. Uz smeštaj u šatorima obezbeđen je čak i doručak. Sve za potpuni doživljaj drugačijeg – tematskog kampovanja.

Glamping je prava mera, ali za koga?

Zbog svega navedenog, čini se da je glamping prava mera uživanja za one koji vole prirodu, ali ne žele da se odreknu luksuznog odmora.

Brojna istraživanja potvrđuju da je glamping za one turiste koji žele iskustvo kampovanja, ali nisu baš vični da se u to upuste na tradicionalan način jer to ipak podrazumeva kupovinu celokupne kamp opreme i snalaženje u prirodi. Takođe, glamping se pokazao kao dobra opcija za one koji žele drugačije iskustvo odmora u neposrednoj blizini svojih domova.

A kako Srbija ima predivnu prirodu, nije ni čudo što je glamping na ove prostore ušao na velika vrata i svojim konceptima oduševljava posetioce.

Za šta god da se odlučite, jednako možete doprineti buđenju svih čula za šta i jesu predviđene ponude ovog tipa odmora. Priuštite sebi jedan glamping, makar da tokom vikenda pobegnete i resetujete se od svega.

Izvor: BIZLife, Before After, branasdiwineworld.com, Buzzofski

Pripremila redakcija Kompas info
Povezani članci:

Portal Kompas Info posebnu pažnju posvećuje temama koje se tiču društva, ekonomije, vere, kulture, istorije, tradicije i identiteta naroda koji žive u ovom regionu. Želimo da vam pružimo objektivan, balansiran i progresivan pogled na svet oko nas, kao i da podstaknemo na razmišljanje, diskusiju i delovanje u pravcu boljeg društva za sve nas.